Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 2 kwietnia 2025 12:42
Reklama KD Market

Leniwe pierogi ruskie

Leniwe pierogi ruskie to przepis, który kojarzy mi się z dzieciństwem. Babcia Zosia często robiła je na szybko, kiedy nie chciała się stać godzinami w kuchni. Były to pierogi bez klejenia, bez wycinania – po prostu proste, szybkie i zawsze pyszne. To danie, które udowadnia, że prostota jest najlepsza.
Reklama
Leniwe pierogi ruskie

Autor: Kasia Marks

Jeśli kochasz ruskie pierogi, ale nie masz czasu lub cierpliwości, by kleić je ręcznie, to ten przepis jest właśnie dla Ciebie! To świetna alternatywa, bo smakują niemal identycznie, a robi się je o wiele szybciej. Wszystko sprowadza się do wymieszania kilku składników, uformowania wałków i ugotowania w kilka minut. Idealne rozwiązanie na szybki obiad, zwłaszcza kiedy w domu są ziemniaki, twaróg i cebula.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

Podanie tych pierogów z chrupiącymi skwarkami z boczku i kleksem kwaśnej śmietany to już prawdziwa uczta. Możesz też eksperymentować z dodatkami, na przykład dodać trochę ziół do ciasta albo podać je z sosem śmietanowym. Ale dla mnie klasyka smakuje najlepiej – taka, jaką pamiętam z dzieciństwa. Jeśli szukasz prostego, sycącego dania, które przywoła uśmiech na twarzy, to ten przepis jest strzałem w dziesiątkę. Smacznego!

 

Składniki:

1 lb ziemniaków

1 lb twarogu

1 średnia cebula

1 łyżka oleju

2 łyżki masła

1 szklanka mąki pszennej

1 jajko

sól, pieprz

 

Do podania:

skwarki z boczku

kwaśna śmietana

 

Czas wykonania: 30 min (+ gotowanie i studzenie)
Porcje: dla 6 osób

 

Sposób wykonania:

Obierz ziemniaki, pokrój na kawałki i ugotuj w osolonej wodzie do miękkości. Odcedź i odstaw, aby ostygły.

Cebulę drobno posiekaj i zeszklij na 1 łyżce oleju z dodatkiem 2 łyżek masła.

Ziemniaki przeciśnij przez praskę lub dokładnie rozgnieć tłuczkiem. Dodaj twaróg i cebulę, dopraw solą i pieprzem. Wymieszaj całość, aby uzyskać jednolitą masę.

W dużej misce połącz masę ziemniaczano-serową z mąką i jajkiem. Zagnieć miękkie ciasto, które nie będzie się kleiło do rąk. W razie potrzeby dodaj odrobinę mąki, ale unikaj przesady – ciasto powinno być delikatne.

Na podsypanej mąką stolnicy podziel ciasto na porcje. Z każdej uformuj wałek o grubości około 1 in, a następnie pokrój go na kawałki o długości 1 – 1 ¼ in.

W dużym garnku zagotuj osoloną wodę. Gotuj pierogi partiami, aż wypłyną na powierzchnię, Przygotuj skwarki: boczek pokrój w drobną kostkę i podsmaż na patelni, aż będzie chrupiący.

Pierogi podawaj z chrupiącymi skwarkami i kleksem kwaśnej śmietany.

 

Kasia Marks

Gotowanie nie od razu stało się moją pasją. Byłam za to radosnym konsumentem pierogów babi Anieli. I pewnie byłoby tak do dziś, gdyby nie opakowanie ryżu i pierwsze kotlety ryżowe (okropne). Tak właśnie zaczęły się moje przygody kuchenne. Ziarno (także ryżu) zostało zasiane i od tamtej pory coraz częściej i coraz śmielej poczynałam sobie w kuchni. Przez lata upiekłam wiele ciast i ugotowałam wiele dań. Zakochałam się w kuchni Indii i basenu Morza Śródziemnego. Ale nadal pozostaję bliska polskiej, domowej kuchni, choć chyba moje pierogi nigdy nie dorównają tym babcinym. Na co dzień jestem mamą nastolatka i pracuję jako redaktor w serwisie internetowym.
Fot. arch. Kasi Marks

Reklama

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama