Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 12 kwietnia 2025 06:59
Reklama KD Market

Uroczystość jubileuszu 15-lecia działalności PSFCU w Illinois

W styczniu 2010 roku Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa (Polish Slavic Federal Credit Union) uruchomiła w metropolii chicagowskiej dwa swoje pierwsze oddziały – w Mount Prospect na północnych przedmieściach i przy północno-zachodniej granicy Chicago, w miasteczku Norridge. Po 15 latach działalności na terenie stanu Illinois funkcjonuje 7 oddziałów ciesząc się zaufaniem klientów od samego początku ich istnienia. Ponad 39 tysięcy naszych rodaków ma tutaj swoje konta. Ich właściciele zdeponowali blisko 407 milionów dolarów swoich oszczędności i zaciągnęli ponad 470 milionów dolarów pożyczek. W maju na terenie miejscowości Bolingbrook zostanie otwarty kolejny, ósmy już oddział.
Reklama
Uroczystość jubileuszu 15-lecia działalności PSFCU w Illinois

1 lutego na terenie dwóch pierwszych placówek odbyły się uroczyste celebracje jubileuszu piętnastolecia istnienia. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz krajowych Naszej Unii z przewodniczącym Rady Dyrektorów Krzysztofem Matyszczykiem i dyrektorem wykonawczym Bogdanem Chmielewskim na czele. Obecny był Michael Fryzel, były przewodniczący National Credit Union Administration. Majestat Rzeczypospolitej reprezentowała konsul generalna Regina Jurkowska i konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska. Przybyła rewident stanu Illinois Susana Mendoza oraz skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, przewodnicząca Partii Republikańskiej w naszym stanie Kathy Salvi, włodarze miejscowości, gdzie zlokalizowane są oddziały oraz prezesi polonijnych organizacji sponsorskich i wielu innych.

ReklamaUbezpieczenie zdrowotne dla seniorów Medicare

Po 15 latach obecności Unia posiada w Chicago i okolicy 7 oddziałów i blisko 40 tys. członków, co sprawia, że Illinois jest najprężniej rozwijającym się rynkiem. O trafności podjętych przed laty decyzji wejścia na teren chicagowski, pomimo panującego w tamtym czasie kryzysu ekonomicznego, mówili włodarze tej największej polskiej instytucji finansowej poza granicami Polski.

– Za rok PSFCU będzie obchodziła półwiecze istnienia. Jest pewna analogia do naszych początków na Greenpoint i tych w Chicago. Gdy zaczynaliśmy 50 lat temu z jednym stolikiem w rogu jadłodajni na Manhattan Ave., zaczynaliśmy prawie od zera, a po 50 latach mamy blisko 3 miliardy dolarów w aktywach z ponad 130 tysiącami członków w 23 oddziałach w Nowym Jorku, New Jersey, Pensylwanii, Connecticut i oczywiście tutaj, w Chicago, gdzie 15 lat temu również zaczynaliśmy od przysłowiowego zera. Nasza Unia jest wspaniałym przykładem historii sukcesu imigracji w USA, zwłaszcza polskiej imigracji. Dopilnujmy, żeby ta historia sukcesu była kontynuowana przez wiele następnych lat – powiedział dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski.

Mówiąc o sukcesach finansowych i rozwojowych Naszej Unii zarówno na Wschodnim Wybrzeżu jak i w Wietrznym Mieście Przewodniczący Rady Dyrektorów Krzysztof Matyszczyk wskazał na ich korzystne oddziaływanie na naszą polonijną społeczność i korzyści jej członków oraz ich finansową pomyślność.

– Doceniamy wszystko i chcemy was zapewnić, że myślimy o przyszłości tej organizacji bardzo poważnie. Mamy plany. Mam nadzieję, że z biegiem czasu osiągniemy dużo, dużo więcej w dobrym tego słowa znaczeniu. Z dobrym bilansem w naszych księgach i w naszym życiu – powiedział przewodniczący.

Gratulując sukcesu rozwojowego i finansowego PSFCU w aglomeracji chicagowskiej, rewident stanu Illinois Susana Mendoza mówiła o pozytywnym wpływie tej instytucji na lokalne społeczności oraz instytucje wskazując na bardzo bliską jej sercu miejscowość Bolingbrook, gdzie w maju zostanie otwarty 8 oddział.

– Jestem bardzo podekscytowana tym oddziałem w Bolingbrook, bo choć dziś mieszkam w Chicago, to dorastałam właśnie tam, więc będę na otwarciu. Skontaktowałam się z burmistrzem, by mu powiedzieć, jakie szczęście ma Bolingbrook, że będzie miał ten oddział na swoim terenie. Zawsze, gdy pojawiam się jako rewident na festiwalu w lokalnej społeczności, cieszę się, że widzę baner PSFCU. Jest wszędzie. Wspieracie szkoły sobotnie, parafie, polonijne organizacje, media i zdolnych młodych ludzi rozdając stypendia – mówiła Susana Mendoza, która ma męża Polaka i w tym roku wybiera się do Polski wraz z rodziną męża.

Na aspekt wsparcia ze strony Unii dla lokalnych społeczności zwróciła również uwagę konsul generalna Regina Jurkowska, która dziękując organizatorom za możliwość wzięcia udziału w tym jubileuszowym wydarzeniu powiedziała, że ta największa poza granicami Polski instytucja finansowa spełnia kluczową rolę we wspieraniu polskiej kultury i dziedzictwa, uczestnicząc w polonijnych wydarzeniach, od sponsorowania polskich festiwali po fundowanie stypendiów, by w ten sposób wspomagać następne pokolenia Amerykanów polskiego pochodzenia i pomóc im odnieść sukces w życiu. Pani konsul mówiła też o współpracy między konsulatem a Unią.

– W szczególności pragniemy podziękować Unii za użyczanie przestrzeni w oddziałach dla wizyt konsularnych. Ta inicjatywa ułatwia polskim obywatelom dostęp do najbardziej elementarnych usług konsularnych, jak złożenie wniosku o paszport, wystąpienie o pomoc prawną i inne dokumenty. To partnerstwo jest kolejnym przykładem oddania Unii sprawie służenia polonijnej społeczności – podkreśliła pani konsul generalna.

Na aspekty pozabankowej działalności Unii w swoich wystąpieniach wskazywali także kolejni goście sobotniego jubileuszu w oddziale w Mount Prospect. Łucja Mirowska-Kopeć, prezes organizacji sponsorskiej, jaką od początku wejścia Unii na tutejszy rynek finansowy jest Związek Klubów Polskich, podziękowała za otrzymywane wsparcie i wręczyła gospodarzom pamiątkową statuetkę. Kopię obrazu Jana Zamoyskiego „Dziewczynka z kogutem” przekazali włodarze Muzeum Polskiego w Ameryce, kolejnej od niedawna organizacji o statusie sponsora – prezes Ryszard Owsiany i dyrektor zarządzająca Małgorzata Kot, która powiedziała, że dla jej placówki Nasza Unia jest przysłowiowym złotym jajem. W imieniu Zrzeszenia Nauczycieli Polskich pamiątkową plakietkę wraz z życzeniami przekazała członkini zarządu tej organizacji Wiesława Dziedzic. Życzenia składali także obecni na jubileuszu włodarze Mt. Prospect, prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce Jan Król, prezes Fundacji Kopernikowskiej Mariusz Mikoda, komandor Polish Yacht Club Chicago Marzena Oberski oraz kilku innych.

Duszpasterskiego błogosławieństwa uczestnikom jubileuszu w Mt. Prospect udzielił ks. Sławomir Kurc z parafii pw. św. T. Becketa i A. Liguori, natomiast w Norridge proboszcz parafii pw. św. Ferdynanda, ks. Piotr Gnoiński w asyście proboszcza parafii pw. św. Jana Brebeuf w Niles ks. Zdzisława Torby i wikariusza tej parafii. W części artystycznej obok maluszków z zespołu Polonia wystąpiła Karolina „Kaeyra” Baran, znakomita wokalistka młodego pokolenia, która również na rozpoczęcie prowadzonej przez szefa marketingu i reklamy Mariusza Moryla uroczystości, zaśpiewała hymny narodowe USA i Polski.

Gospodarzem jubileuszu był menadżer Naszej Unii na stan Illinois Robert Radkowski wspierany przez szefowe poszczególnych oddziałów. Wśród uczestników uroczystości w obydwu placówkach rozlosowane zostały kosze z prezentami. Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni na degustację pysznego tortu. Była okazja do wykonania pamiątkowych zdjęć i rozmów z menadżerkami oddziałów Anną Mścisz i Anną Czarnecką-Hebal, które będą prezentowane na radiowej antenie programu PMI Co? Gdzie? Kiedy? na fali 1490 AM.
W delegacji władz krajowych Naszej Unii uczestniczących w jubileuszowych obchodach w Norridge i Mount Prospect byli obecni także: I i II wiceprzewodniczący Rady Dyrektorów Henry Walentynowicz i Mariusz Śniarowski, skarbnik Leszek Wojtkowski, Piotr Nóżka i Leon Fuks z Committee Member, dyrektor Bogdan Ogórek oraz Chief Operating Officer Zbigniew Rogalski.

Tekst: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Zdjęcia: Andrzej Baraniak i Andrzej Brach

Reklama

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama