MPA miało przyjemność gościć poetę i autora, Adama Lizakowskiego, który długie lata spędził w Kalifornii i Chicago, ale od kilkunastu już lat mieszka w Polsce. Prelegent podzielił się ze słuchaczami swoimi wrażeniami ze znajomości z poetą i noblistą Czesławem Miłoszem. Polskojęzyczne spotkanie z autorem odbyło się w Muzeum Polskim w Ameryce (MPA) w czwartek 30 maja 2024 r.
Adam Lizakowski poznał Miłosza w latach 80. w San Francisco na wieczorze poezji, a po kilkumiesięcznej korespondencji został zaproszony do domu „Pana Czesława”, tak wyrażał się o Miłoszu prelegent. Od tamtej pory przemierzył wiele dróg podążając literackimi śladami poety. Uczęszczał na spotkania Miłosza z publicznością i studentami w wielu miastach USA i na wielu uniwersytetach, prowadził z nim korespondencję i skrzętnie zachował listy od poety, robił zdjęcia. Spędził wiele godzin dyskutując z Miłoszem na różne tematy, m. in. literatury, prozy czy poezji, religii i duchowości, historii, przyrody, choć nie poruszając wątków politycznych. Literatura i literaci polscy zajmowali w sercu noblisty szczególne miejsce.
Adam Lizakowski snuł swą opowieść z gawędziarską swadą przeplatając ją wieloma zdjęciami. Przez opowieść tę przemawiała fascynacja człowiekiem o wielkim umyśle, sięgającym głęboko w ludzką duszę, a równocześnie mocno stąpającym po ziemi i z dużą radością i zachwytem obserwującym zjawiska geograficzne i przyrodnicze. Miłosz lubił podróżować i od dziecka uczył się nazw gatunków roślin nie tylko w języku kraju, w którym mieszkał, ale również nazw łacińskich. Był zafascynowany życiem.
Na spotkanie przybyła Polonia, a wśród niej wiele osób, które pamiętają Adama Lizakowskiego z jego czasów chicagowskich. Po spotkaniu prelegent przekazał Bibliotece MPA swoje kolejne publikacje, zbiór wierszy Gdybym twą miłość miał Ameryko! i książkę Czy poeta Czesław Miłosz był kosmitą? – zapraszamy do lektury.
Spotkanie to miało szczególną wymowę ze względu na to, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.
Iwona BożekMuzeum Polskie w Ameryce