Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 2 października 2024 21:36
Reklama KD Market
Reklama

Kompozycje Jarosława Gołembiowskiego w Chicagowskiej Bibliotece Publicznej

W piątek 21 października o godzinie 12:15 w południe odbędzie się w bibliotece centralnej Chicagowskiej Biblioteki Publicznej (400 S. State St.) prezentacja najnowszych utworów skomponowanych przez mieszkającego w Chicago kompozytora, pianistę, pedagoga i propagatora polskiej muzyki – Jarosława Gołembiowskiego.


 


Jarosław Gołembiowski pochodzi z Bielska Białej. Tam też zaczynał swą muzyczną edukację grając na perkusji i fortepianie. Następnie była Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 1977–81 Gołembiowski studiował tam na Wydziale Wychowania Muzycznego, zaś w latach 1981–84 kompozycję. Pogłębiał swoją wiedzę uczestnicząc w wielu dodatkowych kursach i konferencjach, w Polsce, a potem w USA, gdzie wyemigrował w roku 1986.


 


Już od początku swego pobytu w Ameryce, Gołembiowski aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym Polonii. Brał udział w programach i koncertach muzycznych, komponował muzykę do spektakli teatralnych: „Dziejba leśna”(1987), „Wigilia Polska” (1993). Przy czym występował nie tylko w Chicago, ale też w innych miastach amerykańskich jak: Detroit, MI, Ann Arbor, MI, San Marcos, TX, Bolton Landing, NY, Williamsburg, WI. Jego utwory były też wykonywane w Polsce, a nawet w Chinach.


 


Gołembiowski jest członkiem licznych organizacji polonijnych takich jak: American Council for Polish Culture, którego prezeską jest obecnie Debbie Majka, Polish Arts Club, a także organizacji amerykańskich, takich jak: Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców (odpowiednik polskiego ZAIKS-u). Od 2008 roku należy też do Związku Kompozytorów Polskich. Współpracuje z licznymi programami radiowymi, pisze artykuły do polonijnej prasy.


 


Ważną dziedziną życia jest dla Gołembiowskiego praca pedagogiczna. Udziela on lekcji prywatnych młodzieży uczącej się grać na fortepianie i na perkusji. Przygotowuje swych uczniów do występów w festiwalach i konkursach. W celu doskonalenia swych własnych umiejętności pedagogicznych należy do Chicagowskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Muzyki.


 


Propagowanie muzyki polskiej to kolejna ważna dziedzina aktywności Jarosława Gołembiowskiego. Bardzo pomaga mu w tej działalności założone przez niego w 2004 roku Chicagowskie Towarzystwo Chopinowskie (The Chicago Chopin Society). W ramach tej organizacji współpracuje z innymi towarzystwami chopinowskimi, a jest ich w USA bardzo dużo, na przykład w samym Teksasie aż trzy. Dzięki The Chopin Society uczniowie Gołembiowskiego mieli okazję uczestniczyć w lekcjach z mistrzami, czyli doskonałymi pianistami, takimi jak: John Owings i Nina Drath. Chicagowscy melomani wiedzą, że Gołembiowski niejednokrotnie zaprasza do udziału w organizowanych przez siebie koncertach wielu utalentowanych muzyków, często laureatów prestiżowych konkursów. Wsród nich można np. wymienić takich pianistów, jak: Hubert Salwarowski, Mikhail Yanovitsky i Mai Ting Sun. Współpracuje też z Chopin Foundation of the United States, na czele której stoi ceniona działaczka polonijna mieszkająca na Florydzie, Blanka Rosenstiel.


 


Chopin, ulubiony kompozytor Jarosława Gołembiowskiego, patronuje całej jego działalności. Poza tym, że założył Chicagowskie Towarzystwo Chopinowskie, od 10 lat Gołembiowski jest jednym z jurorów Młodzieżowego Konkursu Chopinowskiego organizowanego co roku w Milwaukee, WI. Konkurs ten jest ważnym wydarzeniem w organizowanym w tym mieście Festiwalu Polskim, który odbywa się zawsze w czerwcu. W bieżącym roku odbyła się już 13. edycja tego festiwalu. Kolejny ważny konkurs, w którym partycypuje Jarosław Gołembiowski, to organizowany w Ameryce przez szereg lat Konkurs Marceliny Sembrich Kochańskiej, który odbywa się w różnych miastach USA.


 


Jarosław Gołembiowski jest bardzo zajętym i twórczym człowiekiem. Przy wszystkich swych zajęciach znajduje czas na pisanie pracy doktorskiej, która jest już na ukończeniu. Promotorem tej pracy na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie jest doc. dr hab. Paweł Łukaszewski. Praca doktorska będzie się składała z dwóch części: kompozycji, która skomponowana zostanie w tym celu (III Symfonia), i z części teoretycznej, czyli analizy formalnej tej kompozycji.


 


Komponowanie stanowi ogromnie ważną sferę działalności Jarosława Gołembiowskiego. Zaczął komponować mieszkając jeszcze w Polsce. W roku 1988 wydał drukiem pierwszy zbiór utworów dla młodzieży („Piano Games”). Od tamtego czasu skomponował kilkaset utworów na instrumenty solowe, kompozycji dla zespołów kameralnych, pieśni, a także liczne utwory orkiestrowe i wokalno- instrumentalne. Niektóre z nich powstały na zamówienie takich polonijnych organizacji jak: Fundacja Kościuszkowska i Związek Narodowy Polski. Skomponował też utwory dla Penderecki String Quortet z Kanady (którego dyrektorem jest Jerzy Kapłanek), dla zespołu Lira Singers i dla takich solistów jak: Adam Wodnicki, Adam Golka i Joanna Turska.


 


Październikowa prezentacja najnowszych utworów Jarosława Gołembiowskiego ma dwa cele. Jednym z nich jest uświetnienie Miesiąca Dziedzictwa Polskiego, a drugim promocja wydanego w lipcu bieżącego roku jego nowego cyklu utworów, zatytułowanego „Music for Hours”. Zbiór zawiera dwadzieścia cztery kompozycje przeznaczone na 24 godziny, z których składa się doba. Cyfra 24 nie jest zupełnie nowa w muzyce. Znamy np. dwadzieścia cztery preludia Chopina. Pory dnia i nocy inspirowały wielu muzyków, którzy w swych utworach próbowali oddać nastrój pogodnego słonecznego dnia, moment świtania czy zmierzchu (np. „Już się zmierzcha” Góreckiego). Ale nikt dotąd nie napisał cyklu utworów na każdą godzinę dnia i nocy. W tym sensie cykl kompozycji Gołembiowskiego jest unikalny. Składa się on z dwóch podzbiorów: „Hours of Light” (Godziny jasności) i „Hours of Darkness” (Godziny ciemności). Kompozycje te powstawały w ciągu kilku ostatnich lat w różnych miejscach, na różnych kontynentach, np. w El Paso w Teksasie, w Bielsku Białej, rodzinnym mieście kompozytora, w Chicago, w Bolton Landing, w stanie New York, itd. Premiery tych kompozycji odbywają się także w różnych miastach Ameryki. Na przykład w lipcu bieżącego roku Jarosław Gołembiowski grał kilka z nich na Polskim Festiwalu w Minneapolis, który zgromadził około 16,000 osób.


 


21 października w Auditorium Biblioteki Harolda Washingtona w Chicago Jarosław Gołembiowski będzie wykonywał na fortepianie utwory ze swego nowego cyklu „Music for Hours” i opowiadał o okolicznościach, w jakich one powstawały, a także o inspiracjach, które doprowadziły do ich skomponowania. Pytany o plany na najbliższą przyszłość i o marzenia, Gołembiowski mówi, że bardzo chciałby zorkiestrować utwory z tego cyklu. Marzy mu się też, by powstało widowisko baletowe z zastosowaniem muzyki „Music for Hours”. Inny pomysł to zaproszenie dwudziestu czterech pianistów, którzy zagraliby w sali koncertowej cały cykl tych utworów.


 


A zatem – zapraszamy wszystkich miłośników muzyki poważnej do Biblioteki Harolda Washingtona w Chicago, w piątek 21 października o godzinie 12:15 w południe, do Cindy Pritzker Auditorium na program, w którym wystąpi Jarosław Gołembiowski. Wstęp wolny.


 


Jednocześnie informuję, że zbiór utworów „Music for Hours” jest dostępny do kupienia od kompozytora, z którym można się skontaktować poprzez e-mail [email protected]. Po więcej informacji na temat programu można dzwonić do niżej podpisanej , która pracuje w Chicagowskiej Bibliotece Publicznej.


 


Tekst: Maria Zakrzewska


Tel. 312-747-4715


 


Zdjęcie kompozytora: Mark Stolarski


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama