W sobotę 7 grudnia w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Palos Hills, na południowych przedmieściach Chicago, odbył się inauguracyjny koncert „Śląska” na ziemi amerykańskiej. Dzień później zespół wystąpił w kościele św. Jana Brebeufa w podchicagowskim Niles. Tutaj koncert artystów z Polski poprzedził pokaz lokalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Polonia”, działającego pod patronatem PRCUA. Blisko 50 młodych tancerzy zaprezentowało kilka znanych kolęd i pastorałek.
Na amerykańskie tournée Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny przygotował starannie opracowany program, który oddaje magię polskich tradycji świątecznych i ukazuje bogactwo polskiego dziedzictwa muzycznego. Kolędy to wyjątkowy element tej tradycji, łączący w sobie piękno muzyki, tekstu i emocji związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Cechą charakterystyczną kolęd i pastorałek śpiewanych przez zespół „Śląsk” jest z jednej strony ich kunsztowne wykonanie, a z drugiej prostota. W repertuarze wieczoru znalazły się zarówno popularne kolędy, jak i mniej znane, ale równie piękne pastorałki w niepowtarzalnych aranżacjach Stanisława Hadyny i Kazimierza Szemiotha, nadając im niepowtarzalne brzmienie, które porusza najczulsze struny duszy słuchaczy.
Niedzielny występ rozpoczęła piękna i popularna kolęda „Bóg się rodzi”. Jej twórcą był poeta Franciszek Karpiński, a autorstwo linii melodycznej przypisywane jest kompozytorowi Karolowi Kurpińskiemu. Niezwykle łatwo wpadająca w ucho całość w rytmie poloneza sprawia, że „Bóg się rodzi” to kolęda łącząca pokolenia.
„SIlent night” to kolęda znana i śpiewana na całym świecie, która przetłumaczona została na ponad 300 języków i dialektów (w tym afrykański, dolnołużycki, grenlandzki, zulucki i tajski). Odśpiewano ją po raz pierwszy podczas pasterki w 1818 roku w miasteczku Oberndorf pod Salzburgiem w Austrii.
Tekst bożonarodzeniowej pieśni „Pójdźmy wszyscy do stajenki” powstał w XVIII wieku i pierwotnie liczył aż 14 zwrotek. Śpiewany był wówczas do innej melodii, którą dopiero w kolejnym stuleciu zastąpił znany do dziś rytmiczny marsz. „Lulajże Jezuniu” to pieśń, która szczególnie wpisała się w kulturę i historię Polski. Była ona inspiracja dla wielu artystów, w tym m.in. dla Fryderyka Chopina, który wykorzystał ją w jednym ze swoich utworów, Scherzu h-moll op. 20
„Dzisiaj w Betlejem” to jedna z najweselszych polskich kolęd, która pochodzi prawdopodobnie z okolic Małopolski. Pieśń skomponowana została na motywach skocznego poloneza, stąd jej niezwykle pogodny, radosny charakter, który do dziś jest doceniany zarówno przez katolików, jak i przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich. „Polonez-kolęda” to przepiękny, chociaż mniej znany utwór z wątkiem historycznym i o silnym zabarwieniu patriotycznym.
W programie koncertu znalazły się także inne kolędy i pastorałki m.in. „Gdy się Chrystus rodzi”, „W żłobie leży”, „Narodziła nam się dobroć”, „Przybieżeli do Betlejem”,„Oj maluśki, maluśki”, „Święta noc” i „Adeste Fidelis”.
Artyści, chór i orkiestra pod dyrekcją Wojciecha Wantuloka sprawili, że każda nuta niosła ze sobą niepowtarzalną dawkę świątecznego uczucia. Głosy solistów to głosy, z których każdy jest inny, ale każdy zapada w pamięć i serce. Artyści mogli zademonstrować szeroką gamę swoich możliwości dzięki wsparciu orkiestry i chóru, który czarował nie tylko zgraniem, dykcją i skalą ekspresji, ale urodą i wdziękiem. Zespół „Śląsk” zaproponował słuchaczom muzyczną podróż, która łączy i która przypomina o uniwersalnych wartościach takich jak miłość, rodzina i wspólnota. Kunszt artystyczny, radość i spontaniczność, z jaką zespół wykonał swój program doceniła publiczność. Tłumnie zebrana widownia gromkimi oklaskami i owacjami na stojąco nagrodziła występ artystów. Na bis chór i orkiestra zaprezentowały swoje popularne i chętnie śpiewane ludowe przeboje „Karolinka” i „Szła dzieweczka do laseczka”.
Po zakończonym koncercie artyści i widzowie spotkali się na „Świątecznym Jarmarku w Polskiej Tradycji” zorganizowanym przez zespół „Polonia”. Od wczesnego popołudnia aż do godzin wieczornych wystawcy prezentowali swoje towary i usługi; zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach ozdób choinkowych, zrobić zdjęcia z Mikołajem, skorzystać ze świątecznego bufetu lub nabyć wypieki domowe. Dzięki życzliwości sponsorów Home Bakery i Montrose Deli zespół „Polonia” ugościł 55-osobowy chór i orkiestrę „Śląska”. Cały dochód z imprezy przeznaczony zostanie na sfinansowanie wyjazdu zespołu Polonia na festiwal w Europie w 2025 roku.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Moniuszko
Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, jeden z największych polskich zespołów folklorystycznych, powstał 1 lipca 1953. Jego założyciele Stanisław Hadyna i Elwira Kamińska stworzyli podstawy współczesnego kunsztu artystycznego grupy. Dziś „Śląsk” to instytucja kultury o ogromnych możliwościach wykonawczych i wielki ambasador Polski na świecie, który zrealizował ponad 9 tysięcy koncertów dla przeszło 27 milionów widzów, w 44 krajach pięciu kontynentów.