Rachunek za pokój hotelowy, obiad, bilety na koncert lub inny zakup może być wyższy niż reklamowana cena. Powodem są ukryte tzw. „opłaty śmieciowe” (junk fees) dodawane do reklamowanej ceny podstawowej. Federalna Komisja Handlu twierdzi, że nieuczciwe opłaty kosztują Amerykanów dziesiątki miliardów dolarów rocznie.
Chociaż może to być nieuczciwe wobec klientów lub wielu firm, które nie dodają dodatkowych opłat, nie ma w tej praktyce nic nielegalnego. Dodatkowe opłaty za usługę (service fees) często nie są ujawniane przed otrzymaniem ostatecznego rachunku. W wielu przypadkach umieszczane są na rachunku drobnym drukiem.
BBB zwraca uwagę na tę praktykę i zaleca klientom analizowanie rachunku właśnie pod kątem ukrytych opłat przed dokonaniem płatności.
Niektóre z tych opłat mogą znacznie zawyżyć cenę wielu zakupów. W przypadku biletów na koncerty brokerzy często dodają różne opłaty za wygodę i dostawę, które w niektórych przypadkach mogą zbliżyć się do rzeczywistej ceny biletu.
W restauracji, która ma ukryte opłaty, twój rachunek będzie wyższy niż cena, którą widzisz w menu. Możesz odkryć dodatkowe opłaty za butelkę alkoholu, opłaty za rachunek regulowany kartą kredytową, a nawet automatyczne napiwki. Niektóre restauracje nadal mają dopłaty związane z Covid. Całkowitą wyższą cenę zobaczysz dopiero po zobaczeniu rachunku.
Hotel może naliczyć opłatę za usługi, z których nie skorzystasz lub nie będziesz w stanie skorzystać. Zawsze pytaj z wyprzedzeniem, czy i za jakie usługi pobierane są dodatkowe opłaty. Ponadto niektóre miasta nakazują hotelom pobieranie dodatkowych opłat za usługi. Jest to poza kontrolą hotelu, ale warto o tym wiedzieć z wyprzedzeniem.
Dodatkowe opłaty są często widoczne podczas korzystania z usługi dostawy. Czasami napiwki i opłaty za dostawę są już uwzględnione na rachunku.
Ukryte opłaty mogę dotyczyć też miejsca zamieszkania, na przykład „obowiązkowe opłaty za korzystanie z udogodnień w budynku”.
BBB zaleca kroki, które można podjąć, aby uniknąć nieoczekiwanych opłat.
Poproś osobę, z którą prowadzisz transakcję o podanie wszystkich opłat, które znajdą się na rachunku. Kwestionowanie opłat może nie obniży ceny, ale przynajmniej będziesz mógł odmówić zakupu przed sfinalizowaniem transakcji.
Przy zakupie online, zwłaszcza biletów, nie klikaj na „payment” (płatność), dopóki niezapoznasz się z ostateczną ceną.
Podczas rezerwacji lub zakupu online upewnij się, że całkowity koszt jest zgodny z oczekiwaniami, a cena nie wzrosła.
Koniecznie odwiedź stronę BBB.org, aby znaleźć oceny i recenzje godnych zaufania firm.
Steve Bernas
pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos
Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB
Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.