Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 14:59
Reklama KD Market

Weekend Przebojów w Akademii Muzyki PaSO

Weekend Przebojów w Akademii Muzyki PaSO
fot. Dariusz Stelmach

Stypendyści Programu „Virtuoso!” zachwycili publiczność

Publiczność wypełniła salę Akademii Muzyki PaSO do ostatniego miejsca w sobotę i niedzielę, 11 i 12 maja. Nic dziwnego, w programie koncertów znalazło się jedno z najwybitniejszych dzieł muzyki klasycznej – „Pory Roku” Antonio Vivaldiego, po dwie części cyklu w każdym dniu. W drugiej części każdego wieczoru publiczność mogła wysłuchać przebojów muzyki fortepianowej. Równie silnym magnesem byli wykonawcy – utalentowani uczniowie Akademii, laureaci stypendium „Virtuoso!”.

Zarówno brawurowo wykonane „Pory Roku” Vivaldiego, jak i utwory zaprezentowane przez pianistów wzbudziły prawdziwy entuzjazm słuchaczy i nagrodzone zostały długimi owacjami na stojąco.

Eksperymentalny Program „Virtuoso!” jest prowadzony w AM PaSO od trzech lat. Jego realizacja była możliwa dzięki grantowi Fundacji dr Jadwigi Roguskiej-Kyts i Roberta Kytsa. Ma na celu wspieranie najzdolniejszych i najbardziej zaawansowanych uczniów w rozwoju ich talentów i pasji muzycznych na ostatnim etapie szkoły średniej, gdy często regularna edukacja muzyczna dobiega końca i stają przed koniecznością wyboru dalszej drogi życiowej.

Intensywny tok nauki oraz mentoring na poziomie pre-college, a także bogaty kalendarz występów – zdobywanie cennych doświadczeń koncertowych – przyspieszają rozwój artystyczny, umożliwiają przygotowanie i wykonanie trudnych utworów z repertuaru koncertowego na wysokim artystycznym poziomie. Autorką programu „Virtuoso!” jest Barbara Bilszta, współzałożycielka i dyrektorka Akademii. Pedagogami prowadzącymi program są nauczyciele Akademii oraz mentorzy – wybitni artyści o bogatym dorobku koncertowym i pedagogicznym: skrzypek Tom Yang oraz pianista Alexander Purim.

Stypendyści „Virtuoso!” 2023-24

Skrzypkowie, soliści cyklu koncertów „Cztery Pory Roku” Vivaldiego

Eliza Chasak fot. Dariusz Stelmach

Eliza Chasak wykonała partię solową „Lata”. Ma 14 lat, od 6 lat uczy się w Akademii w klasie skrzypiec Wojciecha Niewrzoła, od roku również u Toma Yanga.
„Miałam 7 lat, gdy zaczęłam uczęszczać do Akademii PaSO. Szybko przekonałam się, że muzyka wymaga codziennej, systematycznej pracy, dyscypliny i cierpliwości. Nagrodą jest radość i satysfakcja z każdego poznanego utworu. Mnóstwo koncertów, egzaminów, konkursów pomogło mi w budowaniu poczucia pewności siebie i odwagi pokazania siebie innym. Lubię grać w zespole – przyjaźnie tu zawarte pozostaną na całe życie. Granie, wyjścia na koncerty, słuchanie muzyki jest i będzie zawsze ważną częścią mojego życia”.

Olivia Osika fot. Krzysztof Babiracki

Olivia Osika wykonała partię solową „Wiosny”. Ma 16 lat, od 5. roku życia uczennica klasy skrzypiec Barbary Bilszty, od 2 lat u Toma Yanga.
„Muzyka jest ze mną od zawsze i nie potrafię sobie wyobrazić czasu, w którym nie byłaby w jakiś sposób częścią mojego życia. Kojarzy mi się z odkrywaniem piękna. Muzyka nauczyła mnie dyscypliny, konsekwencji i wartości ciężkiej pracy. Pomaga mi poznać i odkrywać siebie, przybliża mnie do innych. Nauczyła mnie również, jak radzić sobie w momentach słabości lub stresu i jak uczyć się na swoich błędach. Akademia PaSO miała duży wpływ na moją osobowość i otworzyła mnie na piękno sztuki; nie tylko pozwoliła mi odkryć świat muzyki klasycznej, ale przede wszystkim dała mi poczucie wspólnoty. Nawiązałam tu wiele przyjaźni poprzez wspólne koncerty, Camp Vista i wyjazdy grupowe. Chociaż nie planuję muzycznych studiów, muzyka będzie zawsze obecna w moim życiu”.

Konrad Radecki fot. Dariusz Stelmach

Konrad Radecki wykonał partię solową „Jesieni”. Ma 18 lat, 12 lat uczy się gry na skrzypcach w klasie Barbary Bilszty, od 2 lat także u Toma Yanga.
„Muzyka jest dla mnie formą wyrażania siebie. To sposób na przekazanie emocji, których często nie potrafię wyrazić słowami. Jest też dla mnie źródłem inspiracji i poczuciem wolności, które odczuwam podczas grania. Nauka muzyki pomogła mi w wielu dziedzinach życia, nauczyła mnie dyscypliny, cierpliwości i wytrwałości. Poza tym, muzyka rozwija kreatywność i zdolność do krytycznego myślenia, co przekłada się na lepsze wyniki w nauce. Co więcej, nauka w polskojęzycznej szkole ogromnie rozwinęła moją umiejętność posługiwania się językiem polskim”.

Karol Szymański fot. Krzysztof Babiracki

Karol Szymański wykonał partię solową „Zimy”. Ma 17 lat, od 5. roku życia uczeń klasy skrzypiec Wojciecha Niewrzoła, od 2 lat u Toma Yanga.
„Muzyka jest dla mnie wszystkim, jest moim pryzmatem umożliwiającym zrozumienie świata. Akademia PaSO pomogła mi odkryć i rozwinąć moje zamiłowanie do muzyki. Poznałem wspaniałych ludzi, którzy podzielają moje zainteresowania. Dzięki muzyce stałem się bardziej zorganizowany i cierpliwy. Zamierzam kontynuować naukę muzyki, rozwijać swoje umiejętności i może kiedyś będę mógł zawodowo zajmować się muzyką. To jest coś, co kocham i nie wyobrażam sobie życia bez muzyki”.

Wieniawski Strings fot. Krzysztof Babiracki

Podczas wykonania muzyki Vivaldiego solistom towarzyszyła Wieniawski String Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła. 11-osobowy młodzieżowy zespół smyczkowy złożony jest z uczniów Akademii Muzyki PaSO. Są wśród nich: Youssef El Yakine, Livia Krupinski, Olena Kushyna, Olivia Osika, Konrad Radecki, Karol Szymański, Lena Cecot, Eliza Chasak, Gabriela Kupiec, Emilia Pawlowski, Olivia Stelmach. Wspomagany był przez zawodowych muzyków: Kamil Bundyra – klawesyn, Steven Houser – wiolonczela, Ben Wedge – altówka, Tom Yang – skrzypce.

Pianiści – stypendyści „Virtuoso!” 2023-24

W wykonaniu pianistów usłyszeliśmy dwa zróżnicowane recitale. W sobotę „Wiosenny bal” wypełniony utworami o charakterze tanecznym, z różnych epok i w różnych stylach, solo i w duetach – od walca Chopina, przez przeboje muzyki filmowej, po gorące, latynoskie Tico-Tico. Niedzielny program, zatytułowany „Letni Koncert w Parku Łazienkowskim”, wypełniły utwory Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

Juliusz Bobek fot. arch. PASO

Juliusz Bobek ma 17 lat, od 11 lat uczeń w klasie fortepianu Pani Anetty Kukułki. Wykonał „Etiudę Rewolucyjną” op 10 nr 12 Fryderyka Chopina, Walc z filmu „Trędowata” Wojciecha Kilara oraz – w duecie: Tatra nr 1 op 12, Ignacego Jana Paderewskiego.
„Muzyka pozwala mi odłączyć się od otaczającego świata i obcować sam na sam z nutami, dźwiękami i własnymi myślami. To jest czas relaksu umysłowego, czy to przy graniu szybkich etiud Chopina, czy wolnego walca Kilara. Muzyka to dla mnie również słuchanie utworów różnych stylów i gatunków muzycznych, zarówno tych współczesnych, jak i z odległych epok, to poszukiwanie interpretacji i wsłuchiwanie się w tekst utworu. Udział w konkursach i koncertach, gdzie zdobywam cenne doświadczenia na scenie, pomaga mi panować nad stresem i kontrolować własne emocje. Akademia wniosła wiele dobrego do mojego życia, jest miejscem, gdzie zawarłem wiele przyjaźni. Dała mi możliwość rozwijania się pod opieką wspaniałych nauczycieli fortepianu, teorii, czy chóru. Nauka muzyki wiąże się z rozwijaniem umiejętności zapamiętywania schematów i układów muzycznych, tak jak w szkole uczymy się kolejnej formuły na lekcji matematyki. To zainspirowało mnie do tworzenia własnych układów muzycznych na innym biegunie – muzyki elektronicznej. Zamierzam kontynuować edukację muzyczną”.

Youssef El Yakine fot. Dariusz Stelmach

Youssef El Yakine, 11 lat w Akademii PaSO, od 7 lat uczeń w klasie fortepianu Pauli Grzebień-Ciężobka. Wykonał Scherzo nr 2, B-moll, Op. 31 Fryderyka Chopina oraz w części rozrywkowej – w duecie z Viktorią Partyką „Friend like me” i „Tico Tico”.
„Muzyka jest dla mnie inspiracją i motywacją. Jest to także sposób na wyrażenie emocji, których nie potrafi się przekazać ustnie. Dzięki wspaniałym pedagogom zdobyłem wiele umiejętności, które pozwoliły mi przełamać strach, nabrać pewności siebie oraz radzić sobie ze stresem, który często towarzyszy występom na żywo. Nauka gry na fortepianie bardzo pomogła mi w koncentracji, planowaniu i organizowaniu mojego czasu, byciu cierpliwym i skupionym. W przyszłości zamierzam kontynuować edukację muzyczną – wkrótce rozpocznę studia na dwóch kierunkach: biznes i muzyka”.

Suzanna Jakubski fot. Krzysztof Babiracki

Suzanna Jakubski ma 17 lat, od 8 lat uczennica w klasie fortepianu Anetty Kukułki. Wykonała Walc cis-moll, op 64 nr 2 Fryderyka Chopina.
„Muzyka jest dla mnie formą ekspresji siebie i szansą zrozumienia swych emocji. Daje mi satysfakcję i pomaga mi się odprężyć, daje poczucie pewności siebie. Motywuje mnie do pracy, uczy dokładności, samokontroli – pomaga mi w nauce przedmiotów ścisłych. Poprzez granie muzyki polskiej poznałam bliżej kulturę polską, stała mi się bliska, moja. Zamierzam kontynuować edukację muzyczną na studiach”.

Viktoria Partyka fot. arch. PASO

Viktoria Partyka, 17 lat, od 4 lat uczennica klasy fortepianu Anetty Kukułki. Wykonała „My Prince will come” – muz. Frank Churchill oraz duety z Youssefem El Yakine „Friends like me” i „Tico Tico”.
„Muzyka jest dla mnie odskocznią od codzienności, relaksuje, rozszerza horyzonty myślowe, rozwija wyobraźnię, jest zabawą. Akademia PaSO wniosła do mojego życia wieloletnie przyjaźnie, kolegów, z którymi wspólnie realizujemy projekty muzyczne, nauczycieli, którzy z pasją dbają o to, żebyśmy osiągali sukcesy na muzycznej scenie. Potrafią dostrzec i rozwinąć w nas zdolności, o jakich nie wiedzieliśmy, że posiadamy; pomagają nam się otworzyć i zachęcają do kolejnych wyzwań w taki sposób, że wszystko wydaje się łatwiejsze. Cieszę się, że mogę sięgać po nuty i grać, kiedy mam ochotę! Mam zamiar kontynuować naukę muzyki”.

Maksymilian Szymański fot. Dariusz Stelmach

Maksymilian Szymański ma 15 lat, od 8 lat uczeń klasy fortepianu Pani Anetty Kukułki. Wykonał „Polonez Militarny”, op 40 nr 1 Fryderyka Chopina oraz w duecie: Tatra nr 1 op 12 Ignacego Jana Paderewskiego.
„Muzyka jest moją pasją, sposobem wyrażania siebie i ucieczką od codziennych problemów. Dzięki muzyce nauczyłem się, jak ważna jest systematyczność, cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu. Dzięki Akademii mogę brać udział w różnych koncertach, warsztatach i konkursach, co jest dla mnie zawsze niesamowitym przeżyciem. Te doświadczenia nauczyły mnie lepiej radzić sobie ze stresem, czuć się pewniej – nie tylko na scenie. Chcę rozwijać swoje umiejętności i czerpać radość z grania i tworzenia muzyki. Nawet jeśli nie zostanę zawodowym muzykiem, muzyka zawsze będzie ważną częścią mojego życia”.

Koncerty laureatów „Virtuoso!” dopełnili utalentowani młodsi pianiści Akademii Muzyki: Maya Minorczyk (W. Gillock, Etude Valse), Emilka Szymańska (Once upon a December), Łukasz Maciejewski (Fr. Chopin, Walc e minor) Patrick Zadlo (Marry Goes Round) oraz Leonard Kuczaj (w duecie z Patrykiem: Boogie& Woogie for 4 hands).

Patryk Zadlo fot. Krzysztof Babiracki

Szczególny aplauz publiczności wzbudziła wirtuozowska interpretacja standardu Marry Goes Round w wykonaniu Patryka Zadlo, który umiejętnie połączył klasyczną edukację z zainteresowaniami muzyką jazzową.

Warto dodać, że wszyscy laureaci „Virtuoso!” są wybitnymi uczniami liceów, czynnie uczestniczą w życiu muzycznym poza Akademią – w szkołach amerykańskich i polskich, w parafiach, CYSO – grają, śpiewają w chórach Akademii i poza nią, mają wiele pozamuzycznych zainteresowań. Znajdują czas na czynne uprawianie sportów, czytanie książek, podróże i spotkania z przyjaciółmi. Gratulujemy wszystkim wspaniałego koncertu kończącego kolejny intensywny rok. Maturzyści AM PaSO jak wszyscy stają przed koniecznością dokonywania trudnych życiowych wyborów. Ci, którzy dalej pójdą inną drogą, wniosą w życie cenne umiejętności i doświadczenia „muzycznego poligonu” oraz radość i satysfakcję z osiągniętych wyników. Uczniowie, którzy wybiorą muzykę, będą kontynuować wzmocnieni i gotowi do kolejnych trudnych wyzwań.

Dziękujemy rodzicom i pedagogom za zaangażowanie i współpracę podczas realizacji programu.

Barbara Bilszta
Wypowiedzi uczniów na podstawie przeprowadzonej ankiety.


Suzanna Jakubski fot. Krzysztof Babiracki

Suzanna Jakubski fot. Krzysztof Babiracki

Viktoria Partyka fot. arch. PASO

Viktoria Partyka fot. arch. PASO

Youssef El Yakine fot. Dariusz Stelmach

Youssef El Yakine fot. Dariusz Stelmach

Juliusz Bobek fot. arch. PASO

Juliusz Bobek fot. arch. PASO

Wieniawski Strings fot. Krzysztof Babiracki

Wieniawski Strings fot. Krzysztof Babiracki

Karol Szymański fot. Krzysztof Babiracki

Karol Szymański fot. Krzysztof Babiracki

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama