Uczestniczki konferencji powitała prezes Związku Klubów Polskich Łucja Mirowska-Kopeć, która w swoim wprowadzeniu do konferencji i omówieniu celów przyświecających organizatorkom konferencji mówiła o tym, że od 25 lat w ramach Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3 Maja organizowane są Wybory Królowej Parady 3 Maja. W tym czasie ponad 100 młodych kobiet wygrało ten konkurs. Były królowymi, damami dworu, wybrankami publiczności i fotoreporterów. Ponad 200 młodych kobiet uczestniczyło w tej rywalizacji. KPDK organizowany jest z myślą, żeby inspirować jego uczestniczki do tego, aby zdobywały wykształcenie, wyznaczały sobie jak najwyższe cele i je osiągały, a w konsekwencji awansowały, zdobywały jak najwyższe pozycje zawodowe i społeczne, a także uznały własne wartości, doceniały wartości swego pochodzenia, wagę znajomości kultury swoich przodków, działania dla drugich oraz uczestniczenia w życiu polonijnym. Przez rok laureatki konkursu zdobywają całą masę doświadczeń, uczą się i rozwijają wiele umiejętności. Szlifują także język polski. Są rozpoznawane zarówno w środowisku polonijnym jak i amerykańskim, co organizatorów bardzo cieszy. Kiedy kończy się ten rok panowania one odchodzą do swego życia i często o nich już nie słyszymy, a przecież dalej rozwijają się, kończą studia, dostają wspaniałe prace, awansują i są świetnymi wzorami do naśladowania przez nas wszystkich.
– Ta sytuacja nie dawała nam spokoju. Stąd powstał pomysł utworzenia klubu dla młodych kobiet, który jednoczyłby je i stał się źródłem wzajemnego wsparcia, mentoringu, networkingu i pomógłby stać się liderkami, które byłyby nie tylko wzorem dla innych, ale przede wszystkim sięgnęłyby po stanowiska, gdzie brak polonijnej reprezentacji, a więc we władzach miejskich, stanowych i federalnych, bo mają do tego świetne przygotowanie. Musimy je tylko motywować i jako Polonia wspierać. Stąd też pomysł dzisiejszej konferencji „Kobiety Kobietom”, której celem jest przedstawienie kobiet sukcesu, aby były one dla nas źródłem inspiracji. Dzisiejsze panelistki zostały wybrane nie bez kozery. Mec. Agnieszka Ptasznik, prawniczka z praktyką w biurze prokuratora stanowego oraz adwokat była w 2000 roku królową parady. Dr Karolina Marinescu jest certyfikowanym kardiologiem ze specjalnością w zaawansowanej niewydolności serca. Od 2002 roku była członkiem KWKP i do dziś uczestniczy w każdych wyborach. Sylwia Nazar jest biegłym rewidentem podatkowym w firmie księgowej „Friedman & Huey Associates”. Jest mentorką i działa w wielu komitetach szkoleniowych. To pierwsza nasza konferencja. Planujemy ich więcej. Pragniemy, aby Klub „Heritage Leaders” był miejscem, gdzie kobiety będą wspierać się w rozwoju, w polepszaniu swoich kompetencji osobistych i zawodowych, gdzie odnajdą grupę wsparcia, aby rozwijać swoje talenty, gdzie będą się wzajemnie motywować do doskonalenia swoich kompetencji, że nauczą się kierować swoją karierą, zarządzać swoim czasem, asertywnie komunikować swoje potrzeby i planować edukację – powiedziała prezes ZKP Łucja Mirowska-Kopeć .
Panelistki przedstawiła była Miss Foto wyborów w 2021 roku Monica Lebensztejn, a spotkanie dyskusyjne prowadziła obecna królowa Parady 3 Maja Gabriela Ner. Gościem honorowym była skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, która mówiła o swojej karierze w amerykańskim społeczeństwie, jaką realizowała z pozycji córki greckich imigrantów.
Moderatorka panelu zadawała pytania dotyczące wybranych kierunków edukacji, pytała o nawyki i umiejętności, które należy rozwijać w trakcie studiów, aby wspomóc się w przyszłej karierze zawodowej, jakie porażki lub przeszkody napotkały w życiu i czy zaważyły one na drodze do obecnych sukcesów, czy uroda i inteligencja wykluczają się wzajemnie, z jakimi wyzwaniami musiały się mierzyć na drodze do sukcesu, jak radzić sobie z krytyką i negatywnymi komentarzami, jak radzić sobie w zawodach zdominowanych przez mężczyzn i jak postępować, żeby zbalansować życie rodzinne.
W wyniku prezentacji uczestnicy konferencji mieli okazję poznać drogę karier biznesowych i osobistych panelistek. Wnioski, jakie nasuwają się po spotkaniu, to najważniejsze, aby nie bać się walczyć o swoje i silnie artykułować swoje potrzeby, także w relacjach rodzinnych. Korzystać z pomocy mentorów, którzy potrafią podpowiedzieć i poprowadzić na drodze kariery. Przywiązywać duże znaczenie do relacji osobistych oraz korzystać z różnych form ćwiczeń i szkoleń zawodowych, które powinny owocować nie tylko ugruntowaniem wiedzy i pozycji zawodowej, ale także poznawaniem nowych ludzi i budowaniem własnej siły przebicia, cechy niezwykle ważnej na płaszczyźnie relacji międzyludzkich.
– Usłyszałam wiele cennych uwag, jak powinnam podchodzić do wielu problemów, jakie mnie czekają na studiach i na drodze do zawodowej kariery. Najważniejszy wniosek, jaki dla siebie wyciągnęłam, na przykładzie tych pań, to się zbytnio nie zamartwiać ewentualnymi przeszkodami, ale robić swoje i dążyć do wytyczonego celu – powiedziała Anna Zubek-Para, nowa królowa Związku Podhalan.
Dziękując wszystkim za uczestnictwo czuwająca nad stroną organizacyjną konferencji przewodnicząca KWKP Ewa Rumiński wręczyła panelistkom upominki i zaprosiła uczestniczki konferencji do przystąpienia do Klubu „Heritage Leaders”. Na miejscu można było wypełnić stosowne aplikacje i porozmawiać przy kawie i ciastkach i problemach poruszanych na konferencji. Gospodyni konferencji dr Łucja Mirowska-Kopeć zapewniła, że z pewnością nie jest to jednostkowa impreza, ale na stałe wejdzie do kalendarza imprez organizowanych przez ZKP.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP