Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 12:10
Reklama KD Market

Siła Ojca

Siła Ojca
fot. Pixabay.com

Gdy jej światem wstrząsnął pierwszy zawód miłosny, 17-letnia Kamila, ukojenie znalazła w rozmowach z ojcem. To on był wsparciem, cierpliwie słuchającym niekończących się potoków słów, to on ocierał wylane łzy. Od zawsze mogła na niego liczyć.

Był wzorem – pokazał jej, jak mężczyzna potrafi kochać i szanować kobietę, jej matkę. Był oazą bezpieczeństwa, spokoju i źródłem siły dla całej rodziny. Gdy tylko się urodziła, angażował się w jej wychowanie, przewijał, kąpał, zabierał na place zabaw. Gdy dorastała, aktywnie angażował się w zajęcia, znał wszystkie koleżanki, każda z nich uwielbiała z nim rozmawiać.  Gdy stała się małą kobietką, jako pierwszemu powiedziała o wielkiej nowinie. A on natychmiast pojechał do sklepu i wrócił z kwiatkami, czekoladą i podpaskami. Nauczył ją wartości, szacunku do siebie i zaufania do świata. Był solidną podstawą, z której czerpała przez całe życie. 

Rola ojca

W porównaniu z poprzednimi pokoleniami zaangażowanie współczesnych mężczyzn w wychowywanie dzieci jest dużo większe. Współczesne nastolatki mają o wiele bliższy kontakt z ojcem niż to było kilka pokoleń temu. Ojcowie aktywnie uczestniczą w życiu dziecka, od samego początku angażują się w pielęgnację nad niemowlakiem, wstawanie w nocy, karmienie, zabawy. Stereotyp ojca, wracającego późno z pracy, leżącego na kanapie przed telewizorem i całkowicie nieosiągalnego emocjonalnie jest tylko wspomnieniem poprzednich pokoleń. Jesteśmy teraz świadomi, jak wiele zależy od zdrowej więzi z ojcem. Wiemy też, ile wytrwałości, spokoju i energii wymaga opieka nad dzieckiem.

Ojciec a dziecko

Jak ważne jest zaangażowanie ojca w wychowanie i świat dziecka świadczą następujące fakty:

  1. Ojcowie i niemowlęta mogą nawiązać tak samo bliską więź, jak matki i niemowlęta. Kiedy oboje rodzice są związani z dzieckiem, niemowlęta są przywiązane do obojga rodziców od początku życia.
  2. Zaangażowanie ojca wiąże się z pozytywnymi skutkami zdrowotnymi niemowląt, takimi jak większy przyrost masy ciała u wcześniaków i poprawa wskaźników karmienia piersią.
  3. Zaangażowanie ojca w demokratyczny styl rodzicielstwa (pełnego miłości, z wyraźnymi granicami i oczekiwaniami) wpływa pozytywnie na zdrowie psychiczne, regulację emocji, umiejętności społeczne, dobre zachowanie i wyższe wyniki w szkole u dzieci. 
  4. Dzieci, które mają silną więź i czują bliskość z ojcem, dwukrotnie częściej niż dzieci, które tego nie mają, pójdą na studia lub znajdą stabilne zatrudnienie po ukończeniu szkoły średniej oraz o 75% mniej będą narażone na przedwczesne ciąże, mają o 80% mniejsze prawdopodobieństwo zaangażowania w kryminalną działalność oraz o 50% mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia objawów depresji lub zaburzeń odżywiania.
  5. Nieobecność ojca utrudnia rozwój od wczesnego niemowlęctwa, przez dzieciństwo, aż po dorosłość. Rana psychiczna, związana z nieobecnością ojca w dzieciństwie, utrzymuje się przez całe życie.
  6. Ważniejsza jest jakość relacji ojciec-dziecko niż ilość wspólnie spędzonych godzin. Ojcowie, którzy nie mieszkają pod jednym dachem z rodziną, mogą mieć pozytywny wpływ na dobrostan społeczny i emocjonalny dzieci, a także na osiągnięcia w nauce i ich zachowania.
  7. Wysoki poziom zaangażowania emocjonalnego ojca jest związany z wyższym poziomem towarzyskości, pewności siebie i samokontroli u dzieci. Dzieci, których ojcowie są zaangażowani, rzadziej mają problemy w szkole lub podejmują ryzykowne zachowania w okresie dojrzewania.
  8. Dzieci, których ojcowie są aktywnie zaangażowani, mają o 43% większe szanse na dobre oceny w szkole i o 33% mniejsze prawdopodobieństwo powtarzania klasy w porównaniu z dziećmi, które nie mają zaangażowanych ojców.

Jak rozpoznać dobrego ojca?

Dobry ojciec jest przykładem. Pokaże, jak kochać i szanować rodzinę. Nauczy, jak rozwiązywać konfliktowe sytuacje.

Dobry ojciec przekazuje swoją wiedzę. Jest podstawowym źródłem wiedzy dla swoich dzieci. Jest pierwszą osobą, która nauczy ich jazdy na rowerze, golenia, bycia odważnym, uczciwym, słownym i wdzięcznym. Dobry ojciec wie, że nawet jak jest bardzo zmęczony to musi poświęcić czas i swoją własną wygodę, aby znaleźć kilka minut na wytłumaczenie dzieciom życiowych lekcji.

Dobry ojciec spędza czas ze swoimi dziećmi. Wie doskonale, jak bawić się z nimi od najmłodszych lat. Kibicuje w osiągnięciach sportowych, zabiera na mecze, do kina, na ryby. Daje im swoją uwagę i słucha, co mają do powiedzenia. Zawsze ma czas, by pomóc im w lekcjach wieczorem, gdy jest taka potrzeba.

Dobry ojciec uczy dzieci doceniać rzeczy. Nie pozwala, aby uważały, że wszystko się im należy – od posiłków na stole aż do edukacji. Dobry ojciec nauczy dzieci doceniania wartości wszystkiego, co posiadają. Poprosi, by dziecko podjęło sezonową pracę, aby pomóc spłacać swój pierwszy samochód. Nie pozwoli traktować się, jak bankomat.

Dobry ojciec akceptuje, że dzieci nie są takie same, jak on. Każdy jest inny i on wie o tym. Szanuje i akceptuje, że jego syn nie jest fanem piłki nożnej i że nie podziela jego pasji do oglądania meczy. Mimo że zawsze marzył, aby córka ukończyła tą samą uczelnię, to wesprze ją, gdy dziecko postanowi studiować na innej, bo taki jest jej wybór. Nie oczekuje, że dzieci będą żyć podobnie jak on, nie narzuca im wyborów. Szanuje ich opinie i wartości. Wychowuje ich na ludzi, którzy będą przystosowani do świata i szanowani.

Dobry ojciec wychowuje dzieci. Stosuje pozytywną dyscyplinę, zachęca do budowania mocnych stron i rozwijania zainteresowań, wytycza wyraźne granice i jasne oczekiwania. Kocha swoje dzieci, ale miłością, która pozwala im przeżyć konsekwencje ich własnych działań. Będzie dezaprobował błędy i złe uczynki, ale bez użycia raniących słów czy pięści. Będzie bronił swoich dzieci publicznie, a w prywatności domowego ogniska zdyscyplinuje ich. Dobry ojciec stworzy poczucie bezpieczeństwa, aby dziecko mogło zwrócić się do niego w każdym kryzysie.

Dobry ojciec ochrania rodzinę. Zrobi wszystko, aby rodzina była bezpieczna i miała zapewnione potrzeby. Gdy jest potrzeba, weźmie dodatkową pracę, aby zapewnić im spokój lub kupić rower na urodziny. Tak zaszczepia w dzieciach wartość osobistego poświęcenia.

Dobry ojciec kocha swoje dzieci bezwarunkowo. To najważniejsza cecha dobrego ojca. Nawet jeśli zachowanie dzieci lub ich błędy wyprowadzą go z równowagi i wzbudzą lament, że nie osiągnęły tego, co im życzył, to dobry ojciec nie będzie ich nigdy odrzucał lub kochał mniej.

A kiedy ojca zabraknie…

To wtedy zdajemy sobie sprawę, że on zawsze był nam potrzebny. Bez względu na nasz wiek, jego obecność była źródłem siły. Zawsze potrzebowaliśmy jego mądrości, miłości, akceptacji. Chociaż nie ma idealnych ojców, tak jak nie ma idealnych ludzi, to ojciec zawsze będzie częścią nas. Może nie potrafił okazać miłości, tak jak tego chcieliśmy, ale wierzymy, że starał się i robił wszystko, co mógł. Nigdy nie jest za późno, aby powiedzieć mu, jak bardzo to doceniamy.

Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC

Psychological Counseling Center, LLC

405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015

925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173

8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL  60171

MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166

Fax# (224) 261-8772

www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com

Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama