czwartek, 26 września 2024 16:53

Paryż - srebrna Daria Pikulik, Amerykanie najlepsi w tabeli medalowej

Daria Pikulik zdobyła ostatni medal dla Polski w Paryżu - srebro na torze kolarskim w konkurencji omnium. To czwarty w historii polski medal w kolarstwie torowym i pierwszy od 52 lat. To 10. medal IO i czwarty srebrny, wywalczony przez biało-czerwonych.

USA wygrały klasyfikację medalową, wyprzedzając Chiny. Polacy zostali sklasyfikowani na 42. pozycji (1-4-5).

Po raz ostatni w kolarstwie torowym na podium Polacy stali w 1972 roku w Monachium, gdy brąz w tandemie wywalczyli Andrzej Bek i Benedykt Kocot. Łącznie polscy kolarze wszystkich specjalności mają w dorobku IO 12 medali - osiem srebrnych i cztery brązowe.

27-letnia Pikulik, która startowała w igrzyskach po raz trzeci (w 2016 r. w Rio de Janeiro była w omnium 14., w 2021 r. w Tokio nie ukończyła rywalizacji), w ostatneij części omnium, wyścigu punktowym, zdobyła 59 ze 131 punktów, z czego 40 za zdublowanie konkurentek oraz 19 na premiowanych finiszach. Do finałowej rywalizacji przystępowała z ósmej pozycji.

Mateusz Rudyk został sklasyfikowany na dziesiątej pozycji w kolarstwie torowym w keirinie. Królem toru był Holender Harrie Lavreysen, który zdobył w Paryżu trzy złote, wygrywając wszystkie

konkurencje szybkościowe na welodromie Saint-Quentin-en-Yvelines (keirin, wyścigu indywidualny i drużynowy). Ma w dorobku sześć medali IO, w tym pięć złotych.

Amerykanie byli najlepsi w klasyfikacji medalowej, rzutem na taśmę pokonując Chiny - zadecydował o tym... jeden punkt koszykarek USA, które w finale wygrały z Francją 67:66 i wywalczyły ósme z rzędu i 10. w historii złoto turnieju kobiet. W Paryżu był to 40 krążek z najcenniejszego kruszcu reprezentacji USA. To szósty złoty medal olimpijski Diany Taurasi, która jest jedyną tak utytułowaną koszykarką globu. Amerykanki odniosły 61. zwycięstwo z rzędu w koszykarskim turnieju olimpijskim. Ostatnią porażkę poniosły... 5 sierpnia 1992 w półfinale igrzysk w Barcelonie.

Wcześniej w Paryżu walkę o złoto przegrały amerykańskie siatkarki, które uległy Włoszkom 0:3. USA i Chiny miały 40 złotych, ale Amerykanie w liczbie wszystkich krążków byli zdecydowanie lepsi - 126 przy 91 Chińczyków.

Ogromne emocje przyniosła ostatnia konkurencja lekkoatletyczna - maraton kobiet. Wygrała go pochodząca z Etiopii reprezentantka Holandii Sifan Hassan, która na około 200 m przed metą "oderwała się" od Etiopki Tigst Assefae, rekordzistki świata na dystansie 42 km i 195 m i wyprzedziła ją na mecie o trzy sekundy. Triumfatorka uzyskała czas 2:22.55, co jest rekordem olimpijskim. Hassan wywalczyła w stolicy Francji trzy medale, bo wcześniej zdobyła dwa brązowe w biegach na 5000 i 10 000 m. W ciągu dziesięciu dni przebiegła prawie 38 okrążeń Stadionu Olimpijskiego, a łącznie ponad 62 kilometry, co oznacza, że była jedną z najbardziej zapracowanych i obciążonych wysiłkiem fizycznym uczestniczek igrzysk w Paryżu. Złoty w maratonie to jej szósty medal olimpijski, bo w Tokio w 2021 zdobyła dwa złota i brąz w biegach na 1500, 5000 i 10 000 m.

Polki zajęły odległe pozycje w biegu maratońskim - Aleksandra Lisowska była 36. ze stratą 8.15 do zwyciężczyni, a Angelika Mach była 64. - 15.01

W finale piłki ręcznej mężczyzn Duńczycy pokonali Niemców 39:26 (21:12). 36-letni Mikkel Hansen rozegrał ostatni mecz w karierze. Brązowy medal zdobyli Hiszpanie, którzy wygrali ze Słoweńcami 23:22 (12:12).

Amerykanka Jordan Chiles musi zwrócić brązowy medal, który zdobyła w ćwiczeniach wolnych na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. To efekt sobotniej decyzji Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) ws. not w zmaganiach gimnastycznych. CAS uwzględnił wniosek Rumunii i unieważnił apelację amerykańskiej trenerki, po której interwencji sędziowie zmienili oceny i kolejność klasyfikacji, co zepchnęło Rumunkę Anę Barbosu na czwarte miejsce kosztem Chiles.

Ostatnim akcentem Igrzysk XXXIII Olimpiady będzie wieczorna ceremonia zamknięcia na Stade de France z udziałem sportowców, trenerów, oficjeli i kibiców. Podczas uroczystości dojdzie do przekania flagi olimpijskiej gospodarzom kolejnych zmagań - Amerykanom, bowiem rywalizacja w 2028 roku odbędzie się w Los Angeles.

Tabela medalowa Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu po wszystkich 329 konkurencjach: