Święto Flagi obchodzone jest dla upamiętnienia postanowień Kongresu z 14 czerwca 1777 roku, kiedy przyjęta została rezolucja o fladze narodowej. 14 czerwca został proklamowany Dniem Flagi w 1917 roku przez prezydenta Woodrowa Wilsona, a śswiętem narodowym w 1949 roku ogłosił go Kongres USA.
Amerykańska flaga zmieniała się na przestrzeni lat. W 1777 roku postanowiono, będzie znajdować się na niej 13 pasów, na przemian czerwonych i białych oraz 13 białych gwiazd na niebieskim tle miało symbolizować unię.
Flaga jaką dziś znamy wygląda inaczej: znajduje się na niej 50 gwiazd symbolizujących 50 stanów, zaś 13 pasów oznacza pierwsze kolonie. Biel oznacza czystość i niewinność; czerwień – niezłomność i męstwo; natomiast błękit – czujność, wytrwałość i sprawiedliwość.
W Stanach Zjednoczonych barwy narodowe znaleźć można dziś niemal w każdym amerykańskim domu. W święto flagi Amerykanie ozdabiają nimi domy demonstrując w ten sposób swój patriotyzm. Barwy państwowe można spotkać na każdym kroku. W sklepach sprzedawane są kubeczki, długopisy, naczynia, parasole, ciasta a nawet bielizna z symbolem flagi. Białe, czerwone i niebieskie barwy będą wszechobecne przez najbliższe trzy tygodnie: do 4 lipca, kiedy Ameryka hucznie obchodzi Dzień Niepodległości.
Dzisiejsze święto obchodziła także amerykańska Polonia. Flagi USA, Polski oraz Związku Narodowego Polskiego wciągnięte zostały na maszty przez weteranów wojennych podczas uroczystości przed siedzibą ZNP w Chicago. Przewodniczyli jej prezez ZNP Frank Spula i wiceprezes Paul Odrobina.
W tradycyjnej już ceremonii uczestniczyli przedstawiciele Związku Narodowego Polskiego, Kongresu Polonii Amerykańskiej, weterani wojenni oraz zaproszeni goście.
(in)