Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 00:27
Reklama KD Market

Uwaga na komary! Wzrosło ryzyko zakażenia wirusem Zachodniego Nilu

Uwaga na komary! Wzrosło ryzyko zakażenia wirusem Zachodniego Nilu
fot. Pixabay.com

Departament Zdrowia Publicznego powiatu Cook ostrzega, że wzrosło ryzyko zakażenia wirusem Zachodniego Nilu. W niektórych rejonach prowadzone są opryski przeciw komarom, które mogą przenosić ten wirus na człowieka. Lekarze oceniają, że liczba zakażeń w Illinois jest w tym roku relatywnie niska. Wirus Zachodniego Nilu nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Opryski przeciw komarom są w tym tygodniu prowadzone w niektórych powiatach metropolii chicagowskiej, aby zapobiec wzrostowi liczby tych owadów. Działania te są związane z wirusem, który powoduje gorączkę Zachodniego Nilu.

„Wirus Zachodniego Nilu jest podobny do wirusa przeziębienia czy grypy, ale przenoszą go komary poprzez ukąszenia” – powiedział w stacji CBS2 dr Scott Goldstein, pediatra z Northwestern Children’s Practice. „Zazwyczaj w USA co roku mamy do czynienia z tysiącami przypadków.”

Do poniedziałku, 26 sierpnia, Departament Zdrowia Publicznego Illinois odnotował dziewięć przypadków zachorowań na wirus Zachodniego Nilu w tym roku w naszym stanie.

„Dziewięć to dość mała liczba” – ocenił dr Goldstein.

Znaczna większość zakażonych tym wirusem ma łagodne objawy lub nie ma żadnych. U 20 procent chorych występuje gorączka, ból głowy i mięśni, wymioty, biegunka i wysypka. U znikomego odsetka mogą pojawić się komplikacje neurologiczne. Jakie objawy powinny skłonić do wizyty u lekarza?

„Jeśli pojawią się ciężkie objawy, takie jak silny ból głowy, dezorientacja, trudności z chodzeniem, należy pilnie szukać pomocy medycznej” – podkreślił Goldstein.

U jednego na 150 chorych gorączka Zachodniego Nilu ma ciężki przebieg i może prowadzić do zgonu.

W 2023 roku w Illinois zgłoszono 119 przypadków zakażenia wirusem Zachodniego Nilu, w porównaniu do 34 przypadków w 2022 roku. Zanotowano również sześć zgonów związanych z wirusem. W 2022 roku zmarło siedem osób z powodu gorączki Zachodniego Nilu.

Najgorsza epidemia wirusa Zachodniego Nilu w USA miała miejsce w 2002 roku. W stanie Illinois odnotowano wtedy 884 przypadki i 67 zgonów, z czego 42 w powiecie Cook.

Doniesienia o zachorowaniach zazwyczaj pojawiają się pod koniec czerwca lub na początku lipca, a szczyt przypadków przypada na sierpień i wrzesień. Następnie liczba przypadków systematycznie maleje wraz ze spadkiem temperatury.

Ostatnio znany immunolog, były dyrektor Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (National Institute of Allergy and Infectious Diseases), dr Anthony Fauci trafił do szpitala na sześć dni po zakażeniu wirusem wskutek ukąszenia komara w swoim ogrodzie. 83-letni Fauci jest na drodze do pełnego powrotu do zdrowia.

W celu zminimalizowania ukąszeń zaleca się m.in. stosowanie środków odstraszających owady, noszenie odzieży jasnego koloru, z długimi rękawami i nogawkami oraz zamontowanie siatki w oknach i w drzwiach.

(tos)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama