Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 15:20
Reklama KD Market

Kraj w żałobie



Warszawa (PAP) - W trzecim dniu żałoby narodowej przekazujemy kalendarium ważniejszych wydarzeń po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.


 


Poniedziałkowe gazety w kraju i na świecie na pierwszych stronach informowały o śmierci polskiego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prasa polska niemal w całości poświęcone są sobotniej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Wyrazy szczególnej solidarności Rosjan z Polakami w prasie rosyjskiej; “Katastrofa pod Smoleńskiem - nasz wspólny ból”, “Czarne dni Polski”, “Smutek bez granic”, “Katyń znów zgubił Polaków” - to tylko niektóre z tytułów.


 


Po godz. 7 pierwsza grupa rodzin ofiar wypadku lotniczego pod Smoleńskiem przyjechała na oględziny do moskiewskiego Biura Ekspertyz Sądowych, gdzie leżą ciała tragicznie zmarłych.


 


Od godz. 7 na Litwie zaczęła obowiązywać trzydniowa żałoba narodowa. Oprócz Litwy również władze Łotwy i Estonii zdecydowały się ogłosić żałobę narodową z powodu śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Władze Turcji zarządziły żałobę narodową w dniu uroczystości pogrzebowych prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego.


 


Na znak żałoby flagi Unii Europejskiej w Brukseli przed budynkiem Rady UE oraz Komisji Europejskiej zostały opuszczone do połowy. Do połowy zostały opuszczone też flagi Polski i UE przed wszystkimi budynkami Parlamentu Europejskiego w UE.


 


Uczniowie i nauczyciele w całej Polsce uczcili w poniedziałek pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. W szkołach lekcje rozpoczynały się od minuty ciszy, organizowano apele, uczniowie niektórych szkół przyszli na lekcje w strojach galowych, organizowano uroczystości pod tablicami pamiątkowymi, a także lekcje tematyczne.


 


Ok. godz. 9 minister zdrowia Ewa Kopacz w Moskwie poinformowała o zidentyfikowaniu ciała Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego oraz prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanny Agackiej-Indeckiej.


 


Minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin powiedział, że para prezydencka zostanie pochowana razem.


 


Ok. godz. 11 prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wpisał się do księgi kondolencyjnej w ambasadzie RP w Moskwie. Do księgi kondolencyjnej wpisał się także b. prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow.


 


Przed południem CIR poinformował o zakończeniu pobierania próbek oraz gromadzenie materiału genetycznego do badań DNA, umożliwiających identyfikację ofiar katastrofy.


 


Ambasador RP w Paryżu Tomasz Orłowski będzie odpowiedzialny za organizację uroczystości pogrzebowych po katastrofie lotniczej w Smoleńsku - informacja MSZ.


 


W południe minutą ciszy pracownicy unijnych instytucji w Brukseli uczcili pamięć ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.


 


Około południa prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował, że odnaleziono trzecią czarną skrzynkę rozbitego Tu-154.


 


Przywódca duchowy Tybetańczyków Dalajlama XIV w liście do premiera Polski Donalda Tuska przekazał kondolencje dla narodu polskiego z powodu śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Król Norwegii Harald V, premier Jens Stoltenberg i minister spraw zagranicznych Jonas Gahr Store złożyli kondolencje władzom RP i narodowi polskiemu.


 


Decyzją pełniącego obowiązki głowy państwa Bronisława Komorowskiego, szefem BBN zostanie gen. Stanisław Koziej.


 


Po godz. 13 minister w Kancelarii Prezydenta Jacek Sasin poinformował, że zidentyfikowane zostało ciało małżonki prezydenta Marii Kaczyńskiej. Przebywająca w Moskwie minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że ciało Marii Kaczyńskiej zidentyfikowano po ubraniu, które miała na sobie w chwili śmierci Maria Kaczyńska, a także po obrączce, która miała szczególny stary napis z imieniem. Podczas weryfikacji jedna z pracownic Kancelarii Prezydenta podała imię umieszczone na obrączce.


 


Ok. godz. 13 wicepremier Rosji Siergiej Iwanow powiedział, że informacje o niesprzyjającej pogodzie na lotnisku w Smoleńsku nie tylko zostały przekazane na czas załodze, lecz i odebrane przez nią. Iwanow zameldował o tym premierowi Władimirowi Putinowi na posiedzeniu prezydium rządu.


 


Rosyjski kontroler z wieży lotniska w Smoleńsku i jego pomocnik zostali przesłuchani po raz drugi z udziałem polskich prokuratorów.


 


Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow poinformował na posiedzeniu prezydium rosyjskiego rządu, że w niedzielę w Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym WNP w obecności przedstawicieli polskiej prokuratury, Ministerstwa Spraw Zagranicznych otwarto dwie czarne skrzynki, a ich stan techniczny jest zadowalający. Zapewnił, że odczytywanie zapisów ze skrzynek będzie odbywać się w ścisłej współpracy ze stroną polską.


 


Prezydent Niemiec Horst Koehler z małżonką oraz szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle wpisali się do księgi kondolencyjnej wyłożonej w ambasadzie RP w Berlinie.


 


Zidentyfikowano 17 ofiar katastrofy. Obecna w Moskwie minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że wśród zidentyfikowanych ciał są: były prezydent RP Ryszard Kaczorowski, wicemarszałek Sejmu RP Krzysztof Putra, dyrektor protokołu dyplomatycznego w MSZ Mariusz Kazana, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Joanna Agacka-Indecka, senator PiS Janina Fetlińska, Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, poseł PiS Przemysław Gosiewski, poseł PSL Leszek Deptuła, gen. bryg. Stanisław Nałęcz-Komornicki, funkcjonariusz BOR chor. Jacek Surówka, ks. prof. Ryszard Rumianek, funkcjonariusz BOR Dariusz Michałowski, funkcjonariusz BOR Piotr Nosek, ks. ppłk Jan Osiński.


 


O godz. 15 prokurator generalny Andrzej Seremet poinformował, że na obecnym etapie śledztwa nie ma danych, z których wynikałoby, że na pilotów prezydenckiego samolotu, który rozbił się w trakcie lądowania koło Smoleńska, była wywierana presja. Jak dodał, w tym zakresie będą jednak analizowane czarne skrzynki z rozbitego Tu-154.


 


Po godz. 15 z wojskowego lotniska Okęcie do Moskwy odleciał samolot z 52 osobami, krewnymi ofiar sobotniej katastrofy pod Smoleńskiem oraz psychologami na pokładzie.


 


Rzecznik rządu Paweł Graś poinformował, że w Kancelarii Premiera cały czas trwają spotkania różnych zespołów zajmujących się organizacją uroczystości pogrzebowych. Sobota rozważana jest jako termin ceremonii żałobnej.


 


Swój udział w uroczystościach żałobnych w sobotę w Warszawie zapowiedzieli: prezydent Estonii Hendrik Ilves, Litwy - Dalia Grybauskaite i były prezydent tego kraju Valdas Adamkus, prezydent Łotwy Valdis Zatlers, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, prezydent Niemiec Horst Koehler wraz z małżonką, a także kanclerz Niemiec Angela Merkel.


 


Jak podał szef MSZ Radosław Sikorski na uroczystości pogrzebowe chce przyjechać prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew; nie wykluczył też udziału prezydenta USA Baracka Obamy.


 


ABW zabezpieczyła materiał porównawczy DNA oraz “inną dokumentację” niezbędną do identyfikacji ciał pasażerów i członków załogi samolotu Tu-154.


 


Rada Warszawy podczas uroczystej sesji zapowiedziała, że planuje nadać honorowe obywatelstwo stolicy zmarłemu tragicznie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Rozpoczęto także zbieranie podpisów pod odpowiednim wnioskiem.


 


Nadzwyczajne posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej NATO odbyło się w Kwaterze Głównej sojuszu w Brukseli. Uczczono pamięć ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem.



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama