W Sanktuarium Jana Pawła II w podchicagowskim Willow Spring 27 i 28 czerwca odbyło się spotkanie modlitewne wiernych poświęcone adoracji Najświętszego Sakramentu, zorganizowane w ramach Odnowy Eucharystycznej w Archidiecezji Chicagowskiej. Odnowa Eucharystyczna to zapowiedź Kongresu Eucharystycznego, który w lipcu odbędzie się w Indianapolis.
W dwudniowej adoracji Najświętszego Sakramentu, mającej na celu ożywienie wiary w Jezusa Chrystusa, uczestniczyli wierni z wszystkich polonijnych parafii. Modlitwy i czuwania zakończyła piątkowa procesja ze świątyni do pomnika Jana Pawła II w ogrodach sanktuarium ojców cystersów. Mszę świętą celebrowało liczne grono polonijnych duszpasterzy. Głównym celebransem nabożeństwa był koordynator ds. polonijnych w Archidiecezji Chicagowskiej, wikariusz biskupi, ks. Marek Smółka, proboszcz parafii św. Franciszka Borgii. Asystę liturgiczną sprawowali: kustosz sanktuarium o. Michał Blicharski i salwatorianina oraz ojciec Łukasz Kleczka z domu zakonnego salwatorianów w Veronie w New Jersey, który wygłosił kazanie.
Słowo duszpasterskie do wiernych kaznodzieja poświęcił znaczeniu wiary, z jaką powinniśmy podchodzić do Jezusa w Eucharystii. Duchowny wielokrotnie podkreślał, że kluczem do naszej wiary jest uznanie Pana Boga, który jest Bogiem wiernym, zachowującym przymierze i miłość do tych, którzy Go miłują i strzegą jego prawd. Cytując Dekalog, mówił o tym, że człowiek nie powinien szukać bożków, którymi chce wypełnić swoje życie, ale powinien być wiernym Bogu i Panu Jezusowi, aby pokusy nie wzięły góry nad Bogiem, oddawaniem Mu czci i modlitwą.
Jak wskazał kapłan, pokusy pochłaniają i angażują nasz umysł siedem dni w tygodniu, powodując, że wolimy żyć w stresie i nerwach niż znaleźć chwilę na to, aby po prostu powiedzieć sobie: „Boże, to Ty jesteś moim Bogiem i moim jedynym Panem” i poczuć dumę z naszej wiary w Jezusa w Eucharystii.
Przypominając przykład grupy chrześcijan, którzy w trzecim wieku zostali przyłapani na sprawowaniu Eucharystii i zmarli męczeńską śmiercią, ponieważ nie chcieli się wyrzec wiary w Jezusa Eucharystycznego, wskazał na potrzebę trwania w wierze bez względu na konsekwencje.
– Chodzi o to, żeby tutaj przyjść i uznać, że Bóg jest naszym Bogiem, żeby Mu się pokłonić i kłaniać się Jemu nie tylko raz na jakiś czas, ale zawsze, codziennie, uznając i odkrywając na nowo, czym jest święta Eucharystia. Chleb i wino nie są symbolem Chrystusa, ale są Nim samym. W Najświętszym Sakramencie Eucharystii zawarte są prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie ciało i krew wraz z duszą i bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa (…). Tak bardzo dzisiaj dotarło do mnie to słowo: „Ja Jestem chlebem życia. Kto do Mnie przychodzi, nie będzie łaknął, a kto we Mnie wierzy nigdy pragnąć nie będzie”. To słowo Jezusa wraca do mnie i za każdym razem, kiedy staję do sprawowania mszy świętej, albo kiedy przychodzę na adorację Najświętszego Sakramentu, czuję, jak te moje ludzkie pragnienia i potrzeby, jak moje słabości i niedoskonałości, jak moja bylejakość jest nagle podłączona do transfuzji życia, którą jest Jezus Chrystus Eucharystyczny. Chrystus w Eucharystii chce być przez nas, także dla innych, ale będzie tylko przez moc naszego świadectwa. My chrześcijanie nie możemy żyć bez Eucharystii. Boże, Ty jesteś moim Bogiem. Jesteś Bogiem, który mnie kocha – powiedział między innymi duszpasterz.
Dziękując wiernym za udział w polonijnym przystanku Kongresu Eucharystycznego, ojciec Michał Blicharski poinformował, że wierni, którzy uczestniczą w wydarzeniach Odnowy Eucharystycznej będą mogli uzyskać odpust zupełny. Wydany przez Watykan dekret stwierdza, że odpust zostanie przyznany wiernym chrześcijanom, którzy wezmą udział w pielgrzymce eucharystycznej w dowolnym czasie pomiędzy 17 maja i 16 lipca bieżącego roku. Osoby starsze, chore oraz ci, którzy nie mogą podróżować, ale duchowo uczestniczą w pielgrzymce, również mogą uzyskać odpust zupełny. Warunkiem otrzymania odpustu jest odbycie spowiedzi lub bycie w stanie łaski uświęcającej, przyjęcie komunii świętej i odmówienie modlitwy w intencji Ojca Świętego.
Przed rozpoczęciem mszy świętej świadectwem ze swej pielgrzymki w umacnianiu wiary podzielili się z wiernymi Sarah Cahill i Kai Weiss, którzy przebyli ponad 500 mil z północnej części rzeki Missisipi, aby dotrzeć do Chicago i uczestniczyć w Odnowie. Rozpoczęli swoje pielgrzymowanie w niedzielę zesłania Ducha Świętego i będą kontynuować pielgrzymkę do 21 lipca, aby zakończyć ją w Indianapolis. Kai pochodzi z Niemiec i zrezygnował z wyjazdu na wakacje do swojego kraju, aby wziąć udział w pielgrzymce. Sarah z kolei musiała się zwolnić z pracy, gdy odmówiono jej dwumiesięcznego urlopu na odbycie pielgrzymki. Ta pielgrzymka głęboko zmieniła ich życie i umocniła wiarę w to, że Jezus Chrystus jest obecny prawdziwie w Eucharystii.
W czasie mszy świętej wartę honorową przy ołtarzu zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji polonijnych i kół podhalańskich. Obecni byli Rycerze Jana Pawła II. W sprawowaniu Liturgii zaangażowane były przedstawicielki Związku Klubów Polskich, które uczestniczyły w czytaniach. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Polonijna Orkiestra Chicago pod batutą Ryszarda Staronia. Obecna była liczna grupa dzieci i młodzieży ze szkoły im. Jana Kochanowskiego.
– Zakończyliśmy Odnowę Eucharystyczną dla Polonii, którą rozpoczęliśmy w czwartek 27 czerwca wieczorem mszą święta w intencji powołań kapłańskich wśród Polonii. Przez całą noc przedstawiciele polonijnych parafii, młodzież, siostry zakonne uczestniczyli w adoracji. Polonia chicagowska gromadziła się w Sanktuarium Jana Pawła II, aby jeszcze bardziej ożywić swoją wiarę w Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Zostaliśmy wybrani i poproszeni o to przez Episkopat Amerykański, również przez Komitet przygotowujący Kongres Eucharystyczny, który w lipcu odbędzie się w Indianapolis. Jako Polonia jesteśmy wdzięczni, że możemy w nim brać udział – powiedział ks. Marek Smółka, główny organizator modlitewnego spotkania.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP