Z Czarnego Dunajca przybył miejscowy burmistrz Marcin Ratułowski z rodziną, a ze Skrzypnego Anna Kuśmierzak. Delegacji Związku Klubów Polskich przewodniczyła prezes Łucja Mirowska-Kopeć. Wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej reprezentowali działacze z I wiceprezesem Walterem Bochenkiem na czele. Obecny był szef biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Michał Rzeźnik oraz sześciu byłych prezesów góralskiej organizacji i wiele innych osobistości.
Po wejściu na salę Domu Podhalan (przy 4808 S. Archer ) członków zarządu głównego góralskiej organizacji w asyście kapeli góralskiej, przybyłych powitali wiceprezes ds. kultury ZPPA Karolina Walkosz-Stafiera oraz prezes Jan Król.
– Ta piękna tradycja spotykania się w naszej rodzinie góralskiej, dzielenia się opłatkami i składanie sobie życzeń zapoczątkowana została przez byłego prezesa naszej organizacji Andrzeja Czyszczonia. Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas ogromnej radości i wzajemnej życzliwości. To czas, kiedy myśli nasze uciekają do okresu naszego dzieciństwa na zaśnieżone Podhale, ale także czas, do którego wracamy wspominając tych, którzy już odeszli, bo wtedy ich nieobecność najbardziej jest widoczna. To dla nich zostawiamy puste miejsce przy wigilijnym stole. Takie noworoczne spotkanie jest dobrym czasem na podsumowanie zakończonego już roku, a był on dla Związku Podhalan bardzo „urodzajny” – powiedział witając uczestników przyjęcia prezes Jan Król.
Do najważniejszych wydarzeń minionego roku prezes Król zaliczył kwietniowe obchody 95. rocznicy istnienia związku oraz wrześniowe obrady XXXII Sejmu ZPPA. W październiku Związek Podhalan został uhonorowany przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej Nagrodą Dziedzictwa Polskiego. Zorganizował także kilkanaście udanych imprez, a między innymi Konkurs Koszyczka Wielkanocnego i Festiwal „Na Góralską nutę”.
Konsekrując opłatki i zapraszając do dzielenia się nimi kapelan związku o. Franciszek Czaicki w asyście wicekapelana, ks. Grzegorza Podwysockiego powiedział, że tradycja brania do ręki opłatka, dzielenia się nim z najbliższymi, przyjaciółmi i znajomymi, składania sobie wzajemnie życzeń, to piękny zwyczaj, który staramy się kultywować z głębi naszych serc.
– Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, to szczególny okres, który spędza się w gronie rodziny i przyjaciół, dlatego czuję się zaszczycona, że mogę z Państwem spędzić dzisiejszy wieczór. Pragnę wszystkim Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślnego roku, satysfakcji z Państwa pracy, działalności społecznej, aby entuzjazm i chęci Państwa nie opuszczały. Życzę wytrwałości w kultywowaniu tej wspaniałej działalności prowadzonej za granicą z dala od Polski. Wśród Państwa czuje się jakbym była w Polsce. To jest wspaniałe i godne podziwu, co robicie na obczyźnie dla zachowania tradycji, zwyczajów, obrzędów i kultury polskiej – powiedziała między innymi składając życzenia konsul generalna RP Regina Jurkowska.
Do tych osiągnięć w pielęgnowaniu góralszczyzny na obczyźnie nawiązał w swoich gratulacjach wójt gminy czarny Dunajec Marcin Ratułowski podkreślając, że górale w USA są ambasadorami polskości i góralszczyzny tworząc razem niezwykle skuteczną grupę w swoim działaniu dla dobra Polski i Polonii. Mówili o tym w swoich życzeniach również pozostali goście honorowi: wiceprezes Naszej Unii w aglomeracji chicagowskiej Robert Radkowski i reprezentujący Polską Agencję Inwestycji i Handlu Miach Rzeźnik oraz kilka innych osób.
W części artystycznej wieczoru dzieci i młodzież ze Szkółki Pieśni i Tańca przy Zarządzie Głównym ZPPA przedstawiły jasełka góralskie. Do tematyki bożonarodzeniowej w swoim występie nawiązał również Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Związku Podhalan Siumni. Było posypywanie gości owsem i tradycyjne góralskie życzenia.
Okres Wigilii i Bożego Narodzenia w tradycji polskiej to dobry czas, aby pomijać dzielące różnice i wspólnie działać dla dobra organizacji i Polonii. Mówili o tym zaproszeni na scenę byli prezesi góralskiej organizacji: Andrzej Czyszczoń, Andrzej Pitoń, Henryk Mikołajczyk, Stanisław Zagata, Józef Cikowski, Stanisław Sarna i obecny prezes Jan Król.
Na zakończenie części oficjalnej sekretarz generalny Krzysztof Żółtek i prezes Jan Król wręczyli góralskie odznaczenia. Srebrnym Krzyżem Zasługi został uhonorowany prezes Koła Gronków Franciszek Kowalczyk, a brązowym odznaczeniem tej rangi odznaczona została była skarbniczka związku Katarzyna Sarna.
Z apelem o wsparcie i udział w charytatywnym bankiecie, z którego dochód zostanie w całości przeznaczony na leczenie chorej na raka mózgu Julianki Sęk zaapelowała Agnieszka Bobak z Koła Zakopane, kierownik zespołu Wanta oraz wolontariuszka Grupy „Razem Dla”, która będzie celebrować pięciolecie swojego istnienia.
Z tej okazji 1 lutego w sali bankietowej Signature Baran Banquet Hall przy 8831 W. 143 Street w Orland Park odbędzie się wspomniany już bankiet charytatywny do udziału w którym organizatorki zapraszają całą Polonię. Sponsorzy i uczestnicy mogą się rejestrować pod numerem telefonu:773-306-6773 lub na FB.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP