Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 23:10
Reklama KD Market

Pierwszy w tym roku w Illinos zgon z powodu wirusa Zachodniego Nilu

Pierwszy w tym roku w Illinos zgon z powodu wirusa Zachodniego Nilu
fot. Pixabay.com

W powiecie Lake potwierdzono 26 sierpnia pierwszy w tym roku w Illinois zgon z powodu wirusa Zachodniego Nilu. Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois ostrzegł, że wzrosło ryzyko zakażenia wirusem przenoszonym na człowieka przez komary. W niektórych rejonach prowadzone są opryski przeciw tym owadom.

Departament Zdrowia Publicznego Illinois (Illinois Department of Public Health, IDPH) poinformował 27 sierpnia o pierwszym w tym roku w naszym stanie zgonie spowodowanym wirusem Zachodniego Nilu. W powiecie Lake zmarła 80-letnia osoba, krótko po tym, jak w połowie sierpnia pojawiły się u niej symptomy gorączki Zachodniego Nilu. Wirusa West Nile przenoszą na człowieka komary.

„Wirus Zachodniego Nilu jest podobny do wirusa przeziębienia czy grypy, ale przenoszą go komary poprzez ukąszenia” – powiedział w stacji CBS2 dr Scott Goldstein, pediatra z Northwestern Children’s Practice. „Zazwyczaj w USA co roku mamy do czynienia z tysiącami przypadków.”

Znaczna większość zakażonych tym wirusem ma łagodne objawy lub nie ma żadnych. U 20 procent chorych występuje gorączka, ból głowy i mięśni, wymioty, biegunka i wysypka. U znikomego odsetka mogą pojawić się komplikacje neurologiczne. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

„Jeśli pojawią się ciężkie objawy, takie jak silny ból głowy, dezorientacja, trudności z chodzeniem, należy pilnie szukać pomocy medycznej” – podkreślił Goldstein.

U jednego na 150 chorych gorączka Zachodniego Nilu ma ciężki przebieg i może prowadzić do zgonu.

Do poniedziałku, 26 sierpnia, Departament Zdrowia Publicznego Illinois odnotował dziewięć przypadków zachorowań na wirus Zachodniego Nilu. Zachorowali mieszkańcy powiatów Cook, DuPage, Will, Winnebago i Tazewell.

W 2023 roku w Illinois zgłoszono 119 przypadków zakażenia wirusem Zachodniego Nilu, w porównaniu do 34 przypadków w 2022 roku. Zanotowano również sześć zgonów związanych z wirusem. W 2022 roku zmarło siedem osób z powodu gorączki Zachodniego Nilu.

Najgorsza epidemia wirusa Zachodniego Nilu w USA miała miejsce w 2002 roku. W stanie Illinois odnotowano wtedy 884 przypadki i 67 zgonów, z czego 42 w powiecie Cook.

Doniesienia o zachorowaniach zazwyczaj pojawiają się pod koniec czerwca lub na początku lipca, a szczyt przypadków przypada na sierpień i wrzesień. Następnie liczba przypadków systematycznie maleje wraz ze spadkiem temperatury.

Ostatnio znany immunolog, były dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (National Institute of Allergy and Infectious Diseases), dr Anthony Fauci trafił do szpitala na sześć dni po zakażeniu wirusem wskutek ukąszenia komara w swoim ogrodzie. 83-letni Fauci jest na drodze do pełnego powrotu do zdrowia.

Opryski przeciw komarom w tym tygodniu były prowadzone w niektórych powiatach metropolii chicagowskiej, aby zapobiec wzrostowi liczby tych owadów.

W celu zminimalizowania ukąszeń zaleca się m.in. stosowanie środków odstraszających komary, noszenie odzieży jasnego koloru, z długimi rękawami i nogawkami oraz zamontowanie siatki w oknach i w drzwiach.

(tos)


1

1

Motion blur ambulance

Motion blur ambulance

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama