Macierzyństwo jest piękne, ale zarazem trudne i może być wyczerpujące. Matka idealna nie istnieje, bo chociaż każda z nas robi wszystko, aby dobrze wychować dziecko i ochronić je przed zagrożeniami, to wciąż popełniamy błędy. Nasza osobowość kształtuje styl, w jakim wychowujemy dziecko. Często zdarza się, że powtarzamy błędy naszych rodziców i nieświadomie przenosimy dziedzictwo własnych, niezaleczonych ran z dzieciństwa. Czasem działamy odwrotnie – chcemy nadmierne rekompensować za nasze złe doświadczenia i stajemy się nadopiekuńcze i rozpieszczające. Jaką jesteś matką? Przewrażliwioną, wyluzowaną, a może wszechwiedzącą? Przyjrzyjmy się typologii wyodrębnionej przez amerykańskiego psychologa, dr. Stephana Poultera, który wyróżnił pięć rodzajów matek i ich wpływ na osobowość dziecka. Zapoznaj się z nimi i sama zdecyduj, które z nich opisują cię najlepiej.
Matka perfekcjonistka
To mama, która przypomina trochę stereotypowy obraz Matki-Polki, kobiety zajmującej się dziećmi, domem, zakupami, gotowaniem i ogarnianiem wszystkiego. Według Poultera, matka perfekcjonistka to kobieta, która wszystko planuje, organizuje i kontroluje. Niestety z drugiej strony medalu leży niepewność, lęk, przewrażliwienie i zamartwianie się o wszystko, co nie jest zgodnie z zaplanowaną rutyną. Dla niej ważne jest jak dziecko wygląda z zewnątrz, czy można będzie powiedzieć, że jest zadbane i grzeczne oraz co inni mówią o jej macierzyństwie. Widzimy ją z dziećmi w zoo, gdy obładowana dodatkowym kompletem ubranek na zmianę, pcha wózek i prowadzi starsze za rączki, widzimy ją na przyjęciu urodzinowym swojej nastolatki, gdy co chwilę pyta, czy ktoś czegoś nie potrzebuje. Wydaje jej się, że to ona zrobi wszystko najlepiej, nikt nie może jej zastąpić. Matka perfekcjonista uważa, że jest bardzo dobrą matką, ponieważ układa strategiczne plany jak ochronić dziecko przed niemiłymi sytuacjami.
Wpływ matki perfekcjonistki na dzieci
Posiadanie matki-perfekcjonistki może być bolesnym dziedzictwem dla dziecka, bo nic nigdy nie jest wystarczająco dobre, a wartość dziecka określana jest przez wyniki i osiągnięcia. Dzieci takich matek zazwyczaj są bardzo krytyczne wobec siebie, nie czują, że mogą dorównać oczekiwaniom, lub stawiają sobie zbyt wysokie poprzeczki. Obawiają się krytyki i osądu innych. Nie uważają, że ich zdanie jest ważne i często zmieniają swoje poglądy. Niepewność i lęki ich matek są zaraźliwe, więc dzieci perfekcjonistek mają tendencję do nerwic i fobii. Do mocnych stron dzieci perfekcjonistek należy odpowiedzialność, niezawodność i pracowitość.
Matka nieprzewidywalna
To mama, która jest zazwyczaj nerwowa, negatywna, zbyt emocjonalna i uzależnia swój kontakt z dzieckiem od własnego nastroju, nie zawsze przewidywalnego i zbyt często agresywnego. To najbardziej chaotyczny typ matki, kobiety, która sama boryka się z problemami natury psychicznej, niedojrzałością emocjonalną i niestałością w uczuciach. Jej związki są burzliwe jak ona sama, co mimowolnie przekazuje dzieciom.
Wpływ matki nieprzewidywalnej na dzieci
Dzieci matki nieprzewidywalnej, od wczesnego dzieciństwa mają zakodowanątroskę o innych. Dorastają w stanie czujności i niepewności. Dlatego, że czują się odpowiedzialne za rozwiązywanie kryzysów emocjonalnych innych ludzi, stawiają się na ostatnim miejscu w kolejce po szczęście. Narażone są tym samym na nerwice, depresje i niepohamowane wybuchy złości. Do ich mocnych stron należą umiejętność empatycznego podejścia do innych, umiejętność motywowania i wspierania przyjaciół i rodziny a także umiejętność negocjacji imediacji. Wcześnie, rozwijają inteligencję emocjonalną i potrafią celnie odczytywaćintencje innych.
Matka -najlepsza przyjaciółka
To mama, która ma słabość w obsadzaniu odpowiednich ról i utrzymywaniu granic. Zamiast być mamą woli rolę przyjaciółki traktując dziecko jak swoją powierniczkę i wspólniczkę. Czasem ta mama ma trudności w zrozumieniu, że nie jest rówieśniczkącórki, ale jej potrzeby emocjonalne są tak duże, że zaczyna polegać na dziecku, by je zabezpieczyć. To matka, która ma zwykle swoje problemy w małżeństwie lub jej partner nadużywa alkoholu. Gdy sytuacja zaczyna ją przerastać polega na dziecku.
Wpływ matki-przyjaciółki na dzieci
Dziecko wychowane na przyjaciółkę i niejako bez matki może dorastać czując się opuszczonym i bezradnym. Zazwyczaj nie rozumie, jak ważne jest stawianie granic. Ponieważ w dzieciństwie odgrywało rolę przyjaciółki mamy, czym brało na siebie odpowiedzialność zbyt wielką, to w dorosłym wieku, mimo pozornej dojrzałości, wybiera takich partnerów, by znowu stać się opiekunem. Ma silne tendencje do użalania się nad sobą i poczucia, że się jest niekochaną i niedocenianą. Towarzyszy temu zazwyczaj lęk przed odrzuceniem.
Wystarczająco dobra matka
To mama, która sama jest emocjonalnie zrównoważona, traktuje swoje dzieci jako odrębne jednostki i pomaga im osiągnąć pełną niezależność. Ta mama nie musi być idealna, może pracować poza domem, nie mieć wystarczająco czasu, może angażować się w wiele innych obowiązków, ale dla niej podstawą jest zapewnienie ciepłego, bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa swoim dzieciom. Mimo własnych życiowych przeszkód i emocjonalnych zawiłości, nie obarcza dziecka swoim bagażem. Uczy się,czym jest macierzyństwo, jest dostępna emocjonalnie i otwarta na zmiany. Taką matką może być każda z nas, to kobieta świadoma siebie i otwarta na postęp. Nawet, jeśli ma w sobie cechy perfekcjonistki, przyjaciółki czy matki nieprzewidywalnej, jest w stanie dokonać pozytywnych zmian, bo na każdym etapie życia dziecka jest to osiągalne. Dzieci matki wystarczająco dobrej będą się czuły kochane, rozumiane, niezależne i wartościowe, będą tworzyć związki oparte na miłości i szacunku bez lęku przed odrzuceniem i zranieniem.
Dr Katarzyna Pilewicz, LCPC, CADC
Psychological Counseling Center, LLC
405 Lake Cook Rd., Suite 203Deerfield, IL, 60015
925 N. Plum Grove Rd., suite A-BSchaumburg, IL, 60173
8383 W. Belmont Ave, suite 301River Grove, IL 60171
MAIN PHONE# (224) 303- 4099Emergency Phone# (847) 907 1166
Fax# (224) 261-8772
www.psychologicalcounselingcenter.comwww.psychologiachicago.comwww.duiclassesdeerfield.com
Like us on Facebook:www.facebook.com/psychologicalcenterkasiapilewicz