Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 15:23
Reklama KD Market

Po tragicznej katastrofie


Chicago (Inf. wł.) – Przywódcy lokalnych władz, między innymi gubernator Pat Quinn, burmistrz Richard Daley, senator Richard Durbin oraz kongresmani Mike Quigley i Dan Lipinski, przekazali kondolencje w związku z tragiczną śmiercią w katastrofie lotnicznej prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii Kaczyńskiej i pozostałych 94 osób – liderów cywilnych i wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawicieli duchowieństwa, a także różnych organizacji pozarządowych.


 


Gubernator Quinn przekazując głębokie wyrazy współczucia wspominał między innymi przeszłość Lecha Kaczyńskiego, działacza Solidarności walczącego o wolność i demokrację. Burmistrz Daley wyraził smutek z powodu trudnej do zrozumienia tragedii.


 


Senator Durbin oświadczył: "Pragnę wyrazić moje najgłębsze współczucie dla dla narodu polskiego w związku z niewypowiedzianą stratą. Ból smutnego momentu jest szczególnie przeżywany w Chicago, gdzie mieszka duża liczba rodzin polskiego pochodzenia". 


 


Kongresman Quigley, reprezentujący 5. okręg z ponad stu tysiącami osób polskiego pochodzenia, stwierdził: “Łączymy się w naszych myślach, modlitwach i wsparciu z tymi, którzy opłakują ofiary tragedii... tam w Polsce i tutaj w społeczności polskiej w Chicago... Ta strata odczuwana będzie boleśnie na całym świecie przez wiele lat. Będziemy wspierać naszych przyjaciół, gdy szukają sił, by odrodzić się jeszcze bardziej mocnymi po tej niewypowiedzianej stracie”. 


 


Wśród 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem był również delegat Polonii na uroczystości katyńskie pan Wojciech Seweryn, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Katyńskich. Pod tym właśnie pomnikiem na cmentarzu św. Wojciecha w Niles Polonia modli się za ofiary tragedii, zapala znicze i składa kwiaty w hołdzie tym ofiarom. Wspominany jest pomysłodawca i twórca tego pomnika, śp. Wojciech Seweryn, którego ojciec, oficer Armii Polskiej został zamordowany w Katyniu 70 lat temu.


 


U stóp pomnika znajdują się dwie księgi kondolencyjne, do których wpisują się członkowie polonijnej społeczności, ale nie tylko...


 


Księgi kondolencyjne zostały też udostępnione w Konsulacie Generalnym RP oraz w siedzibie Związku Narodowego Polskiego i w redakcji Dziennika Związkowego


 


Konsulat RP przygotowywał się do wizyty prezydenta Kaczyńskiego z okazji chicagowskich obchodów Konstytucji 3 maja. Prezydent miał wziąć udział w paradzie 3-Majowej zaplanowanej na 1 maja. Z uwagi na żałobę narodową parada ma być skromniejsza i bardziej stonowana.


 


Przed siedzibą konsulatu RP zostały złożone kwiaty i flagę polską spuszczono do połowy masztu na znak żałoby.


 


Polskie flagi z czarną wstążką powiewają na samochodach wielu mieszkańców metropolii pogrążonych w głębokiej żałobie.


 


Tragiczna katastrofa nie schodzi od kilku dni z czołówek lokalnych mediów amerykańskich. Wiele miejsca poświęciły tej problematyce obydwie lokalne gazety Chicago Tribune i Chicago Sun-Times.


 


W sobotę i w niedzielę w polonijnych parafiach, na Trójcowie, Jackowie, Władysławowie oraz w św. Konstancji i u św. Ferdynada, a także w Kaplicy Polskich Jezuitów zostały odprawione nabożeństwa w intencji ofiar katastrofy.


 


Społeczność polonijna pogrążona w żałobie wzięła w niedzielę udział w marszu upamiętniającym ofiary tragedii. Ponad 300 osób przeszło od Parku Chopina (na skrzyżowaniu ulic Long i Roscoe) do Bazyliki św. Jacka przy ulicy Wolfram. Wielu uczestników pochodu idącego ulicą Milwaukee opłakiwało nieżyjących. Cześć ich pamięci!


 


(ao)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama