Pojawienie się uczucia głodu między głównymi posiłkami często nie pozwala skupić się na realizacji zadań, które przed nami stoją, czy to w pracy, w domu, czy na boisku sportowym lub w klubie. W takich momentach szczególnie mocno kusi paczka chipsów, ciastko czy cukierek. Jednak spożycie takiego produktu przynosi ulgę na chwilę. Po krótkim czasie znów czujemy się głodni i zmęczeni. Na szczęście, jest na to sposób. Wystarczy tylko nieco wcześniej zaplanować zdrową i sycącą przekąskę. Według uznanych dietetyków najlepiej, by miała ona niski indeks glikemiczny, ponieważ jej spożycie: pozwoli utrzymać ilość cukru we krwi w ciągu dnia na stałym poziomie, sprawi, że organizm będzie pracował bardziej wydajnie (niż po dostarczeniu mu przekąski słodkiej i tłustej), a ponadto poprawi samopoczucie.
Oto przykłady najlepszych sycących przekąsek:
1. Kromka chleba typu pumpernikiel
Oczywiście, nie musi to być ten właśnie rodzaj pieczywa, równie dobrym będzie kromka chleba pełnoziarnistego. Dobrze jest posmarować ją masłem migdałowym, sezamowym lub orzechowym (świeże masło tego typu można znaleźć np. w Whole Foods).
2. Groch, fasola i soczewica
Dzięki wysokiej zawartości błonnika powyższe produkty sprawiają, że czujemy się nacyceni przez długi czas. Można je dodać do sałaty. Można także zrobić szybko salsę - mieszając czarną lub czerwoną fasolę z kukurydzą z puszki, pokrojonym pomidorem i cebulką - i zaserwować ją na kawałkach pszennego chleba typu pita
3. Otręby
By uniknąć posmaku tektury można zmieszać je z garścią świeżych owoców leśnych, typu malina lub jagoda, i mlekiem.
4. Orzechy
Najbardziej wartościowe wydają się migdały, które są bogatym źródłem wapna i żelaza, a także magnezu. Nie należy jednak przesadzać z ilością, bowiem zawierają sporo tłuszczu (mimo iż jest to tłuszcz zdrowy). Doskonałą przekąską będzie garść migdałów z jogurtem greckim.
5. Kukurydza
Mimo ostatnich nie najlepszych notowań, dietetycy przypominają, że warzywo to, spożywane w postaci nierozdrobnionej przynosi wiele korzyści organizmowi - jest dobrym źródłem białka, błonnika i witaminy C. Można ją dodawać do sałaty i salsy.
6. Hummus
Świetnie nadaje się z chlebem typu pita (z pszenicy), kawałkami świeżych warzyw (marchewka, zielony seler), a nawet owocami.
Dorota Feluś