Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 17 listopada 2024 18:11
Reklama KD Market

W Senacie uroczystość powołania Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP

Potrzebna jest opieka nad Polonią i Polakami za granicą, ale też mądre partnerstwo – powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska 25 września br. w Senacie podczas wręczania aktów powołania członkom Polonijnej Rady Konsultacyjnej.
W Senacie uroczystość powołania Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP
Członkowie Polonijnej Rady Konsultacyjnej z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską (w środku) oraz senatorami i posłami w środę, 25 września br. w Senacie RP

Autor: Łukasz Kamiński/Kancelaria Senatu

Zostało powołanych 16 członków Rady reprezentujących Polonię i Polaków z zagranicy rozsianych po całym świecie. W skład Rady weszli: Małgorzata Bonikowska z Kanady, Andżelika Borys z Białorusi, Lourival de Araujo Filho z Brazylii, Maciej Dokurno ze Szkocji, Alicja Donimirska z Wielkiej Brytanii, Małgorzata Hallewell z Wielkiej Brytanii, Lesia Jermak z Ukrainy, Alina Ewelina Kieżun z Litwy, Małgorzata Kwiatkowska z Australii, Helena Legowicz z Czech, Wiesław Lewicki z Niemiec, Gerwazy Longher z Rumunii, Tadeusz Pilat ze Szwecji, Frank Spula ze Stanów Zjednoczonych, Andrzej Poczobut z Białorusi (Marek Zaniewski z Białorusi odebrał akt powołania za Andrzeja Poczobuta).

W Polonijnej Radzie Konsultacyjnej Stany Zjednoczone reprezentuje Frank J. Spula, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC) i Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA), a zarazem wydawca  „Dziennika Związkowego”. Na zdjęciu, Frank Spula odbiera akt powołania do Rady z rąk marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej  w środę, 25 września br. w Senacie RP fot. Łukasz Kamiński/Kancelaria Senatu

 

Marszałek podkreśliła, że to zaszczyt, iż Senat może opiekować się Polonią i Polakami za granicą. „Historia pokazała, iż Polacy mieszkający poza granicami mają wielką moc – wielokrotnie wspierali nas tu w kraju i kiedy działaliśmy razem wszystko się udawało – tak było, gdy powstała „Solidarność”, gdy staraliśmy się o akcesję do NATO czy Unii Europejskiej” – powiedziała marszałek Senatu. Dodała, że bez pomocy Polaków zza granicy, jako ambasadorów Polski, to by się nie udało.

„Zależy nam, by Polacy mieszkający za granicą mieli dostęp do polskiej kultury, wiedzy o naszym kraju i nauki języka. Zależy nam na tym, by młodzi ludzie czuli się Polakami i byli dumni z Polski. To bardzo ważne dla nas zadanie, by zadbać o młodą Polonię, o młodych Polaków poza granicami, zwłaszcza w tak trudnych czasach, gdy poza naszymi granicami toczy się wojna” – mówiła marszałek.

„Kiedyś mówiliśmy, że Senat powinien opiekować się Polonią i Polakami za granicą, ale tak naprawdę potrzebujemy mądrego partnerstwa” – powiedziała marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Dodała, że wspólnie trzeba podejmować działania, tworzyć wspólne inicjatywy.

Marszałek podkreśliła, że do Rady został powołany, więziony aktualnie przez reżim Łukaszenki Andrzej Pczobut. „Solidarni z Andrzejem Poczobutem liczymy na to, że będziemy mogli się z nim spotykać na posiedzeniach Rady. Chcemy, by cały świat o tym wiedział, że Andrzej Poczobut jest dla nas ważny, że upominamy się o niego i chcemy, by jak najszybciej opuścił więzienie”.

W uroczystości uczestniczyli wicemarszałkowie Senatu Magdalena Biejat, Rafał Grupiński, Maciej Żywno, Szef Kancelarii Senatu Ewa Polkowska, zastępca Szefa Kancelarii Senatu Karolina Zioło-Pużuk, prezydium Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą – jej przewodniczący Bogdan Borusewicz, zastępcy – Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Tomasz Grodzki, Michał Ujazdowski, a także Koordynator ds. Polonii i Polaków za Granicą Robert Tyszkiewicz.

Polonijna Rada Konsultacyjna jest ciałem doradczym przy Marszałku Senatu RP. Jej zadaniem jest m.in. wyrażanie opinii na temat projektów ustaw i uchwał związanych z Polonią. Członków Polonijnej Rady Konsultacyjnej powołuje i odwołuje marszałek Senatu.

(Materiały prasowe, Senat RP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama