Do założenia koła zainspirowała ich budowa kościoła w rodzinnej Wróblówce. W 1981 Józef Krużel wraz z grupą mieszkańców postanowił założyć w Chicago organizację, która będzie to przedsięwzięcie wspomagać. Tak powstało Koło 41 „Wróblówka”, które – w ramach gromadzenia środków na budowę – jako pierwsze zainicjowało w środowisku chicagowskich górali spotkania opłatkowe. W posiadach świątecznych uczestniczyło wtedy po kilkaset osób.
– To już historia – wspominał wydarzenia sprzed trzydziestu lat obecny prezes koła Franciszek Bielański. – W Związku Podhalan teraz wszyscy organizują "opłatki”, trudno więc o taką frekwencję. Ale te dwieście osób jakoś się znajdzie – mówił prezes podczas 32. edycji świątecznej imprezy zorganizowanej 11 stycznia w sali bankietowej Mayfield.
Gości przy wejściu ogrywała kapela góralska, a po przekroczeniu progu sali każdy witany był po góralsku – kieliszkiem miodówki i zapraszany do poczęstunku.
Wśród gości honorowych obok kapelana związku o. Jacka Palicy, prezesa ZPwAP Andrzeja Gędłka i przedstawicieli różnych organizacji polonijnych, na czele ze skarbnikiem ZNP Marianem Grabowskim, znalazł się proboszcz parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Kijowie, ks. dr Wiesław Pęski, który przygotowuje się do budowy świątyni w pobliżu tzw. czwartego cmentarza katyńskiego na terenie Bykowni.
Gości powitał prezes Franciszek Bielański, który dziękując wszystkim za przybycie, wyraził przekonanie, że bardzo liczne uczestnictwo (ponad 230 gości) w wieczerzy jest wyrazem uznania dla działalności kierowanej przez niego organizacji.
Uczestnicy „opłatka” obejrzeli szopkę noworoczną przygotowaną i wystawioną przez dzieci i młodzież z zespołu kierowanego przez Mariana Bryję, po czym połamali się opłatkiem. Spotkanie zakończyła zabawa z zespołem Fantastic Band.
Podczas spotkania jego uczestnicy ofiarowali na budowę kościoła w Kijowie 1 278 dolarów. Dziękując za pomoc, ks. dr Wiesław Pęski mówił o odradzającej się wierze katolickiej na Ukrainie i potrzebie budowy świątyni. Do tej pory nabożeństwa sprawowane są w starym budynku po stolarni.
Bliższe informacje o dotychczasowych działaniach księdza proboszcza można uzyskać na stronie internetowej księży palotynów: www.pallotyni.kiev.ua. Osoby zainteresowanie mogą również kontaktować się z księdzem podczas jego pobytu w Chicago, dzwoniąc pod numer:1(872)203 1882.
Tekst i zdjęcia: AB/NEWSRP
Reklama