Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:17
Reklama KD Market

Kardynałowie uznali cud Jana Pawła II

Komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek w głosowaniu cud wybrany do kanonizacji Jana Pawła II - podała Ansa. Według włoskich mediów polski papież zostanie ogłoszony świętym prawdopodobnie 8 grudnia.



Również we wtorek pojawiła się hipoteza, że Jan Paweł II może zostać kanonizowany razem z papieżem Janem XXIII.

Komisja kardynałów i biskupów z watykańskiej kongregacji, jako trzecie gremium po lekarzach i teologach, przyjęła w głosowaniu dokumentację dotyczącą uzdrowienia niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia.

Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o kobietę z Kostaryki, która została uzdrowiona z ciężkiego uszkodzenia mózgu.

Po głosowaniu w komisji kardynałów i biskupów prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato uda się w najbliższych dniach na audiencję do papieża Franciszka, by zreferować mu przebieg prac procesu kanonizacyjnego. Ostateczna decyzja o uznaniu cudu i zgodzie na kanonizację należy do papieża.

Watykanista dziennika „La Stampa” i portalu Vatican Insider Andrea Tornielli poinformował o zupełnie nieoczekiwanym zwrocie w sprawie kanonizacji Jana Pawła II. Według jego źródeł papież Polak zostanie wyniesiony na ołtarze razem z Janem XXIII, który zmarł 50 lat temu. Został on beatyfikowany przez Jana Pawła II w 2000 roku. Tornielli twierdzi, że kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych otrzymali także pełną dokumentację cudu, przypisywanego wstawiennictwu Dobrego Papieża, który zwołał w 1962 roku Sobór Watykański II. W 50. rocznicę tego historycznego wydarzenia Benedykt XVI zainaugurował Rok Wiary, który zakończy się 24 listopada. Z kolei watykanistka dziennika „Il Messaggero” Franca Giansoldati podała, że najbardziej prawdopodobnym terminem kanonizacji Jana Pawła II jest niedziela 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. We Włoszech jest to wielkie święto. Ten termin stanowiłby nawiązanie do specjalnej czci, jaką polski papież otaczał Matkę Bożą. Wyrazem tej czci było jego motto Totus Tuus.

Wcześniej rozważano termin październikowy, lecz został on zapewne wykluczony; jak się przypuszcza z powodów organizacyjnych. Uznano, że jest za mało czasu na przygotowanie tak wielkiego wydarzenia w życiu Kościoła, ale także Rzymu.

Z nieoficjalnych informacji, jakie PAP otrzymał ze źródeł kościelnych, wynika, że datę 8 grudnia zaproponowali sami kardynałowie. Papież Franciszek zapewne ją zaakceptuje. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w reakcji na informacje włoskich mediów, iż kardynałowie uznali cud Jana Pawła II, powiedział, że decyzja ta jest potwierdzeniem świętości papieża Polaka.

- Pragnienie uczestników pogrzebu Jana Pawła II "santo subito" spełnia się. Modlitwy ludzi na całym świecie Pan Bóg wysłuchał - powiedział kard. Dziwisz.

Z Watykanu


Sylwia Wysocka (PAP)


***


Kanonizacja – (łac. canonizatio ogłoszenie świętym) to oficjalne uznanie przez Stolicę Apostolską świętości .

Poprzez akt kanonizacji, papież uznaje osobę godną kultu publicznego w Kościele powszechnym i wpisania jej do katalogu świętych. Akt ten poprzedzony jest procesem kanonizacyjnym.

Obecnie procedura kanonizacyjna regulowana jest przez konstytucję apostolską Divinus perfectionis Magister wydaną 25 stycznia 1983 roku przez papieża Jana Pawła II.

Początek kanonizacji jako aktu prawnego sięga czasów wczesnochrześcijańskich. Wówczas to śmierć poniesiona za wiarę w okresie prześladowań chrześcijan (martyrium) była traktowana jako wyróżnienie i świadectwo łaski Bożej dające natychmiastowe zbawienie i udział w chwale Bożej. Uważano, że męczennicy posiadają możliwość uzyskania dla żyjących szczególnych łask, o które można się było starać poprzez modlitwę do świętego. Dlatego nad grobami męczenników zaczął rozwijać się kult, dla którego materialnym fundamentem była obecność ciała męczennika.

Niemal równocześnie zaczęto uważać, że na szczególną łaskę Bożą można zasłużyć, dając świadectwo nie tylko męczeńską śmiercią, ale i całym swoim życiem. Dlatego nad grobami ludzi, których życie uznawano nie tylko za przykładne, ale godne naśladowania i naznaczone znamionami oddziaływania szczególnej Bożej łaski, rozwijał się kult.

Podstawowym faktem świadczącym, że dana osoba jeszcze za życia, a najczęściej po śmierci, cieszy się szczególnymi względami u Boga, były czynione przez nią cuda. Te podstawowe aspekty świętości – przykładne życie i zaistniałe cuda za wstawiennictwem świętego – stanowią podstawę także w obecnej procedurze kanonizacyjnej.

Błędnie powielane jest sformułowanie, iż pierwsza kanonizacja z udziałem papieża (a właściwie synodu pod przewodnictwem papieża) miała miejsce w 993 roku i dotyczyła św. Udalryka (zm. 973), biskupa Augsburga.

Przyjmuje się, analogicznie do kanonizacji św. Udalryka, że kanonizacja św. Wojciecha przebiegła również przy współudziale papieża (Sylwestra II), ale na to nie ma żadnej wzmianki źródłowej i jest to kwestia jedynie domysłów.

Kanonizacja jako kult w Kościele sformułowana została w 1234 roku, a ramy prawne spisano w 1625 i 1632 roku.

Źródło: Wikipedia


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama