Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 1 października 2024 10:30
Reklama KD Market
Reklama

Wycisz się i zrelaksuj... Odzyskaj równowagę psychiczną

Wielu lekarzy i psychologów zaleca kobietom regularne medytacje.  Badania naukowe wykazały, że nawet krótkie, ale regularne medytowanie zwiększa  efektywność funkcjonowania mózgu, przynosi ulgę w stanach niepokoju i depresji,  redukuje szanse na zawał serca i udar mózgu oraz pomaga odzyskać równowagę emocjonalną.



Poziom stresu u kobiet rośnie z roku na rok w znacznie szybszym tempie niż u mężczyzn - wykazują najnowsze sondaże medyczne i psychologiczne. Pięćdziesiąt procent ankietowanych uskarża się, że napięcie skumulowane w ciągu dnia powoduje zaburzenia snu. Respondentki narzekają też na brak motywacji do aktywności fizycznej i kontynuowania zdrowego trybu życia w tym również pozytywnych nawyków żywieniowych.

Ponadto okazało się, że prawie dwukrotnie więcej kobiet niż mężczyzn ulega stanom lękowym i depresyjnym. Badanie wykazało też, że wiele kobiet poświęcających się rodzinie i pracy zawodowej w ogóle nie znajduje czasu na odpoczynek, relaks i regenerację fizyczno-emocjonalną, a niektóre wręcz przeżywają  wyrzuty sumienia, gdy poświęcają czas własnej osobie.

Takim kobietom powinno pomóc wyciszenie psychicznie i zrelaksowanie całego ciała, jakie niesie ze sobą medytacja.

Badania z dziedziny neuropsychologii dowodzą, że podczas medytacji różne rejony mózgu zaczynają ze sobą współpracować tworząc integralną całość.  Bardziej efektywnie funkcjonujący mózg  owocuje lepszym stanem ducha i ciała, co ułatwia poradzenie sobie ze stresem dnia codziennego.

Natomiast badania medyczne przeprowadzone przez Krajowe Instytuty Zdrowia (NIH) wykazały, że medytacja wpływa regulująco na trzy podstawowe czynniki ryzyka zawału: na ciśnienie krwi, nadmiar cholesterolu oraz odporność insulinową. Osoby uprawiające regularnie medytacje zmniejszały aż o 50 procent swoje ryzyko  zawału serca i udaru mózgu.

Psycholodzy zwracają też uwagę, że medytacja poprawia intuicję oraz wrażliwość i zdolność do przeżywania emocji. Są to stany, które w dużej mierze wpływają na nasze procesy decyzyjne. Jeśli zakłóca je stres, to niestety często podejmujemy niewłaściwe decyzje.

Techniki medytacyjne pozwalają pobudzić ukryte, ale bardzo silne zasoby w naszej  psychice umożliwiające lepsze  postrzeganie własnej osoby i otaczającego nas świata.  To tak jakbyśmy uruchomili efektywny system autonawigacyjny.

Na medytacje wystarczy przeznaczyć codziennie tylko kilka minut. Można przez chwilę medytować podczas przerwy w pracy, czy w szkole, jadąc kolejką czy autobusem, ale nie za kierownicą, ponieważ w stanie zrelaksowania przestajemy uważać na drogę i możemy spowodować wypadek. Medytowanie należy wbudować  w codzienną rutynę i przekształcić w pozytywny nawyk. Każda nawet najbardziej osaczona przez obowiązki kobieta powinna znaleźć chwilę, by pobyć sama sobą,  wyciszyć się i zrelaksować, odzyskać psychiczną homeostazę.

Objawy zawału u kobiet i mężczyzn są podobne

Naukowcy szwajcarscy obalają dotychczasowe przekonania, że objawy zawału u kobiet w większości przypadków różnią się od objawów u mężczyzn.

Najnowsze badanie przeprowadzone przez Szwajcarów wykazało, że w znakomitej większości przypadków symptomy  są jednak bardzo podobne. Stwierdzono też, że dominującym  objawem jest dla obydwu płci ból w klatce piersiowej.

Zespół badaczy przeanalizował 2,5 tys.  zgłoszeń na pogotowie z podejrzeniem zawału serca.  W grupie, którą analizowali badacze na przestrzeni sześciu lat byli mężczyźni i kobiety. Okazało się, że objawy zawału były bardzo podobne u obydwu płci. Nie było też różnic pod względem czasu trwania i intensywności bólu w klatce piersiowej.

Dotychczasowe opracowania popularno-naukowe twierdziły, że bardzo często zawał u kobiet występuje bez bólu w klatce piersiowej i dlatego jest trudniejszy do zdiagnozowania. Jako typowe objawy zawału u kobiet wymieniano m.in.: uczucie ogromnego zmęczenia, zawroty głowy, nudności i ból żołądka.

Warto dodać, że w USA rokrocznie 5 mln osób − mężczyzn i kobiet − zgłasza się na pogotowie z bólem w klatce piersiowej.

Alicja Otap

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama