Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 9 stycznia 2025 15:39

Środki cyberbezpieczeństwa w branży hazardu internetowego

Internet stał się drugim domem człowieka – miejscem, gdzie spędza coraz większą część swojego życia. W sieci robimy zakupy, oglądamy filmy i seriale oraz bawimy się np. w Bruce Bet Kasyno. W praktycznie każdym miejscu realizuje się opłaty, a co za tym idzie – podaje swoje dane osobowe.

Dlatego warto przyjrzeć się bliżej, co obsługa strony internetowej robi, żeby chronić dane osobowe i pieniądze swoich użytkowników. W niniejszym artykule przyjrzymy się sektorowi gier losowych oraz temu, jakie technologie są wdrażane na portalach hazardowych, aby chronić wrażliwe dane i pieniądze graczy.

Szyfrowanie danych z wykorzystaniem protokołów SSL/TLS

Szyfrowanie jest zawsze pierwszą linią frontu, która uniemożliwia przekroczenie granicy przez cyberprzestępców. Obecnie to rozwiązanie jest stosowane na praktycznie każdym portalu internetowym. Wystarczy spojrzeć w przeglądarkę i pasek adresu, przy którym znajduje się ikona kłódki. To ona symbolizuje, że zastosowano szyfrowanie i użytkownik jest bezpieczny. Mało tego – jeżeli portal nie będzie miał certyfikatu szyfrowania, to przeglądarka może o tym poinformować, określając go jako potencjalnie niebezpieczny.

W uproszczeniu szyfrowanie polega na ochronie wszelkich informacji wysyłanych pomiędzy urządzeniem użytkownika a serwerem strony. Każdy ruch, wpisana informacja, czy dowolna inna dana jest szyfrowana i wysyłana na serwer, gdzie dzięki jedynemu kluczowi mogą być odszyfrowane i wykorzystane. W ten sposób wszystkie osoby z zewnątrz, które przechwycą taki pakiet informacji, nie mogą z nim nic zrobić, ponieważ bez klucza będzie to po prostu losowy zbitek znaków.

Tak w uproszczeniu działa szyfrowanie na wszystkich stronach z grami losowymi. Uniemożliwia przechwycenie jakichkolwiek danych i daje użytkownikom absolutną swobodę korzystania z gier oraz realizacji płatności.

Zewnętrzna ochrona płatności internetowych

Jednym z najwrażliwszych elementów korzystania z portali oferujących gry losowe, jest ten, kiedy użytkownik doładowuje swoje konto. W tym przypadku bezpieczeństwo zostało przekierowane na zaawansowane systemy ochronne serwisów obsługujących dane metody płatnicze. W uproszczeniu – wszystkie najważniejsze rzeczy dzieją się poza portalem z grami losowymi.

Algorytm działania zawsze wygląda niemal tak samo:

  1. Wybór metody płatności na stronie kasyna.
  2. Określenie kwoty depozytu oraz ewentualne zaznaczenie wykorzystanego bonusu.
  3. Potwierdzenie chęci realizacji transakcji.
  4. Przekierowanie do zewnętrznego serwisu płatności, który zaoferuje swoje zaawansowane metody zabezpieczeń.
  5. Dopełnienie transakcji poza serwisem z grami losowymi.
  6. Pieniądze automatycznie trafiają na konto w kasynie.

Fintech jest jedną z najsilniej zabezpieczonych gałęzi Internetu. Dlatego realizacja transakcji internetowych zawsze daje dodatkowe warstwy ochrony danych do płatności oraz samych środków pieniężnych.

Serwisy tego rodzaju wprowadzają skomplikowane systemy ochrony, wśród których można wyróżnić:

Szyfrowanie danychStandardowa ochrona wszystkich informacji wymienianych pomiędzy użytkownikiem a serwisem realizującym płatność.
Uwierzytelnianie dwuskładnikoweBardzo silne zabezpieczenie, które obejmuje dwie warstwy weryfikacyjne dla transakcji. Z reguły jest to login i hasło oraz jednorazowy kod SMS lub zatwierdzenie w zewnętrzne aplikacji.
Tokeny bezpieczeństwaNiewielkie urządzenia generujące jednorazowe hasła, do którego może dotrzeć wyłącznie jego posiadacz.
Monitorowanie transakcjiAutomatyczne monitorowanie transakcji w celu wychwycenia potencjalnych nadużyć. Jeżeli np. transakcja jest realizowana z nowego miejsca, to system może wymagać dodatkowego uwierzytelnienia.

Cyberbezpieczeństwo w fintechu jest nadal dynamicznie rozwijane, dlatego kolejne sposoby na ochronę płatności pojawiają się cały czas.

Edukacja graczy

Najwięcej nadużyć w sieci bierze się z błędów popełnianych przez samych użytkowników. Wyciek hasła, utrata pieniędzy, czy włamanie na konto – w zdecydowanej większości przypadków jest to wypadkiem niezastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa przez graczy. Dlatego portale internetowe robią, co mogą, żeby edukować swoich graczy, w jaki sposób powinni chronić swoje konto i pieniądze.

Z pewnością każdy kiedyś zdenerwował się podczas rejestracji konta, że każą mu wykorzystać co najmniej 10 znaków, jeden duży i mały znak oraz cyfrę i znak specjalny. Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto stosował takie wymagania, co pozwalało na tworzenie takich haseł jak 1234 lub qwer.

Takie ciągi znaków zdecydowanie łatwiej zapamiętać, ale jeżeli potencjalny włamywacz dotrze do e-maila gracza i wykorzysta go w programie, który automatycznie sprawdzi typowe hasła, to jest w stanie w kilka chwil włamać się na konto.

Kolejnym błędem popełnianym przez graczy jest nieodpowiednie przechowywanie haseł i nadmierna ich eksploatacja. Z jednej strony trudno jest używać innego ciągu znaków do dziesiątek portali, w których przeciętny internauta się rejestruje, ale z drugiej wykorzystywanie tego samego adresu e-mail/loginu i identycznego hasła w każdym miejscu jest niebezpieczne.

To tylko dwa podstawowe błędy popełniane przez graczy i zadaniem każdego administratora danych jest upewnić się, że jego użytkownicy zrobią wszystko, co się da, żeby je ochronić. Dlatego edukacja lub po prostu wymuszenie na graczach, żeby dbali o swoje dane poufne jest zawsze dobrym pomysłem.

Ochrona przed atakami DDoS

Ataki DDoS są wykorzystywane w przeróżnych celach. Najważniejsze jest to, że są bardzo proste do zrealizowania, a ich efekty mogą być opłakane w skutkach. W dużym uproszczeniu DDoS to skondensowane wejście na stronę przez ogromną liczbę źródeł, generujących ponadprzeciętny ruch przeciążający serwery strony. Najczęściej w takim wypadku witryna przestaje działać i gracze tracą dostęp do swoich kont. Podczas takiego ataku mogą wystąpić różne anomalie – także związane z poprawnym działaniem systemów ochrony.

DDoS to bardzo popularna metoda ataku, którą w dzisiejszych czasach może przeprowadzić każdy. Istnieją nawet portale, na których wykupuje się dostęp i wskazuje adres miejsca, gdzie ma zostać przeprowadzony atak. Mimo że opracowano już skuteczne zabezpieczenia anty-DDoS, to nadal można się spotkać z sytuacją, kiedy atak został przeprowadzony pomyślnie.

Portale z grami losowymi wdrażają systemy IDS/IPS, które monitorują serwery i wykrywają nieodpowiedni ruch sieciowy, blokując potencjalne ataki DDoS. Ponadto taki atak może zostać inteligentnie przekierowywany na więcej serwerów, sprawiając, że ma wielokrotnie mniejszą siłę, z którą można już sobie poradzić.

Zawsze warto dbać o cyberbezpieczeństwo i sprawdzać, w jaki sposób operatorzy stron chronią swoich użytkowników przed potencjalnymi atakami. Jeżeli na stronie nie ma tak elementarnych funkcji, jak szyfrowanie TLS/SSL, to można sobie taki portal z miejsca odpuścić. Użytkownik sieci powinien zawsze zachowywać czujność w sieci i być świadom, komu przekazuje swoje dane i pieniądze.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com


happiness-839036_1280

happiness-839036_1280

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama