Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 14 stycznia 2025 23:46
Reklama KD Market

Marszałek Sejmu: mam nadzieję, że panowie Kamiński i Wąsik odpowiedzą za wszystkie złe rzeczy, które zrobili w działalności publicznej

Szymon Hołownia fot. PAWEL SUPERNAK/EPA-EFE/Shutterstock

Czekamy na ustalenia prokuratury i sądu w sprawie b. szefów CBA Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Mam nadzieję, że panowie odpowiedzą za wszystkie złe rzeczy, które zrobili w działalności publicznej - podkreślił w środę marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł prawomocnie kary po dwa lata więzienia dla Kamińskiego i Wąsika, po roku więzienia dla dwóch pozostałych b. szefów CBA za działania operacyjne podczas "afery gruntowej". Według informacji na stronach sejmowych tego dnia obaj wzięli udział w sejmowych głosowaniach.

We wtorek b. szefowie CBA Mariusz Kamiński i Maciej Wąsiki poinformowali, że otrzymali wezwania do prokuratury na najbliższy czwartek. Według Kamińskiego ma im zostać postawiony zarzut nielegalnego udziału w głosowaniach w Sejmie.

Hołownia pytany o tę sprawę podczas środowej konferencji prasowej, przyznał, że jako marszałek prowadzi obrady Sejmu, ale to "każdy podejmuje decyzje o tym, jak się zachowuje". "Analiza służb prawnych Sejmu, którą dysponowałem w tym momencie była jednoznaczna. Postanowienia o wygaśnięciu mandatu nie były w tym momencie doręczone panom posłom. Opinie, które miałem były bardzo jasne: poczekamy z doręczeniem, to doręczenie musi się dokonać. Jeżeli opinie prokuratury albo sądu będą inne, będziemy się nad tym zastanawiać" - powiedział marszałek.

"My zawsze działamy zgodnie z prawem. Czekamy na ustalenia prokuratury i sądu w tej sprawie. Mam nadzieję, że panowie Kamiński i Wąsik za wszystkie złe rzeczy, które zrobili w działalności publicznej - odpowiedzą" - podkreślił.

20 grudnia 2023 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 r. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.

Obaj odwołali się od postanowień marszałka o wygaśnięciu ich mandatów. Marszałek Sejmu skierował te odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN.

Wyznaczony do sprawy odwołania Wąsika w Izbie Pracy sędzia wydał jednak postanowienie o przekazaniu jej do Izby Kontroli Nadzwyczajnej, która uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika. Dzień później izba ta uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego. Było to możliwe, bo obaj politycy, niezależnie od ich odwołań wniesionych do Izby Pracy za pośrednictwem marszałka, skierowali odwołania także bezpośrednio do Izby Kontroli.

Z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w której pozostało odwołanie Kamińskiego skierowane tam przez marszałka Sejmu, 10 stycznia nie uwzględniła go. Tego samego dnia w Monitorze Polskim zostało opublikowane postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego.

Marszałek Sejmu wielokrotnie powtarzał, że Kamiński oraz Wąsik nie są już posłami. Odmiennego zdania są politycy Prawa i Sprawiedliwości. (PAP)

Autor: Daria Kania

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama