„Podjęliśmy trudną decyzję o rozwiązaniu umowy o fuzji” – oświadczył w środę prezes Albertsonsa, Vivek Sankaran.
Ogłoszona w 2022 roku fuzja miała połączyć Albertsonsa, właściciela m.in. popularnych supermarketów Jewel-Osco i Safeway, z Krogerem, do którego należą sklepy Mariano’s czy Harris Teeter.
Albertsons złożył również pozew przeciwko Krogerowi, oskarżając go o naruszenie umowy i przyczynienie się do zablokowania fuzji.
Decyzja Albertsonsa została ogłoszona w środę, 11 grudnia, dzień po tym, jak sędzia federalna Adrienne Nelson z Oregonu wstrzymała fuzję. Orzeczenie zapadło po trzytygodniowych przesłuchaniach w tej sprawie.
Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission, FTC) już w sierpniu br. wnioskowała o wstrzymanie transakcji wartej 24,6 miliarda dolarów, argumentując, że połączenie Krogera i Albertsonsa oraz eliminacja konkurencji między tymi sieciami supermarketów doprowadziłyby do wyższych cen dla konsumentów.
„Żadne szkody, które pozwani mogą ponieść w wyniku tymczasowego zakazu, nie przewyższają interesu publicznego w egzekwowaniu prawa antymonopolowego” – napisała w uzasadnieniu sędzia Nelson.
Obie firmy argumentowały wcześniej, że połączenie jest konieczne, aby mogły skutecznie rywalizować z gigantami takimi jak Costco, Walmart czy Amazon.
W ramach planowanej fuzji Kroger i Albertsons zobowiązały się sprzedać 579 sklepów w całym kraju firmie C&S Wholesale Grocers, właścicielowi znanych w południowych stanach supermarketów Piggly Wiggly i Grand Union. W sprzedaży znalazłyby się m.in. 35 sklepów Jewel-Osco i Mariano’s w Illinois.
Łącznie obie firmy zatrudniają w całym kraju około 710 tys. osób, prowadzą niemal 5 tys. sklepów i około 4 tys. aptek.
Kroger, z siedzibą w Cincinnati, prowadzi około 2800 sklepów w 35 stanach, w tym marki Mariano’s, Harris Teeter, Ralph’s i Smith’s.
Albertsons, którego siedziba mieści się w Boise w stanie Idaho, zarządza około 2200 sklepami w 34 stanach, w tym markami Jewel-Osco i Safeway.
Joanna Trzos
[email protected]