Polish Triangle przechodzi do historii miasta. Ustawa zatwierdzona
Rada Miasta zatwierdziła ustawę, która uznaje Polski Trójkąt za oficjalną nazwę historycznej dzielnicy. Nowe prawo, zatwierdzone jednogłośnie (50:0) na środowym posiedzeniu, uznaje tym samym wkład Polaków w rozwój Chicago.
Dzięki ustawie Polski Trójkąt, czyli Polish Triangle(dawna polska dzielnica w rejonie skrzyżowania trzech ulic: Ashland Division i Milwaukee) został utrwalony w archiwach Chicago. Po raz pierwszy w historii w kronikach miasta znalazła się polska dzielnica, podczas gdy dużo wcześniej zostały w nich odnotowane dzielnice innych grup etnicznych, m.in. irlandzkiej, włoskiej i greckiej.
Zatwierdzony przez Radą Miasta dokument uznaje Polski Trójkąt za kolebkę polskiej społeczności w Chicago, wskazując, że właśnie w tej dzielnicy miały swe siedziby liczne polonijne organizacje, gazety (również Dziennik Związkowy), banki, placówki handlowe i biznesowe w okresie od 1870 r. do lat 70. ubiegłego wieku. Mieszkało w niej także wielu Polaków.
Ponadto ustawa przypomina, że do tej pory w rejonie Polskiego Trójkąta wciąż istnieje wiele polonijnych instytucji (np. Muzeum Polskie i Teatr Chopina) oraz kościołów (Św. Trójcy, św. Stanisława Kostki i św. Jana Kantego), restauracji i sklepów.
Ustawa stwierdza, że nazwa Polish Triangle przypieczętowuje bogate historyczne dziedzictwo Polaków w Chicago i honoruje ich ponad 150-letni wkład w rozwój miasta.
Głównym sponsorem ustawy sankcjonującej nazwę Polski Trójkąt był radny i pełniący funkcję wiceburmistrza Ray Suarez (31. okręg), a współsponsorami: Proco Joe Moreno (1. okręg), Bob Fioretti (2. okręg miejski) i Scott Waguespack (32. okręg).
Warto dodać, że Fioretti i Waguespack mają polskie pochodzenie.
Alicja Otap
[email protected]
Współpraca: Marek Dobrzycki
Reklama