Ich święto ma być– z definicji – okazją do wyrażenia wszystkim matkom szacunku i wdzięczności. Dzień Matki to święto laurkowe polegające głównie na składaniu życzeń i obdarowywaniu mam kwiatami. O matki, tak naprawdę i to na skalę międzynarodową, troszczy się od lat, niezależna organizacja Save the Children, która trafia z pomocą do dzieci, matek i całych rodzin z najbiedniejszych, najbardziej zmarginalizowanych miejsc na świecie.
W 2012 roku Save the Children, we współpracy z organizacjami rządowymi, międzynarodowymi i lokalnymi dotarła z różnymi formami pomocy do 3,4 mln dzieci na świecie. O dobro dzieci najbardziej troszczą się matki. Dlatego od 14 lat Save the Children publikuje doroczny raport, w którym ocenia biorące w nim udział kraje pod względem opieki jaką roztaczają nad matkami.
Światowy Ranking Matek 2013 jest zatytułowany “Pierwszy dzień” i poświęcony w znacznej mierze ocenie szans przeżycia matki i dziecka pierwszych dni po porodzie. Co roku na świecie umiera podczas ciąży, lub porodu, 287 tys. kobiet. 6,9 mln dzieci umiera w pierwszych pięciu latach życia. W zdecydowanej większości do tych zgonów dochodzi w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej jest ograniczony. I podczas, gdy w ciągu ubiegłych dekad zmniejszyła się śmiertelność wśród najmłodszych dzieci, to jednak wciąż codziennie na świecie aż 19 tys. matek opłakuje śmierć dziecka.
Według Swiatowego Rankingu Matek 2013 najlepiej mają się matki w krajach skandynawskich. Na pierwszym miejscu plasuje się Finlandia, a za nią kolejno Szwecja i Norwegia. Pośród 176 krajów wymienionych w rankingu Polska plasuje się na 29 miejscu za Izraelem, Białorusią i Litwą, ale przed Stanami Zjednoczonymi, które zajmują miejsce 30. Na samym końcu są kraje afrykańskie: Sierra Leone, Somalia i Demokratyczna Republika Konga, która ranking zamyka.
Zaskakują kiepskie notowania Stanów Zjednoczonych. Ryzyko śmierci matki jest tu wysokie i wynosi jeden zgon na 2,400 matek. Tylko 5 względnie rozwiniętych krajów na świecie: Albania, Łotwa, Mołdawia, Federacja Rosyjska i Ukraina ma gorsze notowania niż USA. Autorzy rankingu tłumaczą to poślednim miejscem kobiety w społeczeństwie amerykańskim. W Kongresie Stanów Zjednoczonych kobiety stanowią tylko 18 procent.
Połowa krajów ma więcej kobiet w parlamencie niż Ameryka, a 16 krajów ponad dwukrotnie więcej. W Finlandii i Szwecji, które plasują się na czele tegorocznego rankingu matek, kobiety zajmują 43 proc. i 45 proc. miejsc w parlamencie.
Wojciech Minicz