Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 14 stycznia 2025 21:15
Reklama KD Market

Kolejne dokumenty związane z Schindlerem wystawione na aukcję

Kolejne dokumenty związane z Oskarem Schindlerem, niemieckim przemysłowcem, który podczas II wojny światowej uratował ponad tysiąc pracujących u niego Żydów, zostały wystawione na aukcję. To m.in. list dotyczący przenosin fabryki Schindlera z Krakowa do Czech.



Agencje informowały w nocy ze środy na czwartek o wystawieniu dokumentów na aukcję online, przypominając, że niedawno nie znalazł nabywcy oryginalny odpis listy Schindlera.

Jeden z dokumentów, który teraz wystawił dom aukcyjny RR Auction z siedzibą w New Hampshire w USA, zawiera plany rozbudowy należącej do Schindlera fabryki naczyń emaliowanych na krakowskim Podgórzu. Plany pokazują również miejsce na tyłach zakładów, gdzie mieszkali ich żydowscy pracownicy.

Drugi dokument, datowany na 22 sierpnia 1944 roku, to list polecający podpisany przez Schindlera dla jego polskiego pracownika przygotowującego przeniesienie fabryki z Krakowa do Czech. Według historyka Davida Crowe’a list jest dowodem, że Schindler otrzymał wcześniej niż dotąd przypuszczano pozwolenie na przeniesienie zakładów, i wraz z nimi, żydowskich pracowników.

Aukcja potrwa do 14 sierpnia. Wiceszef RR Auction Bobby Livingston powiedział, że dokumenty pochodzą od kolekcjonera z Los Angeles, który kupił je w 2001 roku od spadkobierców polskiego pracownika Schindlera. Każdy z dokumentów może osiągnąć cenę co najmniej 50 tys. dolarów.

Po zajęciu przez Niemcy Polski, Schindler kupił fabrykę na krakowskim Podgórzu, której nadał nazwę Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych. Produkowała najpierw naczynia emaliowane, następnie również amunicję. Pracowało w niej ok. 1,3 tys. Żydów w charakterze robotników przymusowych. Schindler chronił ich przed aresztowaniem i wywózką do obozów zagłady, najpierw - jak oceniają historycy - zapewne z przyczyn ekonomicznych. Później poruszony ich losem, udzielał im pomocy, budując dla nich na tyłach fabryki obóz, gdzie mieszkali wraz z zatrudnionymi dodatkowymi pracownikami i chronił ich przed wywózką podkreślając, że są niezastąpieni w pracy.

Udało mu się uchronić swoich pracowników, nazywanych “Żydami Schindlera”, także przed likwidacją krakowskiego getta. Przeniósł ich w październiku 1944 r. do fabryki w Bruennlitz (obecnie Czechy), a gdy po drodze zostali zatrzymani i wysłani do Auschwitz, udało mu się ich uwolnić. Historię Schindlera przedstawił najpierw pisarz Thomas Keneally, a na kanwie jego książki Steven Spielberg nakręcił film “Lista Schindlera”.

(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama