Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 13:00
Reklama KD Market

Jak rozliczyć podatek z Niemiec, ile jest czasu na rozliczenie?

Jak rozliczyć podatek z Niemiec, ile jest czasu na rozliczenie?

Chcesz rozliczyć podatek z Niemiec, ale nie wiesz, jak to zrobić? Kiedy należy dostarczyć deklarację podatkową do urzędu skarbowego i jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać zwrot podatku? Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się, gdzie szukać pomocy przy rozliczeniu podatkowym i kiedy mija termin dostarczenia deklaracji.

Jak rozliczyć podatek z Niemiec?

Osoby, które chciałby rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym potrzebują karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung, która zawiera szczegółowe informacje dotyczące wynagrodzenia. Podatnik otrzymuje ten dokument od pracodawcy do końca lutego. Do przygotowania deklaracji podatkowej potrzebne jest również zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce. Osoba zainteresowana ubieganiem się o zwrot podatku z Niemiec powinna złożyć w polskim urzędzie skarbowym formularz PIT-36/ZG, aby uzyskać ten dokument. Konieczne jest także prawidłowe wypełnienie formularza Einkommensteuererklärung służącego do złożenia deklaracji podatkowej, który obecnie jest dostępny w formie elektronicznej. Samodzielne wypełnienie dokumentów może być skomplikowane, dlatego dobrym pomysłem wydaje się rozliczenie podatku z Niemiec z firmą tax-pol.pl specjalizującą się w opracowywaniu tego rodzaju deklaracji. W ten sposób można zapobiec wielu błędom i szybciej uzyskać zwrot nadpłaconego podatku.

Ile jest czasu na rozliczenie podatku z Niemiec?

W Niemczech termin na złożenie zeznania podatkowego przez osoby do tego zobligowane upływa 31 lipca po roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. Jeżeli podatnik zdecyduje się skorzystać z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego, termin na dostarczenie deklaracji zostaje wydłużony do końca lutego roku następującego po dwóch latach od roku podatkowego. Oznacza to, że rozliczając się za 2023 rok, podatnik ma czas do 28 lutego 2025 roku, aby złożyć komplet dokumentów. Warto zaznaczyć, że osoby, które pracują lub były zatrudnione w Niemczech, mogą dostarczyć deklarację w ciągu 4 lat od zakończenia roku podatkowego.

Co grozi za przekroczenie terminu złożenia deklaracji?

Nieprzestrzeganie terminu złożenia rozliczenia może skutkować surowymi sankcjami finansowymi. Niemiecki urząd skarbowy ma prawo naliczać odsetki w wysokości 0,25% miesięcznie od łącznej kwoty należnego podatku. Przy czym minimalna stawka to 25 euro za każdy miesiąc opóźnienia. Suma naliczonych odsetek nie może jednak przekroczyć 25 000 euro. Za przekroczenie terminu dostarczenia deklaracji podatkowej przewidziane są również grzywny, których wysokość zazwyczaj jest ustalana indywidualnie. Kara finansowa nałożona przez niemiecki urząd skarbowy za opóźnienie może oscylować w przedziale od 200 do 500 euro. Podkreśla to wagę terminowego złożenia rozliczenia i dostarczenia niezbędnych dokumentów w ustalonym czasie.

Zazwyczaj czas oczekiwania na zwrot podatku z Niemiec wynosi od 3 do 6 miesięcy, jednak w wielu przypadkach urząd skarbowy rozpatruje wniosek w ciągu kilku tygodni. W naszej opinii warto skorzystać z pomocy biura rachunkowego zajmującego się rozliczeniami zagranicznych podatków i dopilnować terminowości złożenia deklaracji, aby jak najszybciej móc odzyskać nadpłacone środki. Znasz kogoś, kto świadczył pracę w Niemczech? Podziel się z nim wiedzą z tego artykułu.

Dziennik Związkowy - Polish Daily News i Alliance Printers and Publishers Inc. nie ponoszą odpowiedzialności za treść artykułów sponsorowanych publikowanych na www.dziennikzwiazkowy.com

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama