Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 25 grudnia 2024 07:04
Reklama KD Market

Oszustwa inwestycyjne najbardziej kosztowne dla konsumentów

fot. Unsplash.com

Oszustwa inwestycyjne, w tym te związane z kryptowalutami, są obecnie wśród powodujących największe straty finansowe u amerykańskich konsumentów – wynika z nowego raportu Better Business Bureau na temat poziomu zagrożenia oszustwami.

Ponad 80 procent osób, które padły celem oszustw inwestycyjnych, w tym tych związanych z rynkiem kryptowalut, zgłosiło utratę pieniędzy do BBB Scam Tracker. Oszustwo to miało również najwyższą medianę straty, wynoszącą 3800 dolarów.

Z nowego badania BBB wynika, że osoby w wieku od 18 do 24 lat zgłosiły najwyższą medianę strat w dolarach. Oszustwa inwestycyjne znacznie wzrosły w 2023 r. w przypadku osób w wieku 45 lat i starszych. Wszyscy powinni uważać na okazje, które brzmią zbyt dobrze, aby mogły być prawdziwe. Każda okazja inwestycji wiąże się z ryzykiem. Oszustwa inwestycyjne przybierają różne formy, w tym presję na zakup, handel lub przechowywanie aktywów cyfrowych (kryptowalut) na nieuczciwych giełdach.

W naszym poprzednim raporcie oszustwa inwestycyjne i kryptowalutowe pojawiły się na liście dziesięciu najbardziej ryzykownych oszustw. W tym roku połączyliśmy je, ponieważ większość oszustw związanych z kryptowalutami dotyczyła pewnego rodzaju możliwości inwestycyjnych.

Zgłoszenia dotyczące oszustw związanych z zatrudnianiem pozostały drugim najbardziej kosztownym dla konsumentów rodzajem oszustwa w 2023 roku. Liczba zgłoszeń wzrosła o 54,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Oszustwa związane z zatrudnieniem miały medianę straty w dolarach w wysokości 1995 dol., znacznie wyższą niż ogólna mediana straty w wysokości 100 dol. zgłoszona dla wszystkich typów oszustw.

Oszustwa związane z zakupami online spadły po raz pierwszy od 2019 roku z 1. na 3. miejsce w najnowszym zestawieniu. W 2023 r. łącznie 41,9 proc. oszustw zgłoszonych do BBB Scam Tracker stanowiły oszustwa związane z zakupami online, a 82,6 proc. konsumentów zgłosiło utratę pieniędzy.

Oto zestawienie 10 oszustw w 2023 roku, w których konsumenci stracili najwięcej pieniędzy :

  1. Oszustwa inwestycyjne, kryptowalutowe
  2. Oszustwa związane z zatrudnieniem
  3. Oszustwa związane z zakupami online
  4. Oszustwa związane z remontami domów
  5. Oszustwa związane z randkowaniem
  6. Oszustwa związane z pożyczkami zaliczkowymi (fee loan scams)
  7. Oszustwa związane z phishingiem/inżynierią społeczną
  8. Oszustwa związane z naprawą kredytów lub oddłużaniem
  9. Oszustwa związane z pomocą techniczną (tech support)
  10. Oszustwa związane z podróżami/wczasami/wypoczynkiem

Z raportu przygotowanego przez BBB Institute for Marketplace Trust wynika ponadto, że osoby w wieku od 18 do 44 lat wymieniły niepokój/stres jako emocje, które odczuwały po tym, jak padły celem oszustwa, podczas gdy osoby w wieku ponad 45 lat wymieniły złość jako emocję numer jeden.

Liczba oszustw popełnianych online nadal rosła, stanowiąc 68,4 proc. wszystkich zgłoszeń. Co bardziej niepokojące, oszustwa internetowe częściej skutkowały zgłoszoną stratą pieniężną niż oszustwa popełnione osobiście lub przez telefon.

Drugi rok z rzędu osoby w wieku 18-24 lata zgłosiły najwyższą medianę strat w dolarach ze wszystkich grup wiekowych (155 dol).

Odsetek osób, które zgłosiły kontakt z oszustem za pośrednictwem mediów społecznościowych, wzrósł o 63,8 proc. w latach 2022-2023.

Karty kredytowe pozostały najczęściej zgłaszaną metodą płatności ze stratą pieniężną, a następnie debet na koncie bankowym i system płatności online. Zgłoszenia dotyczące debetu na koncie bankowym ze stratą pieniężną wzrosły o 66,4 proc.

Oszustwa związane z zatrudnieniem najczęściej dotykały osób w wieku 18-44 lat. Oszustwa związane z inwestycjami/kryptowalutami były najbardziej rozpowszechnione w grupie wiekowej 45+.

Ze zgłoszeń do BBB Scam Tracker w 2023 wynika, że oszuści najczęściej podszywali się pod następujące instytucje i firmy: (1) U.S. Postal Service, (2) Amazon, (3) Publishers Clearing House, (4) Geek Squad i (5) Norton.

Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to na stronie BBB.org/ScamTracker. Twoje zgłoszenie pomoże ujawnić taktykę oszustów i zwiększyć świadomość konsumentów. Odwiedź BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych: @ChicagoBBB.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.

Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois
www.bbb.org
330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621
Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210
Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama