Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 września 2024 19:17
Reklama KD Market

Trwa trzydniowa sesja Legislatury. Na forum m.in. reforma emerytalna

Parlament stanowy ma podjąć kolejną próbę zatwierdzenia reformy systemu emerytalnego, który jest zadłużony na 100 mld dol. i jest przyczyną problemów finansowych oraz ekonomicznych Illinois. Legislatura rozpatrzy też inne ważne projekty ustawodawcze.

/a> Stanowa Izba Reprezentantów fot. Daniel Schwen/Wikimedia


Podczas trzydniowej sesji, która rozpoczęła się we wtorek, debatowana też, będzie legalizacja małżeństw osób tej samej płci, zaostrzenie kar za nielegalne posiadanie broni palnej, ograniczenie bezpłatnego wstępu do muzeów oraz ulgi podatkowe dla firmy Archer Daniels Midland.

Szanse na reformę emerytalną niestety znowu są słabe. Dziesięcioosobowy, dwupartyjny komitet legislacyjny, nie wykonał powierzonego mu zadania i pomimo codziennych ponagleń ze strony gubernatora Pata Quinna nie wypracował kompromisowej wersji projektu reformy. Ustawa, która pojawiła się na forum panelu, ma poparcie tylko połowy jego członków.

Przewodniczący Senatu stanowego John Cullerton nie jest specjalnie zainteresowany zatwierdzeniem reformy. Najwyraźniej bagatelizuje trudną sytuację, w której znalazł się Illinois. Utrzymuje, że brak reformy “nie jest żadnym kryzysem” i zapowiada, że zaproponuje kolejną własną wersję ustawy.

Przypomnijmy, że poprzedni projekt ustawodawczy Cullertona nie został zaakceptowany przez marszałka stanowej Izby Michaela Madigana. I odwrotnie - projekt Madigana został odrzucony przez Cullertona.

Równie pesymistycznie rysuje się przyszłość ustawy o legalizacji małżeństw osób tej samej płci. Sprzeciwiają się jej afroamerykańscy posłowie, na których wywierają naciski czarni duchowni potępiający gejowskie związki. Ustawę zatwierdził w lutym Senat stanowy, ale od tamtej pory wciąż brakuje jej głosów w Izbie.

Zaostrzenia kar za nielegalne posiadanie broni palnej domagają się władze miasta Chicago, przekonane, że ustawa przyczyniłaby się do zmniejszenia wskaźników przestępczości. Burmistrz Rahm Emanuel i szef policji chicagowskiej Garry McCarthy lobbują na rzecz ustawy w legislaturze.

Gubernator Pat Quinn zawetował zatwierdzone w poprzedniej sesji legislatury ulgi podatkowe dla ADM wynoszące 24 mln dol. i uzależnił zmianę swojego stanowiska w tej kwestii od wprowadzenia reformy emerytalnej. Jednak demokraci w obydwu izbach mają większość głosów zdolną do obalenia gubernatorskiego weta. Nie wiadomo jednak, czy skorzystają z tej możliwości.

Quinn zawetował też ustawę redukującą z 52 do 26 liczbę dni bezpłatnego wstępu do muzeów. Sponsor ustawy Joe Sosnowski (republikanin z Rockford) zapowiada, że weto zostanie obalone.

Kolejna sesja parlamentu stanowego odbędzie się w dniach 5 - 7 listopada.

(ao)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama