Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 06:17
Reklama KD Market

VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago

W dniach 19-22 września odbył się VI Kongres Teatru Polskiego w Chicago. Bogaty program obejmował odczyty, przedstawienia, warsztaty teatralne, a także podsumowanie niezwykle prężnej działalności polonijnych teatrów w Chicago. Warsztaty Teatralne Little Stars obchodziły swoje XX-lecie oraz uhonorowano Bogdana Łańko, aktora, producenta przedstawień i animatora lokalnego życia kulturalnego. Gośćmi tegorocznego wydarzenia byli: Teatr Studio z Wilna na Litwie, Off Theater Zigarre z Brunszwik w Niemczech, Teatr Tańca z Łodzi, aktorzy Teatru Starego Błażej Peszek i Katarzyna Krzanowska oraz dr Aleksandra Różalska z Uniwersytetu w Łodzi.

Autor: Artur Partyka

Tegoroczne obchody VI Kongresu Teatru Polskiego w Chicago rozpoczęła w czwartek wystawa fotografii w Dwell Studio z okazji XX-lecia grupy Warsztaty Teatralne Little Stars, pokazująca sceny ze spektakli i połączona ze wspólną radosną zabawą zorganizowaną przez artystów. Podczas wernisażu z  teatralnym happeningiem był śpiew i taniec, i oryginalne barwne kostiumy. Przekazywano zasłużone gratulacje dla Agaty Paleczny, założycielki i liderki Little Stars, wychowującej kolejne pokolenia miłośników sztuk scenicznych, i jej całego zespołu z okazji pięknego jubileuszu, oraz  wyrażano wyrazy uznania dla wszystkich twórców VI Kongresu Teatru Polskiego w Chicago.

Jeszcze tego samego wieczoru w Art Gallery Kafe miłośnicy sztuki teatralnej mogli zapoznać się z przedstawieniem Teatru Studio z Wilna „Nieznana – Marilyn Monroe”, opartym na osobistych zapiskach ikonicznej gwiazdy Hollywood. W piątek 20 września o godz. 8 pm Teatr Studio wystawił sztukę „Zapiski oficera Armii Czerwonej” w Akademii Muzyki PASO. O tej samej porze w Galerii Dwell Studio można było obejrzeć spektakl „Rzeź w języku esperanto” wystawiony przez Teatr Tańca z Łodzi, z tekstem Zofii Delest, w którym wykorzystano prawdziwe historyczne wspomnienia. Przytoczono także autentyczne fragmenty rozmów z przedstawicielami różnych kręgów kulturowych z siedemnastu krajów z czterech kontynentów, które coraz bardziej dominują codzienne życie za zachodnią granicą Polski.

Tomasz Moskal, który wspierał motorycznie aktorki w dziedzinie tańca podzielił się przesłaniem spektaklu. – Samo esperanto miało łączyć ludzi, by mogli się porozumiewać. W sztuce jest troszkę inne przesłanie. To esperanto w spektaklu jest opowieścią o tym, jak generalnie jesteśmy uwięzieni i nie mamy wolności – podkreślił.

W sobotę i niedzielę w Akademii Muzyki PASO odbyły się warsztaty aktorskie prowadzone przez dr. hab. Błażeja Peszka, a po nich Zofia Delest z „Off Theater Zigarre” wystąpiła w monodramie „Między światami”. Spektakl koncentrował się na problematyce konfliktów Wschodu z Zachodem. Tego samego wieczoru, w Galerii Dwell Studio, ponownie zaprezentowano przedstawienie „Rzeź w języku esperanto”.

Kongres Teatru Polskiego zakończyła gala w Akademii Muzyki PASO, którą poprowadzili Aldona Olchowska i Andrzej Krukowski. W pierwszej części adepci warsztatów aktorskich zaprezentowali nabyte umiejętności. Katarzyna Krzanowska i Błażej Peszko przedstawili fragment spektaklu „Mąż i żona” A. Fredry. Dr Aleksandra Różalska z Uniwersytetu Łódzkiego, z Katedry Badań Kulturowych, zapoznała gości z wynikami katalogowania migranckich teatrów na świecie oraz ich światową mapę. Dokonano także przeglądu sezonu teatralnego w Chicago. Przedstawiciele polonijnych teatrów podsumowali swój rok artystyczny i zaprezentowali plany na najbliższy okres. Bogdan Łańko odebrał z rąk Andrzeja Krukowskiego nagrodę VI Kongresu Teatru za całokształt pracy artystycznej, promowanie i propagowanie kultury polskiej w Chicago. Zewsząd popłynęły gratulacje dla Bogdana Łańko, animatora lokalnego życia kulturalnego, aktora, reżysera i producenta przedstawień teatralnych i poetyckich.

Późnym niedzielnym wieczorem, po rozlosowaniu wśród widzów wejściówek na przedstawienia Teatru Nasz, ten pełen wrażeń weekend dobiegł końca. Jeszcze długo w kuluarach rozmawiano i snuto plany na przyszłość. Trzy sympatyczne aktorki z Teatru Tańca: Kaja Pestka, Julia Jagodzińska i Julia Głowacka podzieliły się swoimi odczuciami z pobytu w Chicago. – Wywozimy stąd świetne wrażenia. Jest to zupełnie coś innego, niż to co mamy na co dzień. Miasto zrobiło na nas wielkie wrażenie. Jesteśmy bardzo wdzięczne, że przytrafiła się taka szansa na przyjazd tutaj – stwierdziły.

Cztery dni Kongresu Teatru Polskiego były przede wszystkim ucztą duchową dla miłośników sztuki. Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawy i napięty program, wykazując się pomysłowością, oryginalnością i wysokiej klasy kunsztem artystycznym. Projekt był współfinansowany z puli funduszy polonijnych Konsulatu Generalnego RP w Chicago, dzięki czemu było możliwe sprowadzenie aktorów i teatrów z Niemiec, Polski i Litwy. VI Kongres Teatru Polskiego oficjalnie zamknął Andrzej Krukowski, zapraszając na kolejne wydanie w roku przyszłym.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka
[email protected]

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama