Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 30 marca 2025 22:49
Reklama KD Market
ONZ

UNICEF: Znaczący spadek śmiertelności dzieci poniżej piątego roku życia

Od 2000 roku globalna liczba zgonów dzieci poniżej piątego roku życia zmniejszyła się o ponad połowę - poinformował w środę UNICEF, który przypisuje ten sukces "konsekwentnym inwestycjom w ich przetrwanie". Ostrzega jednocześnie przed zagrożeniami dla dalszego postępu.
Reklama
UNICEF: Znaczący spadek śmiertelności dzieci poniżej piątego roku życia

Autor: Adobe Stock

"Osiągnięcie rekordowo niskiego poziomu zgonów dzieci, którym można zapobiec, to niezwykłe osiągnięcie. Miliony dzieci żyją dziś dzięki globalnemu zaangażowaniu w sprawdzone interwencje, takie jak szczepienia, odpowiednie odżywianie oraz dostęp do czystej wody i podstawowych warunków sanitarnych" – podkreśliła Catherine Russell, dyrektor wykonawcza UNICEF.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

Według szacunków liczba martwo urodzonych dzieci spadła z 3,1 miliona w 2000 roku do 1,9 miliona w 2023 roku. W tym samym okresie liczba zgonów dzieci poniżej piątego roku życia zmniejszyła się z ponad 10 milionów do 4,8 miliona. Najwyższe wskaźniki śmiertelności odnotowano w Azji Południowej i Afryce Subsaharyjskiej.

Dane pochodzą z raportów opublikowanych przez UNICEF, Światową Organizację Zdrowia, Grupę Banku Światowego, Departament Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ oraz jego Komisję Gospodarczą ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów, a także od ekspertów z instytucji akademickich i organizacji pozarządowych.

Jednakże, jak ostrzegają źródła ONZ, przyszłość nie rysuje się w jasnych barwach.

"Ten postęp jest zagrożony. Cięcia w finansowaniu ze strony kluczowych donatorów już prowadzą do niedoborów personelu medycznego, zamykania klinik, przerw w programach szczepień i braków w dostępie do niezbędnych leków. Bez pilnych inwestycji grozi nam regres” – alarmuje organizacja.

UNICEF wskazuje na kilka przyczyn spowolnienia finansowania, w tym przekierowanie globalnych zasobów na walkę z pandemią COVID-19. Ta zmiana, w połączeniu z ograniczeniem pomocy przez niektóre kraje rozwinięte, wywołała poważne obawy.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

Reklama

Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama