Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 14 listopada 2024 15:41
Reklama KD Market

Nowe zasady dotyczące procedury przyznawania tzw. waivers



Krótszy czas oczekiwania


na łączenie rodziny





Urząd Imigracyjny (US Citizenship & Immigration Services – USCIS) zaproponował nowy, prostszy oraz szybszy proces rozpatrywania aplikacji o tzw. waiver, który do tej pory przeprowadzany był poza granicami Stanów Zjednoczonych, a który zmierza do uzyskania stałego pobytu przez osoby, które bez jego uzyskania nie kwalifikowałyby się do uzyskania karty stałego pobytu. Nowe zasady znacznie przyspieszą proces, pozwalając osobom starającym się o jego zatwierdzenie na oczekiwanie na decyzję w Stanach Zjednoczonych, bez konieczności ich opuszczania.


 


Kogo dotyczyć będą nowe regulacje prawne?



Nowy proces dotyczyć będzie małżonków oraz dzieci obywateli Stanów Zjednoczonych, którzy przebywają w Stanach Zjednoczonych i nie mogą otrzymać stałego pobytu ("zielonej karty") ze względu na nielegalny wjazd lub niemożność udowodnienia legalnego wjazdu. Nowe zasady dotyczą tylko przypadków, w których osoba starająca się o stały pobyt posiada małżonka lub rodziców będących obywatelami Stanów Zjednoczonych. Dzieci, nawet jeśli są obywatelami Stanów Zjednoczonych, nie mogą starać się o waiver dla swoich rodziców.


 


Według nowej propozycji, USCIS zezwoli krewnym, będącym najbliższą rodziną (małżonkom oraz rodzicom) i posiadającym obywatelstwo amerykańskie, na złożenie aplikacji o waiver dla małżonków oraz dzieci bez konieczności opuszczania Stanów Zjednoczonych. Po zatwierdzeniu petycji, osoba uprawniona (rodzic lub małżonek będący obywatelem amerykańskim) będzie mogła złożyć aplikację o waiver. W takiej aplikacji obywatel amerykański (rodzic lub małżonek) będzie musiał udowodnić, że konieczność opuszczenia Stanów przez aplikanta na 3 lub 10 lat oznaczać będzie, że obywatel amerykański doświadczy skrajnych trudności związanych z rozłąką. Osoba uprawniona do złożenia aplikacji o waiver nie musi być tą samą osobą, która składa petycję.


 


Tak więc osoba, która będzie uprawniona do skorzystania z nowej procedury, to ktoś, kto przyjechał do Stanów Zjednoczonych bez wizy (nielegalnie, przez Kanadę lub Meksyk), być może jako dziecko. Taka osoba następnie poslubiła obywatela amerykańskiego, ma dzieci urodzone w Stanach Zjednoczonych, ale nie może otrzymać stałego pobytu ze względu na nielegalny wjazd. Według dotychczasowego prawa, osoba taka musiałaby opuścić Stany Zjednoczone, złożyć aplikację o waiver za pośrednictwem placówki konsularnej w swoim kraju oraz czekać 1 – 2 lata na odpowiedź. Taka sytuacja często prowadzi do problemów małżeńskich oraz osłabia więzi rodzinne i przysparza problemów całej rodzinie.


 


Zgodnie z nową procedurą aplikant, po złożeniu petycji, będzie mógł uruchomić procedurę starania się o waiver nadal pozostając w Stanach Zjednoczonych. Po zatwierdzeniu aplikacji o waiver, aplikant będzie musiał wyjechać do swojego ojczystego kraju w celu dokończenia procesu starania się o stały pobyt. Pobyt poza granicami Stanów Zjednoczonych będzie ograniczał się jednak jedynie do kilku dni, w przeciwieństwie do kilku lat przewidzianych w dotychczasowych regulacjach.


 


Aktualne regulacje prawne dotyczące procesu starania się  o waiver – niepewność oraz opóźnienia


 


Według aktualnych przepisów, osoba, która wjechała do Stanów Zjednoczonych nielegalnie lub pozostała w Stanach Zjednoczonych bez autoryzacji przez okres dłuższy niż 180 dni, a następnie opuściła Stany, ma zakaz wjazdu przez okres 3 lub 10 lat. Osoba taka może starać się o waiver, czyli przebaczenie faktu naruszenia prawa imigracyjnego w konsulacie amerykańskim w swoim kraju. Okres oczekiwania wynosi rok do dwóch lat.


 


Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, których dotyczy 3- lub 10-letni zakaz wjazdu, odseparowane są od swoich rodzin na kilka lat, aż do czasu zatwierdzenia aplikacji o waiver. W przypadku odmowy wydania waiveru osoby te nie mogą powrócić do swych rodzin przebywających w Stanach. Przedłużające się procedury oraz ryzyko związane z obowiązującym prawem zniechęca wiele osób do składania aplikacji o waiver.


 


Nowy proces starania się o waiver


 


Nowy proces pozwoli małżonkom oraz dzieciom obywateli Stanów Zjednoczonych o staranie się o waiver bez konieczności opuszczania Stanów Zjednoczonych. Zasady ich przyznawania pozostaną niezmienione, tzn. małżonek-obywatel lub rodzic-obywatel nadal musi udowodnić, że zakaz wjazdu przez 3 lub 10 lat obowiązujący ich krewnego ekstremalnie utrudni im życie.


 


Po zatwierdzeniu aplikacji o waiver aplikant nadal musi opuścić Stany w celu otrzymania wizy imigracyjnej, nie ponosząc jednak ryzyka odmowy aplikacji o waiver. Nowa regulacja znacznie zmniejsza czas rozłąki rodziny.


 


Dotychczas wiele osób rezygnuje z procedury starania się o waiver, mając świadomość, że procedura jest wielce ryzykowna i długa.


 


Zgodnie z nową propozycją, aplikant starałby się o waiver przed opuszczeniem Stanów Zjednoczonych. Opuściłby Stany jedynie na krótki okres czasu (w większości przypadków tylko na kilka dni), aby otrzymać wizę imigracyjną. W razie nie zatwierdzenia aplikacji o waiver aplikant nie musi opuszczać Stanów, może natomiast ponownie się o niego starać.


 


Należy pamiętać, że nowa propozycja starania się o waiver dotyczy tylko przypadków nielegalnego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Jeśli natomiast osoba podlega innym restrykcjom uniemożliwiającym staranie się o stały pobyt (np. wcześniejsze poświadczenie nieprawdy, przestępstwo kryminalne, wcześniej wydany nakaz opuszczenia Stanów) sytuacje te nadal wymagają starania się o waiver w placówkach konsularnych poza granicami Stanów Zjednoczonych. W takich przypadkach czas oczekiwania oraz procedura otrzymywania waiverów pozostaje niezmieniona.


 


Urząd Imigracyjny przestrzega, że jeżeli aplikacja o waiver zostanie odrzucona, aplikant podlega standardowym procedurom imigracyjnym.


 


Prawo jeszcze nie obowiązuje


 


Nowa procedura starania się o waiver na razie nie weszła w życie. USCIS jedynie wydał oświadczenie o zamiarze wprowadzenia zmian. Ostateczne regulacje powinny zacząć obowiązywać pod koniec roku 2012.


 


Jakie działania należy podjąć w międzyczasie



Ostatnie doniesienia nie zmieniają dotychczasowych przepisów regulujących proces przyznawania waiverów oraz nie dotyczą aplikacji już złożonych. Osoby, które takie aplikacje złożyły powinny zasięgnąć opini prawnej odnosnie dostępnych dla nich opcji.


 


Osoby, które będą mogły skorzystać z nowych przepisów i w przyszłości planują złożenie aplikacji o waiver, powinny zacząć gromadzić informacje potwierdzające fakt, że małżonek lub rodzic dotkliwie odczuje nieobecność członka rodziny w razie 3- lub 10-letniego zakazu wjazdu do Stanów. Zaraz po wejściu w życie nowych przepisów, co powinno mieć miejsce pod koniec bieżącego roku, będziemy mogli składać aplikacje o waiver w Stanach Zjednoczonych.


 


Znaczenie nowych przepisów


 


Proponowana zmiana będzie miała pozytywne konsekwencje dla wielu osób przebywających nielegalnie w Ameryce, gdyż zapobiegnie przedłużającej się separcji członków rodzin. Nowa regulacja zachęci wiele osób do uruchomienia procedury starania się o waiver, a w konsekwencji o stały pobyt dla małżonków oraz dzieci obywateli amerykańskich.


 


Jak w wielu sytuacjach związanych z prawem imigracyjnym, zalecam konsultację z prawnikiem w celu otrzymania prawidłowej porady prawnej, umożliwiającej pełne wykorzystanie najnowszych zmian prawa imigracyjnego. Nasze biuro – Kurczaba Law Offices – jak zwykle służy Państwu usługami w zakresie prawa imigracyjnego, starając się w optymalnie krótkim czasie uzyskać dla Państwa stały pobyt, waiver oraz zapewnia pomoc w innych sprawach imigracyjnych.


 


Christopher Kurczaba


Kurczaba Law Offices, P.C.


6219 N. Milwaukee Ave.


5444 S. Archer Ave. Chicago


(773) 774-0000


www.kurczaba.info

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama