Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 28 września 2024 00:26
Reklama KD Market
Reklama

Senat podjął uchwałę w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Senat podjął uchwałę w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego
fot. Senat RP/facebook

Senat RP przez aklamację podjął uchwałę w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. "Senat RP wyraża przekonanie, że pamięć o bohaterach walczącej stolicy (...) jest obowiązkiem obecnego i przyszłych pokoleń obywateli wolnej Polski" - podkreślono w uchwale.

W uchwale przypomniano, że 1 sierpnia 1944 r. wybuchło Powstanie Warszawskie, które było zwieńczeniem pięcioletnich zmagań polskich formacji konspiracyjnych, Polskiego Państwa Podziemnego i całego polskiego społeczeństwa z niemieckim okupantem. "Jego celem było samodzielne wyzwolenie stolicy przed spodziewanym wkroczeniem Armii Czerwonej i ustanowienie w niej legalnych i suwerennych władz państwowych. Wstrzymanie, decyzją Józefa Stalina, sowieckiej ofensywy na prawym brzegu Wisły oraz ograniczone wsparcie ze strony aliantów doprowadziły do upadku powstania, mimo trwającej 63 dni heroicznej walki mieszkańców stolicy" - napisano.

Podkreślono, że poprzez uchwałę Senat oddaje głęboki hołd bohaterom tego wielkiego zrywu. "Zarówno żołnierzom Armii Krajowej i innych formacji wojskowych, którzy podjęli nierówną walkę z niemieckim okupantem z bronią w ręku, jak i cywilnym mieszkańcom Warszawy, którzy zginęli, odnieśli rany i utracili swój dobytek w tragicznych dniach sierpnia, września i października 1944 r." - czytamy.

Autorzy projektu uchwały podkreślili, że wydarzenie to stało się fundamentem tożsamości zbiorowej Polaków, "pomimo prób zafałszowywania historii powstania w okresie rządów komunistycznych". "Senat RP wyraża przekonanie, że pamięć o bohaterach walczącej stolicy – mężczyznach, kobietach i dzieciach – jest obowiązkiem obecnego i przyszłych pokoleń obywatelek i obywateli wolnej Polski" - dodano.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski". (PAP)


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama