Wiele osób nieprawidłowo interpretuje ostatnie zmiany wprowadzone przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) dotyczące nowych zasad stosowanych w procesie deportacji, nazywając te zmiany “mini-amnestią”. Nowe zasady nie są amnestią i nie prowadzą do otrzymania pozwolenia na pracę. Osoby przebywające w Stanach Zjednoczonych nielegalnie nie powinny zgłaszać się dobrowolnie do Urzędu Imigracyjnego, licząc na korzyści związane z nowo wprowadzonymi zmianami. Zgłaszając się do Urzędu Imigracyjnego, osoby te nie mają gwarancji, że ich sprawa zostanie zaklasyfikowana jako tzw. sprawa niskiej szkodliwości (“low priority”). Każda osoba przebywająca w USA nielegalnie, musi liczyć się z tym, że zostanie aresztowana, zatrzymana, a nawet wydalona ze Stanów Zjednoczonych, niezależnie od nowo wprowadzonych aktów prawnych.
Najnowsze zmiany nie są mini-amnestią, lecz zmianą w priorytetach DHS stosowanych w rozpatrywaniu spraw deportacyjnych. Zmiany te zostały wprowadzone w celu jasnego określenia priorytetów oraz zasad dotyczących deportacji, które zapobiec mają deportacji przyzwoitych ludzi, których jedynym naruszeniem prawa jest nielegalny pobyt, podczas gdy osoby skazane za popełnienie poważnych przestępstw pozostają w Ameryce.
Ogłoszone przepisy zawierają wskazówki, informujące na jakich sprawach będzie koncentrować się DHS w przyszłości. Wskazówki te są szczególnie przydatne osobom przebywającym w Stanach nielegalnie, oczekującym na zmiany w prawie imigracyjnym, które pozwolą im w przyszłości zalegalizować pobyt w Ameryce. Osoby te będą mogły na podstawie tych wytycznych ocenić, czy ich sprawa może potencjalnie zostać zakwalifikowana do spraw tzw. niskiej szkodliwości.
Postępowanie o deportację
Jeżeli mają Państwo rozpoczęty proces deporatacyjny w Sądzie Imigracyjnym, DHS zweryfikuje sprawę w świetle nowych zmian. Od decyzji DHS zależy, czy proces deportacji będzie kontynuowany, czy też sprawa zostanie oddalona lub zawieszona.
Jeśli Państwa sprawa zostanie zaklasyfikowana jako tzw. sprawa niskiej szkodliwości, DHS skontaktuje się z Państwem i zaoferuje administracyjne zamknięcie sprawy – sprawa zostanie tymczasowo wstrzymana. DHS zainicjuje kontakt z Państwem. Nie musicie Państwo wysyłać żadnych próśb lub podań. Jeśli otrzymają Państwo taką ofertę, należy skonsultować się z adwokatem, zanim ją przyjmiecie.
Jeśli nie otrzymali Państwo żadnej wiadomości z DHS, a uważacie, że wasza sprawa powinna zostać zakwalifikowana jako tzw. “low priority”, po konsultacji z adwokatem, mogą Państwo poinformować DHS o faktach dotyczących waszej sprawy, które pomogą Urzędowi zweryfikować Państwa sytuację. Proszę jednak pamiętać, że wszystkie informacje, które udostępnicie DHS będą częścią waszej teczki i mogą zostać w przyszłości wykorzystane przeciwko wam.
Osoby nieposiadające otwartej sprawy deportacyjnej
Nowe przepisy prawne pozwalają oficerom deportacyjnym zweryfikować, które sprawy powinny pozostać przedmiotem deportacji. Osoby przebywające w Stanach nielegalnie, powinny sprawdzić czynniki, które mogą być brane pod uwagę w konkretnej sprawie. Im więcej kryteriów spełnia Państwa sprawa, tym większa szansa, że nawet w przypadku zatrzymania, sprawa nie zostanie skierowana do sądu imigracyjnego. To, czy DHS będzie wszczynać lub kontynuować proces deportacyjny, należy do decyzji DHS. W procesie podejmowania decyzji DHS branych jest pod uwagę wiele czynników, których liczba ma wpływ na podejmowaną decyzję.
Nowe prawo ma za zadanie wyznaczyć priorytety. Dotychczas, osoby które miały na koncie tylko wykroczenia z zakresu prawa imigracyjnego, musiały opuścić Stany, podczas gdy osoby z przestępstwami kryminalnymi mogły pozostać w Ameryce. Nowe zasady wyznaczają jasne zasady, jakie sprawy powinny być prowadzone przez Sąd Imigracyjny, a jakie powinny być umorzone.
Sprawy o niskim stopniu szkodliwości
Postępowania uważane przez DHS za sprawy o niskiej szkodliwości, dotyczą członków armii oraz ich rodzin, osób, które przyjechały do Stanów Zjednoczonych jako dzieci.
DHS przychylniej podchodzić będzie do osób, które posiadają petycje złożone przez członków rodziny oraz kwalifikują się do otrzymania stałego pobytu w przyszłości.
DHS będzie również brało pod uwagę czynniki z zakresu prawa imigracyjnego, takie jak: jak osoba wjechała do Stanów Zjednoczonych (osoby z legalnym wjazdem są uprzywilejowane w stosunku do tych, które wjechały nielegalnie), rekord kryminalny, wcześniejsze naruszenia prawa imigracyjnego. Aby sprawa mogła uzyskać status niskiego stopnia szkodliwości, DHS również bierze pod uwagę długość pobytu w Stanach, przywiązanie do Ameryki, stopień przynależności do społeczności amerykańskiej oraz fakt posiadania członków rodziny będących obywatelami Stanów Zjednoczonych.
Ulgowo będą traktowane osoby, które są ofiarami przestępstw lub też cierpią na poważne medyczne schorzenia.
Sprawy z tzw. “low priority” to również takie, gdzie osoby zainteresowane opiekują się małoletnimi z poważnymi schorzeniami lub osobami starszymi, są kobietami w ciąży lub których małżonek jest poważnie chory.
DHS również będzie brało pod uwagę czy osoba zainteresowana jest osobą wyedukowaną, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy ukończyli szkoły średnie w Stanach Zjednoczonych lub studia wyższe.
Im więcej kategorii, do których można Państwa zakwalifikować, tym większe prawdopodobieństwo, że nie zostanie w stosunku do Państwa wszczęta lub prowadzona sprawa deportacyjna. Jeśli przebywają Państwo w Stanach nielegalnie i macie szansę na rozpoczęcie sponsorowania, teraz jest czas na rozpoczęcie tego procesu. Jeśli myśleliście Państwo o podjęciu lub kontynuowaniu edukacji, również powinniście zrobić to jak najszybciej.
Sprawy wysokiego stopnia zagrożenia
Do tej grupy należą sprawy osób z rekordem kryminalnym, członków gangów, osób, które wjechały do Stanów w ciągu ostatnich trzech lat, podejrzanych o terroryzm oraz tych, które wcześniej zostały wydalone ze Stanów.
Szczególnie zagrożone są osoby uprzednio skazane za popełnienie przestępstwa. Osoby te powinny sprawdzić, czy mają szansę na zmianę decyzji sądowej.
Ostatnie decyzje Sądu Najwyższego pozwalają osobom skazanym za popełnienie przestepstwa starać się o zmianę orzeczonego wyroku, jeśli w czasie trwania sprawy nie był brany pod uwagę ich status imigracyjny. Biorąc pod uwagę fakt, że Urząd Imigracyjny szczególnie będzie zainteresowany osobami z rekordem kryminalnym ,oraz fakt, że DHS ma dostęp do wielu rekordów, osoby z takim rekordem powinny jak najszybciej starać się o zmodyfikowanie orzeczeń sądowych.
Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji powinni Państwo skonsultować się z adwokatem w celu omówienia Państwa sytuacji. W tak ważnych sprawach nie należy polegać na poradach “doradców imigracyjnych” lub konsultantów tylko na opinii adwokatów, którzy prowadzą często skomplikowane sprawy imigracyjne.
Christopher Kurczaba
6219 N. Milwaukee Ave.,
5444 S. Archer
Chicago
(773) 774-0000
Członek AILA – American
Immigration Lawyers
Association