Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 31 marca 2025 09:00
Reklama KD Market

Jak zdobyć wymagane kwartały Social Security, gdy trudno o pracę

Im dłużej legalnie pracujemy i im więcej zarabiamy płacąc podatki, tym wyższa będzie nasza emerytura Social Security. Problem pojawia się, gdy tracimy pracę i nie możemy znaleźć nowego zatrudnienia. Ten artykuł wyjaśnia, jak zdobywać kwartały Social Security, nawet jeśli nie jesteśmy zatrudnieni w żadnej firmie.
Reklama
Jak zdobyć wymagane kwartały Social Security, gdy trudno o pracę

Autor: Adobe Stock

40 kwartałów – klucz do emerytury
Aby być w pełni ubezpieczonym w systemie Social Security, czyli zakwalifikować się do emerytury Social Security i ubezpieczenia dla seniorów Medicare, należy przepracować co najmniej 40 kwartałów, uzyskując przy tym odpowiednio wysokie zarobki z pracy (earned income) i opłacając składki na legalny numer Social Security. W 2025 roku wystarczyło zarobić 1810 dolarów, aby otrzymać jeden kwartał, co oznacza 7240 dolarów rocznie dla zaliczenia pełnego roku ubezpieczeniowego.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Warto pamiętać, że składek na Social Security nie płaci się od przychodów pasywnych, takich jak odsetki bankowe, dywidendy, zyski kapitałowe czy dochody z wynajmu nieruchomości. Te źródła dochodu nie wpływają na emeryturę.

Łączenie okresów ubezpieczeniowych w USA i w Polsce
W przeszłości brak wymaganych 40 kwartałów oznaczał brak prawa do emerytury i ubezpieczenia Medicare. Jednak dzięki polsko-amerykańskiej umowie o zabezpieczeniach społecznych, obowiązującej od 2009 roku, okresy pracy w Polsce mogą być doliczone do tych przepracowanych w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli ktoś zgromadził od 6 do 39 kwartałów w USA, może uzupełnić je poprzez lata przepracowane w Polsce. Nie oznacza to łączenia emerytur, lecz jedynie sumowanie okresów ubezpieczeniowych, co pozwala na przyznanie proporcjonalnych świadczeń. Więcej przeczytasz w książce pt. „Emerytura polska i amerykańska”.

Praca na własny rachunek – sposób na zdobycie kwartałów
Powiedzmy, że straciłeś posadę w firmie produkcyjnej, gdzie pracowałeś dziewięć lat. Do emerytury Social Security brakuje ci jeszcze roku, a znalezienie nowej pracy jest trudne. Co możesz zrobić?

Najprostszym rozwiązaniem jest samozatrudnienie. Możesz dorabiać na własną rękę i rozliczać się z podatków jako self-employed, nawet jeśli klienci będą ci płacić gotówkę. Wypełniasz formularz 1040 z załącznikami Schedule C i Schedule SE, co pozwala na zaliczenie dochodów do ubezpieczenia Social Security. Osoby samozatrudnione płacą pełne składki Social Security, wynoszące 15,3% dochodu netto, plus podatek dochodowy według skali.

Odprawy i wynagrodzenie za niewykorzystany urlop
Utrata pracy nie musi od razu oznaczać obniżenia zarobków w danym roku, zwłaszcza jeśli otrzymasz odprawę lub wynagrodzenie za zaległe wakacje.

Jeżeli niewykorzystane dni urlopowe zostaną opłacone, pracodawca odprowadza od tej kwoty podatki oraz składki Social Security, co sprawia, że czas ten liczy się jako przepracowany. Podobnie odprawa (severance pay) – jeżeli wynosi równowartość np. sześciu miesięcy wynagrodzenia, jest traktowana tak, jakbyś przepracował pół roku dłużej. Niestety, za ten czas nie dostaniesz zasiłku dla bezrobotnych.

Dochody z napiwków i prowizji
Osobom pracującym na prowizji, np. sprzedawcom, prowizja jest uznawana za wynagrodzenie i podlega składkom na Social Security. Podobnie traktowane są napiwki (tips), o ile są zadeklarowane na rozliczeniu podatkowym.

Zatrudnienie w biznesie dzieci
Jeśli syn lub córka prowadzi swoją firmę, może zatrudnić rodziców na różnych stanowiskach – jako konsultantów, sprzedawców, asystentów czy osoby zajmujące się administracją. Ich wynagrodzenie podlega składkom Social Security, co pomaga w uzupełnieniu brakujących kwartałów.

Takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców, ponieważ wynagrodzenie wpisuje się w koszty prowadzenia działalności gospodarczej, a rodzice płacą pewnie niższe podatki dochodowe od swoich dzieci-pracodawców. W sumie, zyskuje cała rodzina.

Opieka nad wnukami jako forma pracy
Rodzice mogą zdobywać brakujące lata do emerytury, opiekując się wnukami lub osobą niepełnosprawną. IRS uznaje ich wtedy za family employees, a ich wynagrodzenia są oskładkowane. Jeżeli jednak w domu nie ma nieletnich dzieci ani osoby niepełnosprawnej, wynagrodzenie dla rodziców nie podlega składkom na Social Security.

Korekty zarobków i uznanie pracy wykonanej nielegalnie
Jeżeli w przeszłości pracowaliśmy na nieprawidłowy numer Social Security lub na numer podatkowy (ITIN), warto skontaktować się z urzędem Social Security w celu przeniesienia zarobków na właściwy numer. Utrzymywanie poprawnych rejestrów płacowych jest obowiązkiem SSA. W celu dokonania korekty należy użyć formularza SSA-7008 (Request for Correction of Earnings Record) i dostarczyć stosowną dokumentację.

Kiedy warto, a kiedy nie warto ubiegać się o dodatkowe kredyty
Jeśli jeden z małżonków ma za sobą długi okres dobrze płatnej pracy, a drugi nie, to dopracowanie brakujących lat nie jest konieczne. Żona, która nie osiągnęła 40 kwartałów stażu, i bez tego dostanie rentę małżeńską, wynoszącą do połowy emerytury męża (w pełnym wieku emerytalnym). Jeżeli natomiast żona ma przepracowane 10 lat, ale z niższymi zarobkami niż mąż, Social Security Administration przeliczy, co jest dla niej korzystniejsze – jej własna emerytura czy renta małżeńska – i wypłaci wyższą kwotę. Po rozwodzie renta małżeńska przysługuje, jeśli małżeństwo trwało co najmniej 10 lat.

Wdowy i wdowcy również mają zapewnione renty Social Security po zmarłym pracowniku w wysokości do 100 proc. jego emerytury, nawet jeżeli nie przepracowali w Stanach ani dnia.

Podsumowanie
Im dłużej legalnie pracujemy i im wyższe mamy zarobki, tym większa będzie nasza emerytura Social Security. Istnieją różne sposoby na zdobycie brakujących kwartałów – od samozatrudnienia, przez zatrudnienie w firmie dzieci, aż po doliczenie okresów pracy w Polsce. Dzięki odpowiednim działaniom można zapewnić sobie lepsze świadczenia na przyszłość.

Elżbieta Baumgartner

nie jest prawnikiem, a artykuł ten nie powinien być uważany za poradę prawną. Jest autorką wielu książek-poradników, m.in. „Jak chować pieniądze przed fiskusem”, „Jak kupić dom mądrze i nie przepłacić”, „Podręcznik właściciela domu”. Są one dostępne w D&Z House of Books, 5507 W. Belmont Ave. w Chicago, albo w wersji elektronicznej bezpośrednio od wydawcy, Poradnik Sukces, www.poradniksukces.com, tel. 1-718-224-3492.

www.poradniksukces.com

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama