Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 12 października 2024 13:14
Reklama KD Market

Chopin w Szkole Cather


 


Dla znakomitej większości dzieci było te pierwsze spotkanie z muzyką Chopina i drugie z kulturą polską. Ambasadorem naszej kultury i historii w Szkole Cather jest p. Wanda Olbrychowska, nauczycielka z długoletnim doświadczeniem. Od czterech lat jest ona szefem laboratorium nauk przyrodniczych w Szkole Cather i stara się swoim podopiecznym przekazać jak najwięcej informacji o kraju, w którym się urodziła.


 


Pierwsze spotkanie z Krajem nad Wisłą zorganizowała półtora roku temu z okazji Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. Uczniowie – a także wielu nauczycieli – dowiedzieli się wówczas po raz pierwszy o istnieniu takiego kraju.


 


Dzień ten – pod hasłem:  "Przybliżanie Polski" – był wielkim sukcesem, dzięki współpracy dyrekcji szkoły oraz darom polonijnych biznesów. Również w tym roku wiele z nich nie odmówiło wsparcia za co p. Olbrychowska jest im bardzo wdzięczna. Jej zdaniem, najlepiej można dotrzeć do serca przez żołądek. Dzieciom i dorosłym najbardziej smakowały polskie kiełbasy (J&J European, Andy's Deli, Szymanski's Deli, Gene's Sausage Shop&Deli). Prowadzona też była żywa dyskusja na temat smaku polish sausage z "Vienna" a prawdziwą polską kiełbasą. Stwierdzono, że smak kiełbasy z polskich sklepów jest znacznie lepszy. Porównywano smak polskiego żytniego chleba (Rich's Food & Liquors) z białym chlebem amerykańskim. Porównanie wyszło z korzyścią dla pierwszego. Wiele pochwał zebrały polskie wypieki w postaci ciast, ciastek i pączków (Oak Mill Bakery, Laramie Bakery, Sweet World) oraz pierogi (Alexandra Foods). Polskie "krówki" i inne polskie słodycze (Prince Polo) pochodziły z wielu sklepów, ale najobficiej Szkoła Cather została nimi obdarzona przez Montrose Deli. Nawet sklepy Jewel (przy 4729 N. Central i Irving Park and Narragansett) dołączyły  do obchodów jubileuszu chopinowskiego.


 


Począwszy od obchodów w marcu uczniowie z Cather teraz codziennie słuchają utworów Chopina jako cichego podkładu muzycznego w toku prowadzonej lekcji. Jego słynne mazurki, polonezy, preludia, walce czy nokturny już nie są im obce. 


 


Poznali też skrócony życiorys słynnego pianisty i kompozytora.


 


P. Wanda Olbrychowska zauważyła, że muzyka Chopina bardzo pozytywnie wpływa na zachowanie dzieci – uspokaja i wycisza. Większość dzieci pochodzi z rozbitych i patologicznych rodzin.


 


Pani Olbrychowska uczy swoich uczniów (klasy 0-8) podstawowych wyrażeń w języku polskim korzystając z wydanego przez CPS w 1997 r. Polish Heritage Curriculum Resource Guide (wkład w napisanie tej książki mieli Stanisława Naumczyk, Wanda Olbrychowski, Grażyna Wiśniewska, Michał Garliński, Danuta Schneider – pod przewodnictwem Poli Kurczaby). 


 


Dzięki p. Olbrychowskiej, kultura i muzyka polska, a nawet język polski zawitały do społeczności, w której  prawie nikt o Polsce nie słyszał.


 


(ao)



Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama