Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 15:39
Reklama KD Market

Blisko 116 tysięcy dolarów zebrano podczas 22. Finału WOŚP w USA

Blisko 116 tys. dolarów zebrano podczas 22. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Chicago, Nowym Jorku i New Jersey. Są to jeszcze niepełne dane, nieuwzględniające datków zbieranych do skarbonek WOŚP.



Blisko 70 tysięcy dolarów było w poniedziałek rano na koncie sztabu orkiestry w Chicago.

"Liczenie pieniędzy trwa, bo spływają jeszcze puszki. Nie zakończyły się też jeszcze aukcje w internecie. Ostateczna suma na pewno będzie wyższa, wydaje się, że pobijemy ubiegłoroczny rekord i dojedziemy do ok. 80 tys. dolarów" - poinformowała PAP Anna Maria Szewczak z głównego sztabu WOŚP w Chicago.

Najdroższe złote serduszko WOŚP zostało w Chicago nabyte za 3,5 tys. dolarów podczas licytacji w niedzielę na antenie Radia 1030 AM.

W Chicago pieniądze zbierano do ponad 200 puszek, rozmieszczonych głównie w polskich sklepach i siedzibach polonijnych firm. W akcję zaangażowanych było 230 wolontariuszy. W tym roku powstało 15 minisztabów.

W niedzielę w Chicago zorganizowano dwa finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Główny - w salach widowiskowych Fundacji Kopernikowskiej (Copernicus Center) na północnym-zachodzie Chicago, a drugi w Domu Podhalan na południu.

Gwiazdami kilkugodzinnego maratonu muzycznego w Copernicus Center była m.in. przybyła z Polski wokalistka Megitza (Małgorzata Babiarz) oraz amerykański zespół Pund of Flesh. Oprócz nich zagrali: Media Sound, Rocket Gizzae, per oN, Dori Koz, Playwood, Marunia, Autofobia, Elivis, Kick The Sky i Wishing Well.

Na wystawie fotografii i malarstwa swoje prace zaprezentowali uznani polonijni artyści: Krzysztof Babiracki, Magda Marczewska, Bartosz Kasza, Sebastian Czajka, Magdalena Krzak, Piotr Wołodkiewicz. Niektóre prezentowane prace trafiły na licytację.

Drugi finał WOŚP w Domu Podhalan "to całodniowa zabawa finałowa w góralskiej atmosferze" - zachwalali organizatorzy. Finał wsparły polonijne zespoły: Siumni, Fox, Folk Nova, Orawa, Markus P., Watra Band i Szkółka Pieśni i Tańca Związku Podhalan w Północnej Ameryce. Przygotowano atrakcje dla dzieci oraz loterie i licytacje, w tym złotego serduszka WOŚP.

Konsulat generalny RP w Chicago wsparł sztab WOŚP w Chicago, przekazując wiele przedmiotów na licytacje w internecie, w tym dwie unikatowe srebrne monety upamiętniające 400 lat polskiego osadnictwa w Ameryce Północnej.

W trakcie jubileuszowego, 10. już Finału WOŚP w New Jersey zebrano - jak wynika ze wstępnych obliczeń - ok. 26 tysięcy dolarów. Nie uwzględniono w tej kwocie jeszcze datków wrzucanych do skarbonek.

Orkiestrę wspierali darami i występami sportowcy, artyści, zespoły muzyczne, firmy. W sklepach, organizacjach, agencjach polonijnych itp. rozmieszczono ok. 80 skarbonek WOŚP.

"Myślę, że Polonia z New Jersey odczuwa dużą potrzebę robienia czegoś dla swojego kraju, a fundacja Jurka Owsiaka jest najbliższa ich sercu" - ocenił w rozmowie z PAP Marcin "Bubell" Filipowski, organizator sztabu WOŚP na Nowy Jork i New Jersey.

Jak powiedziała PAP współorganizatorka sztabu na Long Island, w Nowym Jorku Marta Wesołowski, według wstępnych danych w ciągu trzydniowego maratonu zakończonego w niedzielę zgromadzono 18 tys. dolarów. Najwięcej funduszy przysporzyła aukcja i loteria.

Wśród darczyńców, osób, które przekazały jakieś przedmioty na loterię i aukcję oraz wolontariuszy, znaleźli się także mieszkańcy pobliskich miasteczek. Do polonijnych firm, kościołów i instytucji, wspierających WOŚP przyłączyli się także Amerykanie.

"Wszyscy świetnie współpracowali, była to akcja ponad wszelkie podziały, a zarazem miłe towarzyskie spotkanie" - zapewniała PAP Wesołowski.

W Nowym Jorku niezależnie od Long Island, ok. 850 dolarów zebrali też uczniowie polskiej szkoły sobotniej na Brooklynie.

W stanie New Jersey imprezy zorganizowano w Garfield, Linden, Wallington oraz w Trenton. Program obejmował m.in. wielki koncert zespołów rzadko widywanych na polonijnych imprezach, reprezentujących scenę niezależną i grających death metal czy też hardcore, pokazy tańca i kabaret.

Pośród zgromadzonych na licytację przedmiotów znalazły się prace Rafała Olbińskiego, autoportrety Iwony Michalczewskiej, portret Owsiaka wykonany przez Leokadię Makarską-Cermak, koszulki koszykarza Marcina Gortata z Washington Wizards z jego autografami, kask Davida Wilsona z New York Giants oraz bluzę i koszulkę podpisaną przez pięściarza Artura Szpilkę.

W sobotę do restauracji Amsterdam Alley w Linden, gdzie grała orkiestra, przybył m.in bokser Tomasz Adamek. "Gadżety Tomka były bardzo wysoko licytowane i w sumie z jednego tylko miejsca mieliśmy blisko 9 tys. dolarów, co jest na obecne czasy bardzo dobrym wynikiem" - powiedział PAP główny organizator sztabu WOŚP na Nowy Jork i New Jersey Marcin "Bubell" Filipowski. Przypomniał, że jego sztab jest najdłużej działającym poza granicami Polski.

Pieniądze z 22. Finału WOŚP zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie oddziałów dziecięcej medycyny ratunkowej oraz na opiekę medyczną dla seniorów. (PAP)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama