Organizacja o nazwie Catholic Campaign for Human Development, wdrażająca program walki z ubóstwem prowadzony przez Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych, wstrzymała pomoc finansową dla Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights (ICIRR). Koalicja publicznie wyraziła poparcie dla projektu legalizacji małżeństw osób tej samej płci.
W liście otwartym kardynał George odpowiedział na apel przedstawicieli Kościoła i przywódców lokalnych społeczności o zmianę kościelnej decyzji.
"Nie można grać pasterską troską o ludzi ubogich w sprzeczności z nauczaniem Kościoła" - napisał hierarcha. "Tak właśnie się stało, co jest cynicznym posunięciem i przykro mi, że do tego doszło" - dodał kardynał.
CCHD przyznaje granty kilku organizacjom członkowskim koalicji broniącej imigrantów, jednak zawarte porozumienie zakazuje sponsorowanym organizacjom realizowania programów sprzecznych z nauczaniem Kościoła, w tym także popierania małżeństw gejowskich.
Tak było i w przypadku ICIRR. Gdy władze kościelne poznały zdanie organizacji ws. małżeństw osób tej samej płci, wstrzymały fundusze do czasu, gdy nie zmieni ona stanowiska.
Kardynał George zapewnił, że "to ICIRR zmieniła stanowisko w kontrowersyjnej kwestii, nie Kościół".
„Darczyńcy na rzecz CCHD przekazują datki organizacji walczącej z ubóstwem z założeniem, że pieniądze otrzymuje organizacja respektująca nauczanie w duchu wiary katolickiej” − twierdzi hierarcha. „Organizacje przyjmujące fundusze wyrażają zgodę na taki warunek. 23 maja rada dyrektorów ICIRR odcięła się od organizacji członkowskich, publicznie popierając jednopłciowe małżeństwa”.
"Kościół ma swoje zdanie w sprawie imigrantów i reformy imigracyjnej od wielu lat i tak pozostanie" - powiedział kardynał George. "CCHD niezmiennie troszczy się o najuboższych" - dodał duchowny.
Pod listem o utrzymaniu funduszy dla ICIRR podpisali się: radni Joe Moreno, Danny Solis, Patrick O'Connor, Danny Solis i James Cappelman, komisarze powiatu Cook, John Fritchey i Larry Suffredin oraz sekretarz miejska Susana Mendoza.
Koalicja ICIRR do tej pory nie udzieliła komentarza w sprawie listu chicagowskiego kardynała. Pytania Dziennika Związkowego do rzecznik prasowej ICIRR pozostały bez odpowiedzi.
Papież łagodzi stanowisko
Tymczasem podczas podróży z Brazylii do Rzymu papież Franciszek, mówiąc o gejach, odwołał się do Katechizmu Kościoła katolickiego z 1992 r., który moralnie rozróżnia skłonności oraz czyny homoseksualne. Grzeszne są tylko czyny czyli seks, a wezwanie do czystości z takimi skłonnościami powinno się "traktować z szacunkiem, współczuciem i delikatnością" oraz unikać "oznak niesłusznej dyskryminacji".
"Jeśli ktoś jest gejem i szuka Boga, i ma dobrą wolę, kim jestem, by go sądzić" − powiedział Franciszek.
Dziennikarze pytali Ojca Świętego, dlaczego podczas podróży do Brazylii nie mówił o problemie aborcji albo legalizacji homomałżeństw. "Kościół ma w tych sprawach jasne stanowisko. Nie trzeba było do tego wracać"− odparł.
(ak)