Mimo, że jesteśmy najliczniejszym w Stanach Zjednoczonych ośrodkiem kształcącym dzieci i młodzież w zakresie języka i kultury polskiej, zdajemy sobie sprawę, że ogromna liczba młodych ludzi polskiego pochodzenia znajduje się poza systemem naszego szkolnictwa. W ciągu ostatnich kilku lat do Stanów Zjednoczonych praktycznie nie przyjeżdżają Polacy z rodzinami, a więc nie ma napływu nowej emigracji polskiej.
Nasze polonijne szkoły, a jest ich w rejonie Chicago ponad 40, obserwują (na razie niewielki, ale zauważalny) spadek liczby uczniów, zwłaszcza w rejonach, z których Polacy wyprowadzają się poza miasto, często do odległych przedmieść Chicago. Do polonijnych szkół trafiają również dzieci naszych byłych uczniów. Ci młodzi rodzice język polski poznawali mieszkając poza Polską. Wiele dzieci pochodzi z rodzin mieszanych, w których tylko jedno z rodziców zna język polski.
Poprzez targi chcemy pokazać, jak wiele oferują dzieciom polskie szkoły. Wyjaśniają im nie tylko zawiłości języka polskiego, uczą często jakże trudnej historii Polski, ale także wprowadzają w ogromne tysiącletnie dziedzictwo polskiej tradycji i kultury. Ucząc, wychowują w wartościach chrześcijańskich.
Podczas targów szkoły będą prezentowały swoje oferty edukacyjne i zapraszały do zapisania dzieci. Warto wspomnieć, że wiele szkół oferuje dodatkowe zajęcia, np. taneczne, plastyczne, zajęcia z rytmiki, teatralne, itp. Każda szkoła ma swój własny dorobek, którym będzie mogła pochwalić się rodzicom i dzieciom. Szkoły organizują różne popularne imprezy. Zatem można wybrać tę szkołę, której program najbardziej odpowiada zainteresowaniom dziecka. Polonijne szkoły organizują m.in. Dzień Babci i Dziadka, klasowe wigilie, śniadania wielkanocne, konkursy plastyczne, recytatorskie, piosenki, historyczne. Najczęściej Rodzice wybierają szkołę biorąc pod uwagę jej lokalizację i bliskość od miejsca zamieszkania. Często jednak ważne jest to, że poza nauką pisania i czytania dziecko może nauczyć sie polskich tańców, wierszy czy piosenek, czyli poznać bliżej szeroko pojętą kulturę polską.
Spotkajmy się na I Targach Polonijnych Szkół 25 sieronia. Rozpoczynamy o godz. 12.00.
Adres: 5564 N.East River Road w Chicago (działa nr 2)
Ewa Koch
prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce
Piknik edukacyjny z Marysieńką i Janem III Sobieskim
Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce zaprasza ród spod znaku Orła Białego na IV piknik edukacyjny poświęcony 330. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej. W atmosferze zbliżającej się inauguracji roku szkolnego w polonijnych szkołach uczyć i wspominać będziemy triumfalną obronę Wiednia i religii chrześcijańskiej przez króla Jana III Sobieskiego i jego armię.
Z pomocą polonijnych pedagogów przeniesiemy się w czasie, poznając królową Marysieńkę i Lwa z Lechistanu jak mawiano o królu Janie III Sobieskim. Uczestnicy pikniku będą mogli stanąć w szranki, biorąc udział w konkursie wiedzy na temat wiedeńskiego triumfu skrzydlatych rycerzy. Zapraszamy na aromatyczną kawę po turecku, na kromki, skibki i pajdy smalcem smarowane.
Na amatorów sportowych zmagań czekać będzie boisko do siatkówki, a na dzieci i młodzież czekają warsztaty pod chmurką, gdzie można będzie wykonać husarskie skrzydła, szable, łuki i czapki tureckich łuczników. Dla najmłodszych kolorowanki z wizerunkiem polskiego husarza. Wspólnymi siłami, jak na polonijną armię przystało, doświadczymy trudu budowy symbolicznego przedmurza chrześcijaństwa.
Zapraszając na wiedeńskie zmagania polonijnych nauczycieli, nadmienić należy, że rozpoczną się one mszą świętą celebrowaną przez kapelana Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, ojca Jerzego Karpińskiego 25 sierpnia roku pańskiego 2013
... i Niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż nauczyciele o historii Polski innych nauczają,
a orężem nauki: zabawą i słowem
karmią swoich rodaków, by szło im na zdrowie!
Helena Sołtys