Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 06:26
Reklama KD Market

Zakaz kar cielesnych teraz również w szkołach prywatnych w Illinois

Zakaz kar cielesnych teraz również w szkołach prywatnych w Illinois

Illinois jest piątym stanem w całym kraju, który wprowadził zakaz wymierzania kar cielesnych we wszystkich szkołach. Zakaz ten od 30 lat obowiązywał w szkołach publicznych, a teraz został rozszerzony na szkoły prywatne. Nie obejmuje jedynie dzieci uczących się w domach, czyli homeschooling.

Gubernator Illinois J.B. Pritzker w sierpniu podpisał prawo zabraniające stosowania kar cielesnych wobec uczniów w szkołach prywatnych, potwierdzając jednocześnie zakaz tej praktyki w szkołach publicznych, wprowadzony w 1994 r.

Zakaz wejdzie w życie w styczniu 2025 r., kiedy Illinois stanie się piątym stanem obok New Jersey, Iowa, Maryland i Nowego Jorku, który zabrania karania uczniów klapsami czy inną formą bicia.

Inicjatorką rozszerzenia przepisów była demokratyczna posłanka stanowa z Chicago, Margaret Croke. Powoływała się na Amerykańską Akademię Pediatryczną (American Academy of Pediatrics, AAP), która wcześniej wzywała do zakończenia praktyki kar cielesnych, twierdząc, że przyczynia się ona do problemów behawioralnych i psychicznych, i osłabia rozwój poznawczy dzieci. Dodatkowo, zdaniem AAP, kary tego typu są najczęściej wymierzane uczniom czarnoskórym oraz niepełnosprawnym.

Nowe prawo zainspirowane było również oburzeniem wobec zmiany przepisów w jednym z okręgów szkolnych w stanie Missouri (Cassville School District), który przywrócił wymierzanie uczniom kary cielesnej w szkole jako opcję dla rodziców.

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) uznała praktykę kar cielesnych za „naruszenie praw dzieci do poszanowania integralności fizycznej i godności ludzkiej”. W 1990 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło międzynarodową Konwencję o prawach dziecka (Convention on the Rights of the Child), które gwarantuje dziecku prawo do nietykalności osobistej I zakazuje wszelkich kar cielesnych wobec dzieci.

USA jako jedyny kraj nie ratyfikowały tej konwencji.

W maju 2023 r. do komisji senackiej trafił projekt legislacji sponsorowanej wspólnie przez senatorów Dicka Durbina z Illinois i Chrisa Murphy’ego z Connecticut. Miałby zabraniać stosowania kar cielesnych we wszystkich szkołach, które otrzymują fundusze federalne, jednak do tej pory nie ma żadnego postępu w sprawie tej legislacji.

W 1977 r. uczniowie gimnazjum w Dade County na Florydzie złożyli pozew sądowy, w którym zarzucali, że stosowanie kar cielesnych jest niezgodne z konstytucją. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych orzekł jednak, że Ósma Poprawka zabraniająca stosowania „okrutnych lub wymyślnych kar” odnosi się tylko do osób skazywanych za przestępstwa i nie ma zastosowania w przypadku dyscypliny w klasie.

17 stanów teoretycznie zezwala na kary cielesne w swoich szkołach, choć cztery zabraniają stosowania ich w przypadku uczniów niepełnosprawnych.

New Jersey zabronił stosowania kar cielesnych już w 1867 r. Inne stany wprowadziły zakaz najpierw w szkołach publicznych, potem prywatnych – Iowa w 1989, a Nowy Jork i Maryland w 2023.

Większość szkół prywatnych, które z reguły sprzeciwiają się interwencji władz stanowych, nie sprzeciwia się zakazowi. Szkoły katolickie w Illinois, które podlegają Catholic Conference of Illinois, również nie stosują kar cielesnych. Większość zgadza się, że to przestarzała praktyka dyscyplinowania dzieci.

Nowe prawo nie ma zastosowania w nauczaniu domowym (homeschooling). Dzieci uczące się w domu podlegają tym samym regułom w godzinach szkolnych co po lekcjach.

W przypadku członków szkolnych drużyn sportowych uznano, że nowe prawo ma zastosowanie jedynie poza boiskiem, gdyż bieganie czy zadawanie uczniom innych ćwiczeń nie ma na celu zadawania im bólu.

(jm)


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama