Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 27 listopada 2024 16:07
Reklama KD Market

Trzeciomajowa msza w intencji Polonii i Ojczyzny uroczyście sprawowana w kościele św. Jana Brebeuf przy wielkiej frekwencji

Trzeciomajowa msza w intencji Polonii i Ojczyzny uroczyście sprawowana w kościele św. Jana Brebeuf przy wielkiej frekwencji

Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance, PNA) uczcił uroczystą mszą świętą w intencji Polonii i Ojczyzny 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Podniosłą uroczystość miała miejsce 5 maja w kościele św. Jana Brebeuf w podchicagowskim Niles przy licznym udziale Polonii.

Eucharystia w kościele św. Jana Brebeuf w Niles rozpoczęła się długą procesją, w której szli dumni z polskości członkowie: Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki, Teatru Pieśni i Tańca Wici, Bractwa Kurkowego z Chicago, Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, 12. Pułku Ułanów Podolskich z Chicago, harcerze z Hufca Tatry Związku Harcerstwa Polskiego w Chicago, górale ze Związku Podhalan w Północnej Ameryce, uczniowie z Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Niles, prezes Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Policji.

Ksiądz Zdzisław Torba – proboszcz parafii – przypomniał, że kolejną rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja oraz związaną z tymi obchodami uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski celebrujemy w łączności z Polską i Polakami na całym świecie.Kapłan wskazał na wiele związków kościoła św. Jana Brebeuf w Niles z Polonią.Mówił o znajdującym się w świątyni obrazie Maryi „w wizerunku Jasnogórskim, który dotarł do parafii z Częstochowy od ojców Paulinów”, o konsekracji kościoła w 1966 roku w 1000-lecie Chrztu Polski, o wspomnieniu męczennika, patrona parafii św. Jana Brebeuf, przypadającym w kościele, w tym samym dniu, co wspomnienie liturgiczne błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, wielkiego patrona modlitwy za Ojczyznę, o świadectwie wiary przodków i obecnego pokolenia.

Ksiądz Zdzisław Torba wyraził przekonanie, że dzięki opiece Matki Bożej Polacy „pozostaną wierni Bogu, Krzyżowi i Chrystusowej Ewangelii oraz zasadom zawartym, w tak ważnej dla historii Polski Konstytucji 3 Maja, co odnajdzie odzwierciedlenie w rządach naszego narodu i przyszłości Polski”.

Prosił o pamięć o tych, którzy odeszli. Wspomniał śp. Barbarę Gawrońską, nauczycielkę, pedagog i działaczkę polonijną, związaną z parafią przez Zespół Pieśni i Tańca Polonia oraz Polską Szkołę im Mikołaja Kopernika.

Ksiądz proboszcz serdecznie powitał dostojnych gości: posłów na Sejm RP: Antoniego Macierewicza, Michała Kobosko, Tomasza Kostusia, Bożenę Żelazowską – wiceminister Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Goeorga Alpogianisa – burmistrza Niles, organizatorów mszy świętej w intencji Ojczyzny i Polonii – Franka Spulę – prezesa Związku Narodowego Polskiego z zarządem i pracownikami, tancerzy Wici, dr Łucję Mirowską-Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich, Pawła Zyzaka – konsula generalnego Konsulatu Generalnego RP w Chicago, przedstawicieli organizacji polonijnych, poczty sztandarowe i drogich parafian.

Mszę świętą koncelebrowaną, której przewodniczył ksiądz biskup Andrzej Wypych, odprawili: ksiądz proboszcz Zdzisław Torba i ksiądz Sebastian Żebrowski. Asystowali im diakoni: Krzysztof Słowikowski i Andrew Beierwaltes.Podczas Liturgii Słowa czytania zaprezentowali: pierwsze z Dziejów Apostolskich Łukasz Dudka – dyrektor wykonawczy „Dziennika Związkowego”, drugie z Pierwszego Listu Św. Jana Apostoła – James Robaczewski – prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego (PRCUA Life).

Ksiądz biskup Andrzej Wypych rozpoczął homilię od łacińskiej sentencji: „e pluribus unum”, którą tłumaczymy jako „jedno uczynione z wielu” i powiedział, że na jej podstawie zbudowano Stany Zjednoczone Ameryki Północnej i niektóre państwa w Europie. To idea, żeby na podstawie różnorodności kulturowej, etnicznej, finansowej budować jedno społeczeństwo. Jednak współcześnie jesteśmy wprowadzani w nowy, filozoficzny nurt, gdzie mówi się o niezależności człowieka od innych, co sprawia, że wspólnota zaczyna się rozwiązywać.

Ksiądz biskup Andrzej Wypych zadał zatem pytanie: Co jest elementem, który buduje wspólnotę? Udzielając odpowiedzi, uzasadniał:– To bogactwo jednostek, które są w stanie współdziałać ze sobą dla wspólnego dobra. (…) Dzisiejsze czytania mówią nam o tym, co nas łączy, co buduje wspólnoty, kościół, społeczeństwo. To miłość – podstawowe wyznanie chrześcijańskie. Kochać to znaczy pragnąć dobra dla siebie, ale też i dla drugiego człowieka. (…) Miłość nas jednoczy, może sprawić, że będziemy budować, rozwijać. Współcześnie obserwujemy, że zamiast łączącej nas wspólnoty, stajemy się coraz bardziej partyjni, co zastępuje ideę budowania społeczeństwa, rodziny, kościoła. Nie możemy pozwolić na rujnowanie dobra, rozsadzania od wewnątrz, czy to w organizacjach, czy w społeczeństwach, w których żyjemy. Dlatego musimy formować, aby nie hołdować indywidualnym ideom widzenia świata – powiedział biskup Wypych. Dlatego prosił o modlitwę za Ojczyznę, aby dobrze się jej powodziło, bo wtedy i nam będzie dobrze. Na zakończenie ksiądz biskup Andrzej Wypych podziękował Panu Bogu za Ojczyznę i polecił wiernym, aby o nią dbali. Kapłan pobłogosławi Polonię, Polskę i Stany Zjednoczone Ameryki Północnej.

Modlitwę ludu zgromadzonego na Eucharystii przedstawili młodzi reprezentujący różne organizacje polonijne: Grace Cioromski – Królowa Balu Amarantowego Legionu Młodych Polek, Gabriela Ner – Królowa Parady Dnia Konstytucji 3 Maja w Chicago, Dylan Skowyra – Książę z bajki (Prince Charming PRCUA), Anna Smetka – Królowa Podhalan, Daniel Gal – Kopciuszek (Cindarella PRCUA), Hanna Bogdanowicz – maturzystka Polskiej Szkoły im. Mikołaja Kopernika w Niles, Maya Kolowski – tancerka Teatru Pieśni i Tańca Wici, Lidia Bogdanowicz – harcerka Hufca TATRY ZHP Chicago.

Podczas Modlitwy wiernych proszono o pokój na świecie, na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie, modlono się za pomyślność Ojczyzny, w której żyjemy.Ksiądz biskup Andrzej Wypych dodał wezwanie od siebie – za młode pokolenie.Na początku Liturgii Eucharystycznej zostały przyniesione do ołtarza następujące dary: biało-czerwona wiązanka kwiatów przez Franka Spulę – prezesa Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Alicję Kuklińską – sekretarz krajową ZNP-PNA, Anthony’ego Nowaka-Przygodzkiego – skarbnika ZNP-PNA; flaga Polski przez dr. Pawła Zyzaka – konsula generalnego RP w Chicago, Stanisława Sarnę – prezesa Związku Podhalan w Północnej Ameryce, Mirosława Niedzińskiego – prezesa Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois, chleb przez dr Łucję Mirowską-Kopeć – prezes Związku Klubów Polskich, Dona Pasek – prezesa Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej, Josephine Dlugopolski – prezesa Związku Lekarzy Polskich w Ameryce; wino i woda przez Mary Anselmo – wicemarszałka Parady Konstytucji 3 Maja, Aleksandrę Gołotę – prezesa Legionu Młodych Polek, Micheline Jaminski – wiceprezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego PRCUA Life, hostie przez Monikę Jaroszewicz – harcmistrzynię, zastępcę przewodniczącej Obwodu, Ewę Koch – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Thomasa Sieja – prezesa Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Policjantów oraz czerwone róże przez dr Kornelię Król – prezes Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych i profesora dr Marka Rudnickiego.

Za oprawę muzyczną był odpowiedzialny Chór Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Bartłomieja Ciężobki przy akompaniamencie na fortepianie maestro Michała Drewnowskiego. Na organach grał Rafał Woznik.Pamiątkowym zdjęciem przed kościołem św. Jana w Niles uczestnicy mszy świętej w intencji Polonii i Ojczyzny, zorganizowanej przez Związek Narodowy Polski po raz kolejny zapisali się w historii polskiego Chicago.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka


DAR_3750

DAR_3750

DAR_3732

DAR_3732

DAR_3731

DAR_3731

DAR_3726

DAR_3726

DAR_3724

DAR_3724

DAR_3719

DAR_3719

DAR_3715

DAR_3715

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama