Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 08:57
Reklama KD Market

Koncert „Warszawskie dzieci” – PaSO w hołdzie powstańcom warszawskim

Obchody 80. rocznicy powstańczego zrywu mieszkańców Warszawy w walce z hitlerowskim okupantem miały bardzo bogaty program w Polsce i poza jej granicami. 17 listopada w kościele pw. św. Jana Brebeuf w Niles odbył się koncert „Warszawskie dzieci – muzyczna opowieść o Powstańcach Warszawy”.

– Żadna inna wojna nie pozostawiła tylu pięknych pieśni i piosenek. Bohaterskie, wzniosłe, jak „Hej, chłopcy bagnet na broń”, „Szarymi Szeregami”, „Warszawskie Dzieci”, śmieszne i zawadiackie jak „Pałacyk Michla” czy romantyczne, jak „Deszcz, jesienny deszcz” słuchane po 80 latach wywołują u widzów i słuchaczy wzruszenie, a często łzy, bo wśród powstańców były tysiące młodzieży, a nawet dzieci. To o nich najczęściej opowiadają piosenki napisane podczas dni walki. Przez długie lata zakazane w powojennej Polsce, dziś stanowią niezwykle trwały, emocjonalny dokument tamtych 63 dni pełnych męstwa, bohaterstwa i miłości do Ojczyzny. Również tej ludzkiej miłości, mającej twarze młodych ludzi, którzy często stawali na ślubnym kobiercu przed wyjściem na barykady, aby już nie powrócić. Te piosenki dzisiaj rozbrzmiewają w całej Polsce. W szkołach, salach koncertowych, na placach polskich miast i miasteczek. Śpiewając je oddajemy hołd bohaterom Warszawy. Wyrażamy wdzięczność za ich poświęcenie, przykład i za wolność jaką dziś może się cieszyć polski naród. Dzisiaj my w Chicago dołączamy do tego narodowego chóru – powiedziała Barbara Bilszta, dyrektor artystyczna Paderewski Symphony Orchestra witając zgromadzoną w kościele publiczność.

Koncert został przygotowany, zaśpiewany i zagrany przez Chór Paderewski Symphony Orchestra i Chór Młodzieżowy Akademii Muzyki PaSO pod batutą Bartłomieja Ciężobki przy akompaniamencie fortepianowym Kamila Bundyra i Zespołu Akademii Muzyki PaSO oraz z udziałem solistów Violi Brzezińskiej, Jacka Cecota i pianisty Maksymiliana Szymańskiego. Sekwencje słowne prezentował Wojciech Lukianiuk. W śpiewaniu popularnych powstańczych szlagierów artystów miała okazję wesprzeć publiczność, dla której organizatorzy przygotowali teksty wyświetlane na telebimie.

Dziewięć powstańczych piosenek i pieśni przedzielonych tekstami z powstańczych biuletynów informacyjnych, treściami rozkazów i wiadomości powstańczych oraz zagranym z polotem godnym mistrza fortepianu przez Maksymiliana Szymańskiego „Polonezem Militarnym” Fryderyka Chopina złożyły się na niepowtarzalny spektakl nagrodzony brawami na stojąco przez kilkuset osobową publiczność.
– Piękny, wzruszający koncert, który obok rocznicy wybuchu powstania wpisuje się znakomicie w obchody Dnia Niepodległości Polski. Wyrazy uznania dla artystów i pani dyrektor Barbary Bilszty za przygotowanie i zorganizowanie tego koncertu, który dzięki przychylności miejscowego proboszcza, popularnego księdza Zdzisława Torby mógł się odbyć w tej świątyni – powiedział wicekonsul Renata Lalik-Galan.

– Ogromnie się cieszę, że udało nam się przygotować ten koncert, bo jest on bardzo ważny. Chciałabym, żeby ta tradycja śpiewania piosenek powstańczych wracała z nami co roku, tak jak obecnie dzieje się to w Polsce. Myślę, że dzisiaj wykonawcy i słuchacze przeżyli wiele wzruszeń, wiele wspomnień. Chyba wszyscy poczuliśmy się tak bardziej razem, poczuliśmy się Polakami i poczuliśmy wszystko to, co najpiękniejsze w naszej historii i naszej teraźniejszości, żywe i silne w nas, i co najważniejsze w naszej młodzieży, naszych dzieciach. Przekazujmy im to – zaapelowała Barbara Bilszta podsumowując koncert.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama