Podczas świąt prawdopodobnie wydaliście znaczną kwotę na prezenty i zgromadziliście punkty lojalnościowe w różnych sklepach i sieciach handlowych. Niestety, cyberprzestępcy wykorzystują tę sytuację, wysyłając fałszywe e-maile i wiadomości tekstowe, które naśladują komunikaty od dużych sprzedawców, zachęcając do realizacji zgromadzonych punktów (reward points).
Bądźcie czujni i chrońcie się przed tego rodzaju oszustwami, weryfikując autentyczność każdej wiadomości związanej z nagrodami.
Często możemy otrzymać e-maile lub wiadomości tekstowe z pilnymi apelami, aby wykorzystać punkty (reward points), zanim przepadną. Uważajcie, ponieważ oszuści mogą próbować zdobyć wasze dane, takie jak numer karty kredytowej, imię i nazwisko, adres czy numer konta w sklepie.
To kolejny przykład oszustwa phishingowego. Możecie otrzymać niezamówioną wiadomość e-mail lub SMS, który wygląda, jakby pochodził od znanego sprzedawcy detalicznego. Oszuści często podszywają się pod firmy takie jak Amazon czy Costco, ale każda firma z programem lojalnościowym może stać się celem fałszerstwa. Temat wiadomości często brzmi: „Masz nową nagrodę do odebrania” (You have a new reward to claim) lub coś podobnego.
Technologia odgrywa tu kluczową rolę. Stworzenie wiadomości wyglądającej na wiarygodną jest szokująco proste. Ludzie dają się nabrać i otwierają takie wiadomości. Oszuści kopiują logo oraz kolory firm, a także fałszują linki prowadzące do stron internetowych. Wykorzystują emocje i ciekawość klientów, licząc na to, że klikniecie w link.
Po kliknięciu możecie trafić na fałszywą stronę phishingową stworzoną przez oszustów (jeśli przyjrzycie się uważnie, zauważycie, że URL jest nieprawidłowy), co umożliwia im kradzież waszych danych logowania. Mogą także zainstalować backdoor – rodzaj złośliwego oprogramowania, które daje im pełny dostęp do waszego komputera. Nie klikajcie. Usuńcie taką wiadomość!
Poniższe wskazówki pomogą wam uniknąć takich oszustw
Nie klikajcie w linki ani nie pobierajcie załączników z nieznanych wiadomości e-mail. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, które zainfekuje komputer lub ukradnie wasze dane osobowe.
Nie ufajcie e-mailom bez weryfikacji. Oszuści często wysyłają masowe wiadomości, które zawierają bardzo mało informacji osobistych. Jeśli e-mail nie zwraca się do was po imieniu ani nie zawiera żadnych identyfikujących was danych, zachowajcie ostrożność.
Linki do stron głównych sprzedawców mogą być sfałszowane. Przed kliknięciem najedźcie myszką na link, aby sprawdzić prawdziwy adres URL i jego docelową stronę.
Zawsze odwiedzajcie źródło bezpośrednio. Na przykład wpiszcie „amazon.com” w przeglądarce i wejdźcie na swoje konto zamiast klikać w link w e-mailu, który trafił do waszej skrzynki.
Jeśli spotkaliście się z oszustwem, zgłoście je do BBB Scam Tracker. Wasze zgłoszenie ujawnia taktyki oszustów. Odwiedźcie BBB.org lub obserwujcie nas na mediach społecznościowych @ChicagoBBB. Szukajcie pieczęci BBB – znaku lepszego biznesu.
Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.
Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB