Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 7 listopada 2024 13:31
Reklama KD Market

Więcej niż co trzeci młody biały Amerykanin ma za sobą areszt

Miliony Amerykanów trafiają do aresztu przed ukończeniem 23 roku życia. Z badań opublikowanych przez czasopismo „Crime & Delinquency” wynika, że blisko połowa – 49 proc. – Afroamerykanów i blisko 40 proc. białych mężczyzn znalazło się w więzieniu w młodym wieku. Naruszenie prawa poważnie ogranicza możliwość znalezienia pracy, ukończenia szkoły i udziału w życiu społecznym – pisze „Huffington Post”.



Autorzy badań przeprowadzili analizę danych z lat 1997−2008 dotyczących aresztowań za różnego rodzaju przewinienia, od wagarowania po poważne przestępstwa z użyciem przemocy (z wyjątkiem przestępstw drogowych).

Okazało się, że przed ukończeniem 18 lat w konflikt z prawem weszło 30 proc. czarnoskórych, 26 proc. Latynosów i 22 proc. białych nastolatków.

Liczba aresztowań wzrasta wraz z wiekiem. Do 23 roku życia w areszcie znalazło się 49 proc. czarnoskórych, 44 proc. Latynosów i 38 proc. białych mężczyzn.

Liczby te przedstawiają się nieco inaczej dla kobiet, ale różnice ze względu na pochodzenie są minimalne. W wieku 18 lat aresztowano po 12 proc. białych, Latynosek i Afroamerykanek. Wśród kobiet do 23 roku życia do aresztu trafiło 20 proc. białych, 18 proc. Latynosek i 16 proc. Afroamerykanek.

Główny autor badań, profesor Robert Brame z University of South Carolina, uważa, że główny problem młodych mężczyzn − szczególnie zaś Afroamerykanów − polega na przechodzeniu z wieku młodzieńczego w dorosły z doświadczeniami kryminalnymi.

Wcześniejsze analizy wskazały, że Afroamerykanie są dyskryminowani na każdym poziomie systemu sprawiedliwości, od aresztowania przez proces sądowy po wyrok.

− Jako społeczeństwo często martwimy się tym, co dzieci oglądają w telewizji, co jedzą, czy uprawiają sport i czy mają dostęp do dobrych szkół. Nie mówimy o tym, że doświadczenia z systemem sądownictwa mają również silny wpływ na zachowanie i znaczne ograniczenie możliwości rozwoju młodego człowieka − dowodzi profesor.

(eg)
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama