Przez cztery dni zaproszeni goście i zwolennicy Donalda Trumpa będą świętować jego zaprzysiężenie na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 18 stycznia, a w programie obchodów znajdą się liczne wydarzenia – od pokazu fajerwerków i kilku kolacji na cześć prezydenta elekta oraz wiceprezydenta elekta, przez niedzielny wiec MAGA Victory Rally, aż po historyczne zaprzysiężenie w poniedziałek, 20 stycznia na stopniach Kapitolu. Tego dnia odbędzie się również prezydencka parada na Pennsylvania Avenue oraz trzy bale inauguracyjne. 60. Inaugurację Prezydencką zakończy we wtorek, Narodowa Modlitwa.
„Obchody inauguracji prezydenckiej 2025 roku będą odzwierciedlać historyczny powrót prezydenta elekta Trumpa do Białego Domu oraz zdecydowane poparcie Amerykanów dla idei uczynienia Ameryki ponownie wielką (Make America Great Again)” – podkreślili w oświadczeniu współprzewodniczący Komitetu Inauguracyjnego Trump Vance, Steve Witkoff i Kelly Loeffler.
Prezydent elekt Donald J. Trump rozpocznie serię wydarzeń inauguracyjnych w sobotę, 18 stycznia przyjęciem dla około 500 darczyńców, przyjaciół i innych zwolenników w swoim klubie golfowym w Sterling, w stanie Wirginia – poinformowali przedstawiciele komitetu inauguracyjnego.
Będzie to pierwsze wydarzenie w ramach kilkudniowych uroczystości, które tradycyjnie towarzyszą objęciu urzędu przez nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Klub golfowy Trump National Golf Club, oddalony o godzinę jazdy od Waszyngtonu, będzie pierwszym przystankiem prezydenta elekta po jego przylocie prywatnym samolotem z Florydy do bazy wojskowej Andrews w Maryland. Towarzyszyć mu będą żona, Melania Trump, oraz niektórzy członkowie rodziny. Przyjęcia wydane na cześć prezydenta elekta i wiceprezydenta elekta ubarwi wielki pokaz fajerwerków.
Następnego dnia, w niedzielę, 19 stycznia Trump ma zaplanowany wiec z udziałem swoich zwolenników (Make America Great Again Victory Rally) w hali Capital One Arena w Waszyngtonie. Przed wiecem planuje odwiedzić Cmentarz Narodowy w Arlington w Wirginii, a wieczorem weźmie udział w kolacji przy świecach z darczyńcami.
W poniedziałek, 20 stycznia Donald Trump – jedyna osoba poza Groverem Clevelandem, która została wybrana na nienastępujące po sobie kadencje – zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Drugi dzień inauguracji rozpocznie się nabożeństwem w historycznym kościele St. John’s Church w Waszyngtonie, a następnie spotkaniem przy herbacie w Białym Domu.
Na głównej scenie, zlokalizowanej na zachodnim trawniku Kapitolu, o godz. 9:30 am czasu wschodniego (8:30 am czasu chicagowskiego) rozpoczną się występy gwiazd muzycznych oraz przemówienia wstępne.
Po nich, o godzinie 12:00 czasu wschodniego (11:00 am w Chicago), nastąpi ceremonia zaprzysiężenia Donalda Trumpa na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych i JD Vance’a na 50. wiceprezydenta. Tuż po ceremonii zaplanowano inauguracyjne przemówienie prezydenta, w którym przedstawi on swoje cele na kolejne cztery lata.
Trump uda się następnie do Prezydenckiej Sali, znajdującej się w pobliżu sali obrad Senatu, gdzie podpisze kluczowe dokumenty.
Później weźmie udział w obiedzie wydanym przez Wspólny Kongresowy Komitet ds. Uroczystości Inauguracyjnych (JCCIC Congressional Luncheon).
Po obiedzie odbędzie się Parada Prezydencka, która przejdzie od Kapitolu wzdłuż Pennsylvania Avenue aż do Białego Domu.
Wieczorem w poniedziałek Trump weźmie udział w trzech balach inauguracyjnych w stolicy: w Commander-in-Chief Ball, Liberty Inaugural Ball oraz Starlight Ball. Oczekuje się, że wygłosi przemówienia na wszystkich trzech wydarzeniach.
Gwiazda muzyki country Carrie Underwood oraz zespół Village People, znany z hitów z lat 70., wystąpią podczas wydarzeń inauguracyjnych Donalda Trumpa. Underwood zaśpiewa „America the Beautiful” krótko po tym, jak Trump złoży przysięgę. Przeboje Village People, takie jak „YMCA” i „Macho Man”, należą do ulubionych piosenek Trumpa, którymi często kończy swoje wiece. Zespół wystąpi na jednym z balów inauguracyjnych Trumpa oraz na wiecu, który prezydent elekt organizuje w Waszyngtonie w dniu zaprzysiężenia. Inni wykonawcy podczas inauguracji to piosenkarz country Lee Greenwood oraz śpiewak operowy Christopher Macchio.
Kto weźmie udział w inauguracji?
Po Donaldzie Trumpie, JD Vance oraz ich rodzinach, najważniejszymi gośćmi będą ustępujący prezydent i wiceprezydent. Oznacza to, że obecni będą prezydent Joe Biden z pierwszą damą Jill Biden oraz wiceprezydent Kamala Harris – była wyborcza rywalka Trumpa – wraz ze swoim mężem, Dougem Emhoffem.
Byli prezydenci i pierwsze damy często pojawiają się na liście gości, jednak była pierwsza dama Michelle Obama postanowiła opuścić inaugurację Trumpa w tym roku.
Obama nie pojawiła się na uroczystościach pogrzebowych byłego prezydenta Jimmy’ego Cartera, zamiast tego pozostawała na Hawajach. Michelle Obama brała udział w każdej inauguracji od 2009 roku, w tym w pierwszym zaprzysiężeniu Trumpa w 2017 roku.
Oczekuje się, że na inauguracji pojawią się wszyscy byli żyjący prezydenci USA. Swój udział zapowiedzieli Barack Obama, George W. Bush z małżonką Laurą Bush oraz Bill Clinton wraz z żoną Hillary Clinton, byłą sekretarz stanu i rywalką Trumpa w wyborach w 2016 r.
W inauguracji wezmą także udział liczni senatorowie, członkowie Izby Reprezentantów USA oraz goście nowej administracji.
Lista gości zagranicznych, którzy pojawią się na zaprzysiężeniu Trumpa, nie była jeszcze do czwartku sfinalizowana, choć wiadomo już, że uroczystości rozpoczynające jego drugą kadencję w Białym Domu będą wyglądać inaczej niż jakiekolwiek wcześniejsze w historii kraju.
O ile do tej pory grupa zagranicznych dygnitarzy biorących udział w tym wydarzeniu ograniczała się zwykle do waszyngtońskiego korpusu dyplomatycznego, tym razem obecna może być cała plejada zagranicznych przywódców – od szefów państw i rządów, przez przewodniczących partii prawicowych i ruchów, po ministrów spraw zagranicznych.
Zespół Trumpa podkreśla, że celem nowej administracji jest budowanie dialogu zarówno z sojusznikami, jak i z przeciwnikami Stanów Zjednoczonych. Stąd lista zaproszonych zagranicznych gości obejmuje nie tylko przyjaciół. Trump osobiście zaprosił przywódcę Chin Xi Jinpinga, choć – jak już wiadomo – nie przybędzie on do Waszyngtonu.
Jako szef partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) przybyć ma również były premier RP Mateusz Morawiecki.
Prezydent Andrzej Duda nie przybędzie na inaugurację drugiej kadencji Trumpa – wynika z informacji opublikowanych na stronie Kancelarii Prezydenta – ponieważ będzie uczestniczył w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.
Władze lokalne i federalne spodziewają się, że w Waszyngtonie pojawi się około 200 tysięcy osób, w tym zwolennicy Trumpa oraz protestujący.
Ogromne zainteresowanie w Illinois biletami na inaugurację Trumpa i Vance’a
Zwykle istnieje duże zapotrzebowanie na udział w inauguracji prezydenckiej, a bilety na zaprzysiężenie Trumpa i Vance’a są bardzo pożądane. Członkowie Kongresu USA otrzymują określoną liczbę bezpłatnych biletów, które mogą rozdawać swoim wyborcom.
Każdy członek Izby Reprezentantów otrzymuje 198 biletów, w tym 21 miejsc siedzących (jedno przeznaczone dla kongresmena) i 177 biletów do strefy stojącej. Większość kongresmenów rozdaje bilety głównie mieszkańcom swoich okręgów. Senatorowie otrzymują około 400 biletów, z których większość przeznaczona jest również do strefy stojącej.
W Illinois największe zapotrzebowanie na bilety na inaugurację Trumpa odnotowano w trzech okręgach kongresowych w środkowej i południowej części stanu, które są mocno republikańskie. Jak podał „Chicago Sun-Times”, kongresmen Darin LaHood otrzymał około 1000 próśb o bilety, Mike Bost – około 800, a kongresmenka Mary Miller – około 500.
Zainteresowanie inauguracją Trumpa pojawiło się także w mocno demokratycznych okręgach, w których znajdują się jednak pewne obszary kontrolowane przez GOP.
Demokratyczny kongresmen Sean Casten otrzymał około 500 próśb o bilety, które otrzymał. „Rozdzieliliśmy wszystkie bilety między naszych wyborców za pomocą systemu losowania” – powiedział Jacob Vurpillat, dyrektor ds. komunikacji w biurze Castena.
Kongresmen Mike Quigley miał ponad 250 próśb o bilety inauguracyjne, które zostały rozdysponowane „w kolejności zgłoszeń” – poinformowała Victoria Oms, dyrektor ds. komunikacji w biurze Quigleya.
Więcej informacji na temat biletów można znaleźć na stronie t47inaugural.com.
Jak poinformowano, ceremonia zaprzysiężenia oraz Parada Prezydencka będą otwarte dla publiczności na National Mall oraz Pennsylvania Avenue. „To wspaniała okazja, aby wspólnie z innymi Amerykanami uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu” – napisano na oficjalnej stronie Komitetu Inauguracyjnego Trump-Vance.
Komitet Inauguracyjny zebrał zdumiewającą kwotę pieniędzy. Według informacji przekazanych przez kilka osób zaznajomionych z tą sprawą, kwota ta przekracza 170 mln dol., co przewyższa 107 mln dol., które sojusznicy Trumpa zebrali na uroczystości inauguracyjne w 2017 roku.
Biały Dom będzie transmitował inaugurację na żywo w swoich mediach społecznościowych, a relację pokażą także wszystkie główne stacje telewizyjne.
Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com