Klub Pilzno i Okolice należy do grona najstarszych organizacji w rodzinie Związku Klubów Polskich. W tym roku upływają 103 lata od momentu jego założenia w Chicago. Ze względu na pandemiczne ograniczenia nie było okazji do celebracji setnej rocznicy trzy lata temu. Obchody rozpoczęło uroczyste poświęcenie pierwszego w historii organizacji sztandaru.
Uroczystość w obecności wielu pocztów sztandarowych i reprezentantów klubowych organizacji odbyła się 10 marca w kościele pw. św. Konstancji w czasie mszy św. sprawowanej przez Jego Ekscelencję, ks. bp. Piotra Turzyńskiego, Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
– Moi drodzy. Teraz dokonamy poświęcenia sztandaru Klubu Pilzno i Okolice. Bardzo proszę o podejście ze sztandarem członków zarządu tej organizacji. Ks. biskup dokona poświęcenia sztandaru tego klubu, który powstał w 1921 roku, kiedy przyjechali do Chicago ludzie z okolic Pilzna i okolic – zapowiedział ceremonię proboszcz miejscowej parafii, ks. Robert Łojek.
– Obdarz hojnie błogosławieństwem tych wiernych, którzy poświęcają się na służbę braci. Pobłogosław także ten sztandar Klubu Pilzno i Okolice. Spraw, aby wszyscy, których ten sztandar jednoczy byli wspólnotą pokoju, służby i wzrastali ku twojej chwale. Udziel pomocy wszystkim, którzy Cię wzywają i zachowaj ich od wszelkiego niebezpieczeństwa przez Chrystusa Pana naszego, amen – modlił się Jego Ekscelencja święcąc sztandar. Po ceremonii ucałował go, co uczynili także uczestniczący w niej przedstawiciele zarządu organizacji z prezesem Bogdanem Plackiem na czele.
Po mszy wraz z uczestnikami ceremonii odznaczenia Medalem „Pro Polonia et Ecclesia” Związku Klubów Polskich oraz Poradni „Rachel” (relacja z tego wydarzenia ukazała się na naszych łamach w miniony weekend) pozowali na stopniach świątyni do pamiątkowego zdjęcia, aby następnie udać się do siedziby ZKP, gdzie odbyła się ceremonia wbicia pamiątkowych gwoździ sponsorskich.
– W imieniu zarządu i członków Związku Klubów Polskich pragnę panu prezesowi Bogdanowi Plackowi, członkom zarządu oraz wszystkim klubowym działaczom pogratulować tego kolejnego kroku milowego, który ponad sto lat działającego Klubu Pilzno i Okolice państwo dokonaliście. Poświęciliście dzisiaj pierwszy w historii klubu sztandar. To jest wielkie wydarzenie dla waszej organizacji i dla naszej całej rodziny związkowej. Widzieliście państwo, jak te wszystkie sztandary uczestniczące w dzisiejszym wydarzeniu pięknie się prezentowały. Gratuluję i życzę dalszej owocnej pracy na rzecz swojej małej Ojczyzny i naszej wspólnoty – powiedziała prezes ZKP Łucja Mirowska-Kopeć
Na pierwszej stronie sztandaru widnieje nazwa klubu wykonana czerwonymi literami na biało-czerwonym tle. Umieszczony jest nad herbem miasteczka z królewską koroną, a na dole widnieje data: 1921 – 2021. Całość obszyta złotymi frędzlami umieszczona jest na niebieskim tle. W górnej części znajdują się flagi Polski i USA. Na drugiej stronie umieszczono wizerunek kościoła parafialnego w Pilźnie pw. Św. Jana Chrzciciela. Drzewce zdobi ponad 60 pamiątkowych gwoździ upamiętniających założycieli klubu oraz sponsorów. Wykonany we Wrocławiu sztandar zaprojektował Krzysztof Kosowski. Sala ZKP została udekorowana wystawą składającą się z obrazów i zdjęć ukazujących uroki Pilzna, której kuratorką jest Żaneta Kozioł.
Przed rozpoczęciem ceremonii wbijania gwoździ do wspólnej modlitwy w intencji założycieli i działaczy oraz wszystkich członków w historii klubu zaprosił pilźnianin, ks. Józef Bożek z Cleveland w stanie Ohio.
– Kto był w kościele, to słyszał jak ks. biskup mówił o rodzinie Ulmów z Markowej, że ona jest wzorem dla nas katolików, ludzi którzy mają pomagać innym, szczególnie tym, których nie znamy, a niekiedy są dla nas wrogami. Ulmowie dopiero po 80 latach zostali odkryci dla świata. Nie wiem, czy ktoś wie, że błogosławiony Józef Ulma kończył szkołę rzemieślniczą w Pilźnie. Dzisiejsza uroczystość jest takim połączeniem z tym naszym błogosławionym (…). Również tutaj jest wielu pilźnian, którzy włożyli wiele pracy w istnienie tego klubu. Niech te ich wysiłki zostaną przez nas docenione. Pomódlmy się za tych, którzy kierowali klubem i tych, którzy już nie są z nami cieleśnie, ale łączą się duchowo, bo są na drugim świecie, pomódlmy się też za siebie nawzajem.
W skład zarządu klubu w 1921 roku weszli: Franciszek Broniec, Maria Kapłańska, Julia Kowalska, Andrzej Wojtowicz i Karol Bronowski. W najnowszej historii poprzednimi prezesami organizacji byli Krystyna Wiecheć i Adam Paciora. Obecnie klubem kieruje zarząd w składzie: Bogdan Placek – prezes, Anna Salabaj i Mariusz Kozioł – wiceprezesi, Bartłomiej Chłopek – skarbnik, Małgorzata Budzik – sekretarz oraz członkowie zarządu – Barbara Armatys i Piotr Kosowski, który przypomniał historię klubu i Pilzna.
– Nasz klub działał już od 1920 roku jako koło, którego członkowie zaczęli pomagać rodzinnej miejscowości. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości ufundował dzwony do parafialnego kościoła. Te tereny były bardzo biedne więc z Chicago były wysyłane paczki. Nawet wysyłano ziemniaki, które później na tym terenie zyskały miano „Amerykanów”. Klub pomagał i po II wojnie światowej. W tej chwili pomoc ma mniejszy wymiar, bo sytuacja w Polsce się zmienia, jest o niebo lepsza niż dawniej, aczkolwiek ostatnio pomogliśmy chłopcu choremu na stwardnienie rozsiane. Przekazaliśmy jego rodzinie 2000 dolarów. Również tutaj wspieramy się nawzajem. Tego rodzaju spotkania jak dzisiaj, czy pikniki lub zabawy i zebrania są jedynymi okazjami, żeby się wspólnie spotkać i porozmawiać. Średnia wieku naszych członków to koło 50 lat, więc jest szansa, że przynajmniej przez następne 20 lat nie zabraknie chętnych do pracy.
Historia Pilzna zaczęła się w 1105 roku, kiedy Pilzno uzyskało lokację zyskało prawach Idziego. Prawa miejskie otrzymało w 1354 roku. Miasto jest bardzo piękne i klimatyczne. Słynie z lodów u Smoły czy chleba u Dropińskiego, kiełbasy „Taurs” oraz serwowanych golonek. Niektórzy mylą miejscowość z piwem „Pilsner”. Na terenie miasta znajduje się pięć biznesów zatrudniających powyżej 200 osób. W Pilźnie i okolicach znajdują się: muzeum lalek, aquapark, Dom Kultury „Mors”, Kino „Kosmos” lodowisko MZOiS, Miejski Ośrodek Sportu, Park Dinozaurów w pobliskiej Głobikowej, 17 km. od Pilzna jest wyciąg narciarski oraz Park Owadów i Pajęczaków w Stobiernej. Na terenie pięciotysięcznego miasteczka znajdują się dwa kościoły, pw. św. Jana Chrzciciela oraz ojców karmelitów bosych, którzy w 1840 roku przejęli go od zgromadzenia księży augustianów.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP