Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 26 stycznia 2025 01:45
Reklama KD Market

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień
Procesja w Niedzielę Palmową w Tokarnii fot. Jacek Bednarczyk/EPA/Shutterstock

Dziś w Kościele katolickim obchodzona jest Niedziela Palmowa, która otwiera Wielki Tydzień - czas bezpośrednio poprzedzający święta Wielkanocne. Podczas liturgii wspominany jest uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający jego mękę i śmierć na krzyżu.

ReklamaUbezpieczenia zdrowotne Obama Care

Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła, znanych już w IV wieku, a więc od momentu uznania chrześcijaństwa za oficjalną religię. Zgodnie z tradycją tego dnia wierni przynoszą do kościołów do poświęcenia palemki symbolizujące nie tylko męczeństwo Chrystusa, ale także odradzające się życie. Poświęcone palmy wierni przechowują przez cały rok, aby w następnym mogły zostać spalone na popiół, którym są posypywane głowy w Środę Popielcową.

Po radosnej procesji z palmami drugim kluczowym momentem w liturgii Niedzieli Palmowej jest czytanie Męki Pańskiej według jednego z trzech ewangelistów: Mateusza, Marka lub Łukasza - Mękę Pańską wg św. Jana czyta się podczas liturgii Wielkiego Piątku. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, w którym Kościół katolicki wspomina najważniejsze wydarzenia historii zbawienia świata i zbawienia każdego człowieka - przypomniał w sobotę rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak.

Rzecznik Episkopatu podkreślił w komunikacie przesłanym PAP, że w Wielkim Tygodniu będziemy rozważać najważniejsze wydarzenia historii Zbawienia: mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, czyli Misterium Paschalne.

Ks. Gęsiak wyjaśnił, że święte Triduum Paschalne rozpoczyna się mszą Wieczerzy Pańskiej, a kończy nieszporami w Niedzielę Wielkanocną.

Jak dodał, przez trzy dni przychodzimy codziennie do kościoła uczestnicząc w liturgii Triduum, które stanowi właściwe obchody Świąt paschalnych, a nie dopiero Niedziela Wielkanocna i następujący po niej poniedziałek.

Rzecznik Episkopatu zachęcił, by świętowanie wielkanocnych misteriów należy rozpocząć w Wielki Czwartek mszą św. Wieczerzy Pańskiej.

"Podczas tej liturgii wspominamy ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Warto tego dnia dziękować Panu Bogu za Jego obecność pośród nas w Najświętszym Sakramencie oraz za dar szafarzy Eucharystii, czyli kapłanów, dzięki którym Bóg – mocą Ducha Świętego – zstępuje podczas mszy św. na ołtarz" - podkreślił.

Ks. Gęsiak przypomniał, że w Wielki Piątek nie sprawuje się mszy św. "To jedyny dzień w roku, w którym nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej, która jest pamiątką męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. W jej trakcie adoruje się krzyż jako narzędzie naszego zbawienia" – wyjaśnił.

Przypomniał, że tego dnia obowiązuje post ścisły: ilościowy i jakościowy.

Rzecznik KEP zaznaczył, że kulminacją Triduum jest Wigilia Paschalna, sprawowana w noc zmartwychwstania. "Św. Augustyn nie bez powodu nazwał ją +matką wszystkich wigilii+, gdyż jest ona przebogata w czytania i symbole, które prowadzą nas przez całą historię zbawienia" – zastrzegł. (PAP)

Reklama
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama